Strona głównaTop 10Inspirujące miejsca w Polsce znane z piosenek

Inspirujące miejsca w Polsce znane z piosenek

Kto nie marzył o wakacjach w Chałupach? Są miejsca w Polsce znane właśnie z piosenek. Artyści inspirowali się różnymi, wyjątkowymi miejscami w całym kraju. Niektóre miasta upodobali sobie szczególnie. Znaliście je Wszystkie?

Chałupy, polskie Barbados

Wiadomo, że co roku w Chałupach gdy zaczyna się upał, golasy znów się będą rozbierać i miss natura wybierać. Bo to przecież polskie Barbados i Galapagos. Dlaczego Zbigniew Wodecki śpiewał akurat o Chałupach?

W Chałupach znajduje się jedna z polskich plaż nudystów. Była pierwszą tego typu w Polsce, bo rozbierano się tam już w latach 60. Naturyzm w Polsce ma dość długą historię. Dzięki piosence plaża w Chałupach jest też jedną z najbardziej znanych. I przy okazji poszerzyła horyzonty niektórych ludzi.

Na całe szczęście są miejsca w naszym kraju także dla nudystów, którzy bez skrępowania mogą zażywać kąpieli słonecznych bez dziwacznych spojrzeń gapiów, którzy z pojęciem naturyzmu nigdy się widocznie nie zetknęli. No, chyba że spojrzeń z lasku w pobliżu plaży w Chałupach, gdzie podglądaczy zawsze było sporo. Wodecki zasugerował, by może zasadzić tam kaktusy i powstrzymać ich zakusy. Ciekawy pomysł…

Jakie inne miejsca w Polsce znane są z piosenek?

Wrocław i jego niebieskie tramwaje

Mkną po szynach niebieskie tramwaje przez wrocławskich ulic sto. Między innymi przez przez Sępolno, Zalesie i Krzyki. Maria Koterbska poświęciła im całą piosenkę. Ale dlaczego wrocławskie tramwaje są akurat niebieskie?

Po Wrocławiu jeżdżą tramwaje w wielu odcieniach niebieskiego: są jasnoniebieskie konstale i granatowe pesy. Wszystkie są jednak jednego koloru. To nieprzypadkowe malowanie wybrano we Wrocławiu po Wystawie Ziem Odzyskanych w 1948 r. Podobno podpatrzono je we Lwowie i choć tam ta tradycja się nie utrzymała, we Wrocławiu nadal jest obecna. W czasach PRL malowanie było czerwono-kremowe, ujednolicone dla całego kraju. Niebieskie tramwaje powróciły w latach 70.

Miejsca w Polsce znane z piosenek to na pewno…

Warszawa

Warszawskie piosenki wybrzmiewały i w czasie wojny i przed nią. Adolf Dymsza przekonywał, że Warszawa da się lubić.

O Warszawie śpiewało wielu artystów. Dawid Bowie w przejmującym smutkiem utworze Warszawa oddał wyraz temu jak czuł się podczas krótkiej wizyty w Polsce w latach 70. Rodzimi artyści podzielali więcej optymizmu. Niemen miał sen o Warszawie, a piosenka ta stała się jednym z najbardziej znanych utworów o stolicy. Maryli Rodowicz w maju pachniała Saska Kępa. O stolicy jako o żyjącym organizmie śpiewała także Beata Kozidrak w piosence Taka Warszawa. Sidney Polak poświęcił utwór Chomiczówce, osiedlu na obszarze warszawskich Bielan. Ma w repertuarze także Radio Warszawa.

Jednym z najbardziej znanych warszawskich refrenów jest ten z piosenki T.Love Warszawa.

Gdy patrzę w twe oczy, zmęczone jak moje
To kocham to miasto, zmęczone jak ja
Gdzie Hitler i Stalin zrobili, co swoje
Gdzie wiosna spaliną oddycha

Lady Pank śpiewało o Stacji Warszawa, a Irena Santor zapraszała miasto na kawę w swojej piosence, a w innej śpiewała: Na prawo most, na lewo most, a środkiem Wisła płynie. Ze stolicą związany jest też utwór Moniki Brodki Varsovie.

Trójmiasto

Gdynia, Chylonia. Fot. Wames, CC BY-SA 4.0

Czarny czwartek kojarzyć powinien każdy. Powstał nawet film o takim tytule, a Balladę o Janku Wiśniewskim zaśpiewał Kazik Staszewski.

Chłopcy z Grabówka, chłopcy z Chyloni
Dzisiaj milicja użyła broni
Dzielnieśmy stali, celnie rzucali
Janek Wiśniewski padł

Zamordowanym w czasie strajku w Stoczni Gdyńskiej był Zbyszek Godlewski, ale nie znając jego prawdziwego nazwiska, autor tekstu Krzysztof Dowigałło nazwał go Jankiem Wiśniewskim.

Także utwór Tańcz głupia tańcz Lady Pank nawiązuje do Gdyni.Historia jednej znajomości Czerwonych Gitar także inspirowana jest Trójmiastem. Krzysztof Skiba z grupy Big Cyc w piosence Zawsze Gdańsk śpiewał: Tu gdzie Wałęsa skakał przez płot. I tu gdzie Tusk za piłką biegał. Ulicy Długiej utwór poświęcił Ryszard Rynkowski. Piosenki o tytule Sopot nagrali Piotr Rogucki i Mikromusic. Trójmiasto inspiruje.

Kraków

A w Krakowie na Brackiej pada deszcz… Wręcz kochamy te nostalgiczne nuty u Grzegorza Turnaua. Zresztą o Krakowie powstało mnóstwo piosenek! Krakowska piosenka to jedna z nich.

Kora w Maanam śpiewała, że czeka na wiatr co rozgoni ciemne skłębione zasłony (Krakowski Spleen). Myslovitz i Czesław Śpiewa mają w repertuarze utwory o tytule Kraków.

Nie przenoście nam stolicy do Krakowa grupy Pod Budą powinien znać każdy. Ta sama grupa wylansowała także utwór Kraków, Piwna 7. Edyta Geppert śpiewała zaś Na Krakowskim czy w Nohant.

Łódź

Coma wylansowała Deszczową Piosenkę, utwór nawiązujący do Łodzi.

Limanowskiego 5, kałuże chlup, tu można dostać w dziób.

A mimo to mówi się, że Coma to najlepsze, co mogło przydarzyć się Łodzi. Dokąd płynie miasto ze snów Comy? Dokąd płynie ich kochana Łódź? Miejmy nadzieję, że w jak najlepszym kierunku.

Jeśli wejdziemy w zupełnie inne tematy, Irena Santor śpiewała o Prząśniczce (do tekstu Stanisława Moniuszki).

U prząśniczki siedzą jak anioł dzieweczki,
przędą sobie, przędą jedwabne niteczki.
Kręć się, kręć wrzeciono,
wić się tobie wić!
Ta pamięta lepiej,
czyja dłuższa nić!

Poznań

Pidżama Porno śpiewała o Ezoterycznym Poznaniu. Mieście, którym rządzi mafia i w którym przy placu obok dwóch krzyży pędzą szemrane auta. Jest tu kilka takich miejsc…

Poznań, miasto doznań. Utwór Miasto doznań pochodzi z repertuaru zespołu Muchy.

To miasto ważnych spraw i krótkich miłości.
Każdy wieczór jest inny, centrum świeci na żółto.

Zakopane

Długo przed tym jak Sławomir śpiewał o Miłości w Zakopanem, Jerzy Połomski czarował utworem Czy pamiętasz tę noc w Zakopanem (swoją drogą czarowali nim także Czarno-Czarni).

Maryla Rodowicz spędziła tam w piosence Trzy, może nawet cztery dni, a Brathanki śpiewały utwór Pan z panem w Zakopanem. Autorstwa Marka Grechuty były Góry me wysokie, a Jacka Kaczmarskiego Witkacy do kraju wraca.

Ciechocinek

Na deptaku w Ciechocinku to piosenka Danuty Rinn.

Na deptaku w Ciechocinku się wie
Że o ludziach można dobrze i źle
Mówić w kółko, jak fontanna taka,
Sączyć temat całe dnie

Przy fontannie w Ciechocinku spotykają się kuracjusze i czasami nucą… Na deptaku w Ciechocinku… A najlepiej, przynajmniej według piosenki, leczy śmiech, a nie sanatoryjne zabiegu.

W zamieszczonym wideo akurat znajduje się jeszcze piosenka Powrócisz tu.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

2 KOMENTARZE

  1. Świetne zestawienie! Dodałbym jeszcze utwór Spiżowi Mocni – Na Pełnym (Katowice nocą). Opowiada o wyśmienitej zabawie w klubie w Katowicach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE