Jeśli jeszcze nie byliście w stolicy województwa świętokrzyskiego, to powinniście to nadrobić. Specjalnie na tę okoliczność przygotowaliśmy dla was darmowe atrakcje Kielc, które nie pozostawią Was obojętnymi na uroki tego miasta.

1. Rezerwat Kadzielnia – darmowa atrakcja Kielc dla każdego

świętokrzyskie atrakcje Rezerwat Kadzielnia w Kielcach
Amfiteatr w Rezerwacie Kadzielnia fot. Creative Commons

W XVIII wieku był tu kamieniołom gdzie eksploatowano wapienie. Ostatecznie w 1962 r. został utworzony w tym miejscu rezerwat przyrody nieożywionej i obecne tutaj formacje geologiczne pochodzące z górnego dewonu zostały objęte ścisłą ochroną. Dzisiaj na terenie Rezerwatu (0,6 ha powierzchni) możemy podziwiać Jezioro Szmaragdowe powstałe po dawnym wyrobisku, Skałkę Geologów czyli szczytowy fragment wzgórza Kadzielnia (295 m n.p.m.) oraz kilkadziesiąt jaskiń, które tworzą Podziemną Trasę Turystyczną. Niezapomnianą wizytę w niej należy jednak zarezerwować i trzeba pamiętać, że otwarta jest ona od kwietnia do października. W tej niezwykłej scenerii znajduje się też amfiteatr całkowicie przebudowany w 2010 r. Warto wybrać się tutaj na koncert.

2. Geopark – darmowe atrakcje Kielc

świętokrzyskie atrakcje Geocentrum w Kielcach
Centrum Geoedukacji w Rezerwacie Wietrznia, fot. Bartosz Makowski

To nowoczesne Centrum Geoedukacji, które znajduje się na terenie Rezerwatu Wietrznia możemy zwiedzić zupełnie za darmo. Powinien być to pierwszy punkt naszej wizyty w kieleckich rezerwatach, gdyż ekspozycje geocentrum dają nam potężną dawkę wiedzy na temat tego co w rezerwatach możemy zobaczyć. Szczególnie fascynujące są skamieniałości zatopione w wapieniach górnodewońskich, z których zbudowane są objęte ochroną skały.

3. Pałac Biskupów Krakowskich na Wzgórzu Zamkowym

Ogród włoski na tyłach Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach darmowe atrakcje kielc

Wzniesiony w I połowie XVII w. jest najlepiej zachowaną, wczesnobarokową rezydencją pałacową w Polsce. Jak łatwo się domyślić pałac przez wieki często zmieniał swoich rezydentów – kolejni biskupi krakowscy mieli w nim swoja siedzibę aż do 1789 r. kiedy to pałac przeszedł mocą uchwały Sejmu 4-letniego na rzecz Skarbu Państwa. W latach 1816- 1827 mieściła się w nim pierwsza wyższa uczelnia techniczna w Polsce (Szkoła Akademiczno-Górnicza) założona przez Stanisława Staszica. W 1914 natomiast miał tutaj swoją siedzibę marszałek Józef Piłsudski. Dzisiaj mieści się w pałacu Muzeum Narodowe. Wstęp do muzeum jest odpłatny, natomiast ogród włoski położony na tyłach pałacu jest udostępniony do zwiedzania za darmo.

4. Bazylika Katedralna Wniebowzięcia NMP

Bazylika katedralna w Kielcach, świętokrzyskie atrakcje
Bazylika katedralna Wniebowstąpienia NMP w Kielcach, shutterstock

Nieopodal Pałacu Biskupów Krakowskich znajduje się bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP. Kościół ten zaliczany jest do jednego z najcenniejszych zabytków Kielc. I nie bez powodu. Jego piękna, barokowa architektura z romańskimi pozostałościami pięknie prezentuje się z zewnątrz natomiast szczególnie warto wejść do środka. Wnętrze świątyni obfituje w złote zdobienia charakterystyczne dla baroku oraz piękne freski i witraże. Polecamy wizytę z przewodnikiem.

5. Park Miejski im. Stanisława Staszica – atrakcja dla małych i dużych

Park im. Staszica w Kielcach, shutterstock

Kielecki Park Miejski należy do najstarszych w Polsce. Położony w centrum miasta, pomiędzy Rondem Giedroycia i aleją Jana Pawła II zajmuje powierzchnię ponad 7 hektarów. Jest to urokliwe miejsce gdzie każdy może obcować z przyrodą i schować się przed miejskim zgiełkiem. Największą atrakcją parku jest Staw Podzamecki, na którym toczy się gwarne życie kaczek chętnie podkarmianych przez milusińskich. Przepływa też tędy rzeka Silnica oraz można przysiąść w pobliżu pomnika Stanisława Staszica czy Stefana Żeromskiego. Na terenie parku znajduje się też muszla koncertowa oraz ptaszarnia. Jest tutaj co robić!

6. Ulica Sienkiewicza

Ulica Sienkiewicza, darmowe atrakcje Kielc, fot. Marcin Michalczyk, shutterstock

Została wytyczona w latach dwudziestych XIX w. i ciągnie się na długości 1270 m. Na jednym jej krańcu znajduje się dworzec kolejowy, a na drugim plac Moniuszki, na którym stoi pomnik Henryka Sienkiewicza. Ten główny deptak miasta jest niewątpliwą wizytówką Kielc i dlatego polecamy spacer w tym miejscu. Przy okazji warto zafundować sobie choćby porcję lodów.

7. Rynek – piękna i darmowa atrakcja Kielc

Rynek w Kielcach, shutterstock

Znajduje się w ścisłym centrum Kielc i po gruntownej rewitalizacji w 2011 r. prezentuje się niezwykle okazale. Dawniej biło tu handlowe serce miasta, teraz Rynek pełni funkcje administracyjne i rekreacyjne. Jego piękna zabudowa pochodzi głównie z XIX i XX wieku. Zachodnią pierzeję rynku zajmuje Ratusz, w którym mieści się Urząd Miasta, a w północno-wschodniej jego części, na skwerku stoi figura Świętej Tekli z 1765 roku. Na zrewitalizowanym placu uwagę przyciąga zabytkowa pompa i pręgierz. Na pewno wam się spodoba!