Strona głównaTop 10Najpiękniejsze doliny w Tatrach (Top 6)

Najpiękniejsze doliny w Tatrach (Top 6)

Tatry kojarzą się przede wszystkim z zachwycającymi, budzącymi respekt szczytami górskimi. Ale także doliny w Tatrach mają swój urok. Zobaczcie najpiękniejsze widoki, w których zakochacie się od pierwszego wejrzenia.

Dolina Chochołowska

doliny w tatrach, dolina chochołowska
Doliny w Tatrach – Dolina Chochołowska. Fot. Shutterstock

Dolina Chochołowska to prawdziwa perełka Tatrzańskiego Parku Narodowego. 10 km długości i powierzchnia 35 kmkw sprawia, że jest to najdłuższa i największa dolina w polskich Tatrach. Nazwa wzięła się od znajdującej w pobliżu miejscowości Chochołów. Dolina przez wieki pełniła funkcję miejsca wypasu owiec i krów. Istniały tu także ośrodki górniczo-hutnicze. Pierwsi turyści zaczęli odwiedzać Dolinę Chochołowską w XIX wieku, jednak dopiero XX wiek przyniósł jej ogromną popularność wśród osób przyjeżdżających w Tatry. Szlak prowadzący do doliny jest szeroki i stosunkowo łatwy. Jest to także początek drogi, którą możemy dojść na okoliczne szczyty.

Najpiękniejsze doliny w Tatrach – Dolina Kościeliska

Dolina Kościeliska
Dolina Kościeliska. Fot. Shutterstock

Dolina Kościeliska to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w Tatrach. Droga prowadząca do schroniska to bardzo prosta trasa odpowiednia nawet dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, a także dla prowadzących wózki dziecięce. To co przyciąga w to miejsce to liczne jaskinie położone w Dolinie Kościeliskiej. Dla turystów dostępne są: Jaskinia Mroźna, Jaskinia Raptawicka, Jaskinia Obłazowa, Jaskinia Mylna oraz Jaskinia Smocza Jama.

Z Doliną Kościeliską związanych jest wiele legend. Jedna z nich głosi, że podczas wojny z Tatarami, mieszkańcy zapędzili grupę wroga między strome skaliste ściany doliny i zatarasowali drogę zwalonymi drzewami, głazami i kamieniami. Wrogowie zmarli z wycieńczenia, a od stosów ich kości wzięła się nazwa – Dolina Kościeliska.

Dolina Pięciu Stawów

Dolina Pięciu Stawów
Dolina Pięciu Stawów. Fot. Shutterstock

Dolina Pięciu Stawów jest bez wątpienia jedną z najpiękniejszych dolin w całych Tatrach. Zachwyca tu przede wszystkim otaczający krajobraz pełen strzelistych szczytów i pięknych jezior. Nazwa tej doliny w Tatrach wzięła się od znajdujących się na jej obszarze pięciu jezior – Przedniego Stawu, Małego Stawu, Wielkiego Stawu, Czarnego Stawu i Zadniego Stawu. Oprócz nich jest jeszcze szóste, najmniejsze jezioro – Wole Oko, ale ponieważ zdarza się, że okresowo wysycha, nie zostało uwzględnione w nazwie doliny. W Dolinie Pięciu Stawów zobaczyć możemy bardzo rzadko spotykane rośliny i zwierzęta. Trafić tu możemy na niedźwiedzie, kozice, jelenie, świstaki czy bardzo rzadko spotykane rysie.

Dolina Strążyska

dolina strążyska
Dolina Strążyska. Fot. Ryszard Stelmachowicz, Shutterstock

Wybierając się na Giewont, warto przejść szlak prowadzący przez Dolinę Strążyską. Jest to jedna z bardziej malowniczych tras prowadzących na ten popularny szczyt. Z Polany Strążyskiej rozciąga się wspaniała panorama. Jest to idealne miejsce aby odpocząć i zrobić piękne zdjęcia. Tutaj również znajduje się wodospad Siklawica do którego dostaniemy się podążając żółtym szlakiem. Do Doliny Strążyskiej prowadzi także szlak czerwony z Zakopanego, którym następnie możemy dotrzeć aż na Giewont.

Dolina Roztoki

dolina roztoki
Dolina Roztoki. Fot. Shutterstock

Położona w Tatrach Wysokich Dolina Roztoki jest przedłużeniem Doliny Pięciu Stawów. Jej krajobraz jest jednak zupełnie inny. Dnem doliny płynie potok Roztoka – dopływ Białki wypływający z Wielkiego Stawu Polskiego. W odległości około 120 m od stawu potok tworzy najwyższy polski wodospad – Siklawę. W dole doliny podziwiać możemy także ciąg mniejszych wodospadów – Wodogrzmotów Mickiewicza.

Niewątpliwą zaletą Doliny Roztoki jest mała popularność wśród turystów. Wszystko dlatego, że nie prowadzą tędy główne szlaki turystyczne na szczyty górskie. Jeśli więc chcielibyśmy w sezonie poczuć odrobinę wytchnienia od tłumów panujących w Tatrach, to powinniśmy wybrać się właśnie do Doliny Roztoki.

Dolina Gąsienicowa

dolina gąsienicowa
Dolina Gąsienicowa. Fot. Shutterstock

Dolina Gąsienicowa słynie z piękna i położona jest poniżej najtrudniejszego szlaku w polskich Tatrach – Orlej Perci. Dolina dzieli się na dwie części – Zieloną Gąsienicową (położoną po zachodniej stronie Kościelca) oraz Dolinę Czarną Gąsienicową (położoną po wschodniej stronie Kościelca). Wszystkie doliny w Tatrach mają coś co wyróżnia je spośród innych. Gąsienicowa ma ponad 20 stawów różnej wielkości i z tego powodu kiedyś nazywana była Doliną Gąsienicowych Stawów lub Doliną Siedmiu Stawów.

Joanna Węgielewska
Joanna Węgielewska
Miłośniczka podróży po Polsce i Europie. Uwielbia poznawać miejsca, do których dociera niewielu turystów. Ulubione zakątki naszego kraju to Półwysep Helski, który za każdym razem odkrywa na nowo oraz Dolny Śląsk, który jest pełen tajemnic i uroku. Obowiązkowy punkt każdej jej wyprawy to odkrycie smaków lokalnej kuchni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE