Grudzień to wyjątkowy miesiąc w roku, kiedy myślimy przede wszystkim o wigilijnych przygotowaniach, świątecznej atmosferze i zakupie prezentów. A może warto na chwilę zwolnić i wybrać się w wyjątkową podróż? Zastanawiacie się gdzie najlepiej jechać w grudniu w Polsce? Oto nasze propozycje.

1Kraków

Jarmark Bożonarodzeniowy w Krakowie. Fot. Anton Gvozdikov, Shutterstock

Pierwszym proponowanym przez nas miejscem jest Kraków. Grudzień to miesiąc, kiedy stolica Małopolski staje się najbardziej świątecznym miastem w Polsce. Wszystko za sprawą Konkursu Szopek Krakowskich, który odbywa się tu od 1937 roku. W tym roku przypadnie na 3 grudnia. Laureaci zostaną ogłoszeni natomiast 6 grudnia, o godz. 14.

7 grudnia na Rynku Głównym w Krakowie podczas parady wokół Rynku zaprezentowane zostaną szopki. Parada rozpocznie się po hejnale o godzinie 12. Szopka krakowska to niespotykane wydarzenie. W żadnym innym miejscu na świecie nie powstają tak niezwykłe budowle upamiętniające narodzenie Chrystusa. Każdego roku konkurs przyciąga tłumy krakowian i turystów.

Podczas grudniowego pobytu w Krakowie w ubiegłych latach warto było wybrać się na jarmark bożonarodzeniowy. W tym roku w Krakowie jarmark został niestety odwołany z powodu pandemii koronawirusa. W ubiegłych latach, na Starym Rynku sprzedawane były wyroby z całego świata, dekoracje, upominki i oczywiście grzaniec galicyjski. Miłośnicy dobrej kuchni kosztowali wielu świątecznych potraw takich jak pierogi, barszcz czy tradycyjne pierniki. W tym roku niestety nie dane nam będzie poczuć tej wyjątkowej atmosfery Świąt.

Na pocieszenie odbędzie się natomiast w Krakowie sylwester miejski. Jednak zamiast koncertów zaproszono do udziału lokalnych artystów wizualnych, żeby zaprezentowali swoje prace. Wystawa będzie możliwa do obejrzenia tylko w sylwestra i Nowy Rok.

Poprzedni
Poprzedni artykułKlasztor w Wigrach – najbogatsza siedziba pustelników
Następny artykułZłota polska jesień – tylko popatrz!
Miłośniczka podróży po Polsce i Europie. Uwielbia poznawać miejsca, do których dociera niewielu turystów. Ulubione zakątki naszego kraju to Półwysep Helski, który za każdym razem odkrywa na nowo oraz Dolny Śląsk, który jest pełen tajemnic i uroku. Obowiązkowy punkt każdej jej wyprawy to odkrycie smaków lokalnej kuchni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here