Wizyta w muzeum już dawno przestała się kojarzyć z wątpliwą przyjemnością. Dziś na mapie naszego kraju możemy znaleźć bardzo różnorodne i ciekawe ekspozycje. Oprócz standardowych pojawiają się również placówki, które szokują pomysłem. W tym zestawieniu znajdziecie najdziwniejsze muzea w Polsce.

W poprzednim wpisie o dziwnych polskich muzeach pisaliśmy m.in o muzeum siekier, tanich win oraz muzeum Mydła i Historii Brudu – znajdziecie link pod ostatnim slajdem.

1. Muzeum Akordeonu w Kościerzynie

Muzeum akordeonu znajduje się w Kościerzynie, fot. Pixabay

Muzeum Akordeonu w Kościerzynie powstało w 2010 roku. W zbiorach muzeum znajduje się ponad 180 wyjątkowych instrumentów. Większość akordeonów z kolekcji znalazło się w niej dzięki Pawłowi Nowakowi.

Muzeum Akordeonów, ul. Rynek 9, Kościerzyna (ok. 48 km od Starogardu Gdańskiego)

2. Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie

Gdzie może być lepsze miejsce na Muzeum Hymnu Narodowego jeśli nie w domu urodzenia jego autora? To własnie w Będominie urodził się Józef Wybicki. Dworek szlachecki zaadoptowany został na muzeum i dziś możemy tam podziwiać eksponaty związane z historią Mazurka Dąbrowskiego oraz pamiątki po Józefie Wybickim. Najdziwniejsze muzea wiodą prym na Kaszubach.

Muzeum Hymnu Narodowego, Będomin 16, Nowy Barkoczyn (ok. 41 km od Starogardu Gdańskiego)

3. Muzeum Żywych Motyli w Krakowie

Muzeum Żywych Motyli w Krakowie, fot. Pixabay

Najdziwniejsze muzea w Polsce na pewno trzeba uzupełnić o… Muzeum Żywych Motyli. Tę niezwykłą, latającą ekspozycję możecie podziwiać w Krakowie. To świetna atrakcja dla małych i dużych.

Muzeum Żywych Motyli, ul. Grodzka 48/2, Kraków

4. Najdziwniejsze muzea w Polsce – Muzeum Wyrzutni Rakiet

Muzeum Wyrzutni Rakiet w Rąbce, fot. Shutterstock

Na obrzeżach Łeby znajduje się nietypowe muzeum poświęcone wyłącznie wyrzutniom rakiet. Muzeum znajduje się na terenie poligonu wojskowego, który kiedyś nie był dostępny dla cywili. W ramach zwiedzania można wspiąć się na wieżę widokową.

Muzeum Wyrzutni Rakiet, Tajny Niemiecki Poligon Doświadczalny, Łeba (dzielnica Rąbka)

5. Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu

Muzeum „Pana Tadeusza” znajduje się we Wrocławiu

Wybitne dzieło Adama Mickiewicza zna na pewno każdy, jednak nie każdy wie, że poświęcono mu całe muzeum. Taka placówka powstała we Wrocławiu. W Muzeum Pana Tadeusza można podziwiać liczne wystawy czasowe związane z Adamem Mickiewiczem i co najcenniejsze – rękopis epopei.

Muzeum Pana Tadeusza, Rynek 6, Wrocław

6. Muzeum Diabła Polskiego „Przedpiekle” w Warszawie

Muzeum Diabła Polskiego znajduje się w Warszawie. Zdjęcie ilustracyjne, fot. pixabay

Najdziwniejsze muzea w Polsce trzeba uzupełnić o Muzeum Diabła Polskiego. Jest ono kolekcją prywatną, która liczy ponad 2000 eksponatów polskiego pochodzenia. Figury diabłów są wykonane z bardzo różnych materiałów – drewna, ceramiki, plastiku i wielu innych. Jednak muzeum diabła to nie tylko figury. W archiwum znajdują się również różne legendy i podania dotyczące tej postaci oraz plakaty i grafiki z jego podobizną. Muzeum można odwiedzić po uprzednim telefonicznym umówieniu się pod numerem: 22 843 55 35.

Muzeum Diabła Polskiego „Przedpiekle”, ul. Bukowińska 26/3, Warszawa.

7. Muzeum Lizaka w Jaśle

Muzeum Lizaka w Jaśle, fot. Pixabay

Muzeum Lizaka w Jaśle to prawdopodobnie najsłodsze muzeum w naszym kraju. Powstało aby przybliżyć odwiedzającym tradycyjną jasielską produkcję słodyczy. To miejsce, w którym nie tylko ogląda się eksponaty – w ramach zwiedzania można smakować wyrobów, które tu powstają. Dodatkową atrakcją dla najmłodszych będzie z pewnością możliwość zorganizowania w tym miejscu słodkich urodzin.

Muzeum Lizaka, ul. Floriańska 42, Jasło.

Najdziwniejsze muzea w Polsce – zobacz pierwszą część klikając poniżej:

Najdziwniejsze muzea w Polsce