Strona głównaTop 10Darmowe atrakcje Krakowa – 12 fascynujących propozycji

Darmowe atrakcje Krakowa – 12 fascynujących propozycji

Kraków to jedna z piękniejszych wizytówek naszego kraju. Darmowe atrakcje Krakowa to bardzo bogata oferta miejsc do zobaczenia. Na naszej liście znajdują się ciekawe muzea, wystawy, miejsca kultu religijnego i wiele więcej.

Stara Synagoga

Darmowe atrakcje Krakowa Kraków Stara synagoga
Stara Synagoga w Krakowie. Fot. Shutterstock

Stara Synagoga to wyjątkowy punkt na mapie Krakowa. To nie tylko jeden z najstarszych tego typu obiektów w Polsce, ale również jeden z najcenniejszych zabytków żydowskiej architektury sakralnej w Europie. To miejsce, w którym zapoznać się można z dziejami ludności żydowskiej na terenie Krakowa i okolic. Podziwiać tu można wystawy stałe i czasowe.

W ramach darmowego zwiedzania możecie odwiedzić Starą Synagogę w poniedziałki. Znajduje się ona przy ulicy Szerokiej 24.

Darmowe atrakcje Krakowa – Fabryka Schindlera

Darmowe atrakcje Krakowa
Fabryka Schindlera. Fot. Beautiful landscape, Shutterstock

Historia fabryki Schindlera, w której wytwarzano wyroby emaliowane i blaszane zainspirowała najpierw australijskiego powieściopisarza Thomasa Keneally’ego, a później wybitnego reżysera Stevena Spielberga. W tym miejscu, przed laty, niemiecki przedsiębiorca Oscar Schindler zatrudniał zagrożonych eksterminacją Żydów. Zostali oni wpisani później na tzw. listę Schindlera i uratowani od zagłady.

Obecnie w budynku dawnej fabryki mieści się muzeum. Wystawy stałe i czasowe są poświęcone okresowi okupacji Krakowa przez Niemców. Dużo jest również odwołań do losów Żydów oraz przedmiotów związanych z Oscarem Schindlerem. Wystawę stałą bezpłatnie można tu obejrzeć w poniedziałki.

Fabryka Schindlera, ul. Lipowa 4.

Muzeum Bursztynu

darmowe atrakcje Krakowa
Polski skarb – bursztyn. Fot. Shutterstock

Kraków może się wydawać dość niecodzienną lokalizacją jak na muzeum bursztynu. Nic bardziej mylnego. To druga miejscowość, zaraz po Gdańsku, która jest silnie kojarzona z tym skarbem narodowym. W Muzeum Bursztynu w Krakowie możemy podziwiać eksponaty ukazujące niekwestionowane piękno bursztynu bałtyckiego. Piękna biżuteria, przedmioty użytkowe i surowe struktury – to wszystko zobaczymy przy ulicy Świętego Jana 2 w Krakowie.

Placówkę można za darmo odwiedzić codziennie od 9 do 20.

Muzeum Bursztynu, ul. św. Jana 2.

Rynek w Krakowie i podziemia

darmowe atrakcje Krakowa
Rynek w Krakowie. Fot. Shutterstock

Spacer po krakowskim Rynku to obowiązkowy element każdej wycieczki do Krakowa. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych punktów w mieście. Rynek w Krakowie został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W granicach Starego Miasta znajduje się wiele innych ciekawych zabytków, dlatego krakowski Rynek jest idealnym punktem startowym do zwiedzania Krakowa.

Co ciekawe bezpłatnie możecie również obejrzeć podziemia Rynku. To bardzo ciekawe połączenie historii i nowoczesności. Eksponaty związane z dziejami Krakowa są prezentowane w nowoczesnej formie. Podziemia Rynku Głównego wyposażone są w nowoczesne projektory, głośniki oraz ekrany dotykowe. Bezpłatnie odwiedzimy to miejsce we wtorki jednak konieczna jest wcześniejsza rezerwacja miejsca. Darmowe atrakcje Krakowa takie jak ta, to okazja do poznania miasta z zupełnie innej perspektywy.

Kościół św. Wojciecha

darmowe atrakcje Krakowa
Kościół św. Wojciecha. Fot. Shutterstock

W samym sercu krakowskiego Rynku Głównego mieści się niewielki kościół św. Wojciecha. Pierwotnie był budowlą romańską jednak przebudowy z XVII i XVIII wieku nadały mu dużo cech stylu barokowego. Romańska świątynia, która znajduje się tu do dziś powstała w II połowie XI wieku. Badania archeologiczne wykazały, że w tym miejscu znajdował się już wcześniej drewniany kościół. Jego powstanie datuje się na przełom X i XI wieku.

W ramach darmowego zwiedzania można obejrzeć podziemia kościoła św. Wojciecha gdzie urządzono muzeum archeologiczne. Bezpłatnie można tam wejść w poniedziałki, w godzinach 9-15.

Bulwary Wiślane

darmowe atrakcje Krakowa
Bulwary Wiślane i panorama Krakowa. Fot. Shutterstock

Bulwary Wiślane to idealne miejsce na spacer o każdej porze roku. Miejsce to upodobali sobie również biegacze i rowerzyści. To idealne miejsce na krótką przerwę od intensywnego zwiedzania. Co ciekawe Bulwary Wiślane znajdują się na Krakowskim Szlaku Techniki utworzonym w 2006 roku.

Będąc w okolicach Bulwaru Czerwińskiego warto zwrócić uwagę na nietypowy pomnik. Przedstawia on psa Dżoka, którego upamiętnili mieszkańcy Krakowa. Wiąże się z tym niestety smutna historia. Według opowieści, właściciel czworonoga umarł w okolicach ronda Grunwaldzkiego. Wierny Dżok czekał miesiącami na powrót swojego pana. Dopiero po dłuższym czasie zaufał innemu człowiekowi. Niestety kobieta zmarła, a pies uciekł i został potrącony przez pociąg.

Galeria Sztuki Starożytnej w Muzeum Czartoryskich

Darmowe atrakcje Krakowa
Muzeum Czartoryskich w Krakowie. Fot. Shutterstock

Muzeum Książąt Czartoryskich to jedna z najstarszych placówek tego typu w Polsce. W ramach darmowego zwiedzania można obejrzeć Galerię Sztuki Starożytnej znajdującą się na pierwszym piętrze. To bardzo bogata kolekcja zabytków pochodzących ze śródziemnomorskich kultur starożytnych. Można tu podziwiać przedmioty użytkowe, rzeźby, sarkofagi i wiele innych. Bezpłatnie Galerię Sztuki Starożytnej można odwiedzić w niedzielę.

Muzeum Książąt Czartoryskich, ul. Pijarska 8.

Kopiec Kościuszki

darmowe atrakcje Krakowa
Kopiec Kościuszki. Fot. Shutterstock

Darmowe atrakcje Krakowa zachwycają różnorodnością. Jeśli stawiacie na aktywność na świeżym powietrzu warto wybrać się w okolice Kopca Kościuszki. To wzniesienie poświęcone Tadeuszowi Kościuszce znajdujące się w dzielnicy Zwierzyniec.

Wzniesienie kopca był związane z narastającym kultem tego bohatera narodowego. Było to szczególnie widoczne w Krakowie, z którym generał był związany – w tym mieście został też pochowany. Ludność coraz mocniej dopominała się upamiętnia Kościuszki. Rozpoczęto zbiórkę na ten cel, jednak nikt nie potrafił podjąć jednoznacznej decyzji jaka forma oddania hołdu będzie najbardziej odpowiednia. Ostatecznie zdecydowana się na usypanie kopca, na wzór istniejących już dla upamiętnienia Krakusa i Wandy.

Darmowe atrakcje Krakowa – Sukiennice

darmowe atrakcje Krakowa
Kraków zachwyca pięknem o każdej porze roku. Fot. Shutterstock

W Sukiennicach możemy nieodpłatnie obejrzeć wystawę polskiego malarstwa i rzeźby z XIX wieku. To największa stała ekspozycja tego typu składająca się z czterech sal wystawowych. W poszczególnych pomieszczeniach znajdziemy zbiory podporządkowane innej tematyce. W zbiorach galerii znajduje się m.in. obraz wybitnego Jana Matejki Kościuszko pod Racławicami.

W ramach bezpłatnego zwiedzania Galerię sztuki polskiej XIX wieku w Sukiennicach możemy odwiedzić w niedzielę. Bez ponoszenia żadnych kosztów można obejrzeć wystawy stałe.

Katedra Wawelska

darmowe atrakcje Krakowa
Wawel jest jedną z największych i najbardziej rozpoznawalnych atrakcji Krakowa. Fot. Shutterstock

Wizyta na Wawelu to punkt obowiązkowy wycieczki do Krakowa. To jedna z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji tego miasta. To miejsce ważne pod względem historycznym i architektonicznym. Właśnie tu koronowano dawnych władców Polski, również w tym miejscu pochowani są wybitni rodacy. To bezcenny zabytek wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Zwiedzanie katedry (bez grobów królewskich i dzwonów Zygmunta) jest możliwe bezpłatnie codziennie.

Bazylika Mariacka

darmowe atrakcje Krakowa
Bazylika Mariacka to najbardziej rozpoznawalny punkt na mapie Krakowa. Fot. Shutterstock

Kościół Mariacki jest budowlą gotycką wznoszoną w XIV i XV wieku. Z jego wieży co godzinę rozlega się hejnał odgrywany na cztery strony świata. Co ciekawe, hejnaliści pełnią aż 24-godzinne dyżury. W ramach darmowego zwiedzania możemy obejrzeć wnętrze kościoła. Wejście na wieżę jest już dodatkowo płatne, ale warto skusić się i skorzystać z tej atrakcji, aby podziwiać krakowski rynek z zupełnie innej perspektywy.

Darmowe atrakcje Krakowa – inne, ciekawe propozycje

darmowe atrakcje Krakowa
Kazimierz – malownicza dzielnica Krakowa. Fot. Shutterstock

Darmowe atrakcje Krakowa to przede wszystkim liczne muzea udostępnione nieodpłatnie mieszkańcom i turystom. Oprócz tych, które zostały wymienione wcześniej zgromadziliśmy listę obiektów, które również możecie odwiedzić.

  • Muzeum Sztuki Nowoczesnej (MOCAK), ul. Lipowa 4  – bezpłatne zwiedzanie we wtorki
  • Dom Zwierzyniecki, ul. Królowej Jadwigi 41 – bezpłatne zwiedzanie w środy
  • Pałac Biskupa Erazma Ciołka, ul. Kanoniczna 17 – bezpłatne zwiedzanie w niedziele (tylko wystawy stałe)
  • Apteka pod Aniołem, Plac Bohaterów Getta 18, bezpłatne zwiedzanie w podziałki
  • Muzeum Lotnictwa Polskiego, al. Jana Pawła II 39, bezpłatne zwiedzanie we wtorki (tylko ekspozycja stała)

Milena Goc
Milena Goc
Jej pasją są podróże. Chętnie pomaga spełniać innym ich podróżnicze marzenia. Kocha koty, niskobudżetowe wyjazdy i czytanie książek. W Polsce najbardziej zachwyca ją różnorodność i przepyszna kuchnia.

NAJPOPULARNIEJSZE