Strona głównaTop 10Korona Starego Gdańska – najwyższe punkty widokowe

Korona Starego Gdańska – najwyższe punkty widokowe

Punkty widokowe w Gdańsku ułożono w szlak najwyższych budynków, z których można podziwiać panoramę miasta. Korona Starego Gdańska to 8 wież, latarni i innych lokalizacji, skąd rozciągają się najpiękniejsze widoki.

Wieża Domu Przyrodników

korona starego Gdańska

Dom Przyrodników, w którym mieści się dziś Muzeum Archeologiczne, wznosi się nad Mołtawą. XVI-wieczny budynek pięknie wnosi się nad malowniczą panoramą Gdańska. Niegdyś wieża służyła do obserwacji statków. Od 1845 r. działa tam obserwatorium astronomiczne. Na górę prowadzi 148 schodów.

Wieża ratusza

korona starego Gdańska

To chyba najbardziej znany gmach wśród tu obecnych. Wieża Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku została podwyższona w 1454, a następnie 1561 roku. Po powojennej odbudowie ma 82 m. Na szczyt prowadzi 191 stopni. Na samej górze znajduje się 37-głosowy dzwon carillon.

Wieża Bazyliki Mariackiej

korona starego Gdańska
Widok z wieży Bazyliki Mariackiej

Na szczyt tej monumentalnej budowli można wejść po 409 stopniach. Wieża bazyliki powstawała etapami. W XIV wieku miała dwie kondygnacje, w latach 1454-66 za Kaziemierza IV Jagiellończyka dodano kolejne dwie. Pomost, na który wchodzą dziś turyści, zamontowano 2 1843 roku. Wysokość wieży to 78 m.

Wieża Więzienna w Muzeum Bursztynu

korona starego Gdańska

W gdańskim Muzeum Bursztynu znajduje się Katownia i Wieża Więzienna, z której można podziwiać panoramę Głównego Miasta z 30 metrów wysokości. Trzeba się wspiąć po 144 schodach, by ujrzeć taki widok, jaki opisał Günter Grass w Blaszanym bębenku.

Muzeum Zegarów Wieżowych

korona starego Gdańska

Muzeum Zegarów Wieżowych znajdziemy w wieży kościoła św. Katarzyny w Gdańsku. Do punktu widokowego prowadzi 285 schodów. Stąd obserwacje prowadził Jan Heweliusz. Na dachu kościoła znajduje się jedyny na świecie i najdokładniejszy zegar pulsarowy.

Centrum Hewelianum

korona starego Gdańska
fot. Patryk Kosmider

Góra Gradowa to gdańskie wzniesienie, z którego rozpościera się panorama całego miasta. To ufortyfikowane wzgórze i XVII-wieczna twierdza obronna. Działa tam centrum Hewelianum z interaktywnymi eksponatami naukowymi. Wzgórze o wysokości 50 m n.p.m. łatwo poznać po krzyżu milenijnym.

Latarnia morska w Gdańsku

korona starego Gdańska
Korona Starego Gdańska. Fot. Shutterstock (8)

Piękna latarnia wznosi się nad Bałtykiem od 1894 roku. To z niej padły strzały w kierunku Westrerplatte 1 września 1939 roku. Ze szczytu 36-metrowej latarni codziennie o godz. 12, 14, 16 i 18 spada kula czasu. Na wieżę prowadzi 114 schodów, widać z niej m.in. Hel.

Twierdza Wisłoujście

wisłoujście korona starego gdańska
Wisłoujście z drona, fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca ©

Kiedyś wieża twierdzy Wisłoujście służyła za latarnię oraz pełniła funkcje militarne. Była wielokrotnie przebudowywana, wieńczyły ją m.in. różne hełmy. Obecnie ma 23 metry i żeby się na nią wdrapać, trzeba pokonać 120 stopni.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

NAJPOPULARNIEJSZE