Który budynek jest najwyższy w Polsce? W zależności od sposobu mierzenia wysokości, może być to wrocławski Sky Tower lub stołeczny Pałac Kultury i Nauki. My wzięliśmy pod uwagę wysokość do dachu – w naszym rankingu króluje dolnośląski drapacz chmur. Poznajcie top 10 najwyższych polskich budowli.

1. Sky Tower, Wrocław

Fot. Shutterstock

To budynek apartamentowo-biurowy z galerią handlową na najniższych piętrach. Znajdziemy tam m.in. siłownię i saunarium. W wieży znajduje się najwyżej położony w Polsce punkt widokowy na 49. piętrze. Całość ma 215 m licząc z „żaglem” i 205,82 m do dachu, co czyni go najwyższym budynkiem w Polsce w tej drugiej kategorii. Co roku odbywa się tu Sky Tower Run, czyli bieg po schodach na 49. piętro.

2. Złota 44, Warszawa

Fot. Shutterstock

Wieżowiec Złota 44 ma według oficjalnych danych 192 m wysokości – zarówno do dachu jak i wysokości bezwzględnej. Także ma basen, saunę, centrum SPA i fitness, a na piętrach od 9 do 52 luksusowe apartamenty – każdy zaprojektowany jest zupełnie inaczej.

3. Pałac Kultury i Nauki, Warszawa

Fot. Shutterstock

Najwyższy budynek Polski o wysokości bezwzględnej (237 m) licząc z charakterystycznym szpicem na dachu. Do dachu ma jednak o wiele mniej – 187,68. Pałac to przede wszystkim instytucja publiczna i miejsce wystawiennicze. To jeden z niewielu zachowanych pomników realizmu socjalistycznego i zarazem ciekawa mieszanka socrealizmu i polskiego historyzmu.

4. Warsaw Trade Tower

Fot. Grand Warszawa, Shutterstock

Ma 184 m wysokości do dachu i 208 m wysokości bezwzględnej. Został zbudowany przez koreański koncern Daewoo. W środku znajdują się głównie biura, a także powierzchnie handlowe. To tutaj przeniosły się Franek i Giga, czyli dwa sokoły wędrowne. Doczekały się nawet młodych. Wcześniej mieszkały na Pałacu Kultury i Nauki, ale musiały się wyprowadzić z powodu modernizacji obiektu w 2017 r.

5. Warsaw Spire

Fot. Przemysław Szablowski

Warsaw Spire to kompleks trzech budynków, z których najwyższy ma 180 m wysokości do dachu i 220 m wysokości bezwzględnej. Wcześniej był nieco niższy – w górę wystrzelił w 2016 r., wraz z montażem iglic na dachu. To najwyższy w pełni biurowy obiekt w Warszawie.

6. Cosmopolitan, Warszawa

Fot. Paweł Szczepański, Shutterstock

Pod względem wysokości bezwzględnej jest dopiero 11 w Polsce. Ale do dachu ma 160 m, co plasuje go na 6 miejscu na tej liście. Cosmopolitan to przede wszystkim mieszkania, ale też luksusowe apartamenty, biura i powierzchnie handlowe.

7. Rondo 1, Warszawa

Fot. Cinematographer, Shutterstock

Znajdujący się przy Rondzie ONZ wieżowiec ma 159 m wysokości do dachu, ale aż 192 m licząc z anteną. Możemy się tam przejechać jedną z 18 wind panoramicznych. W tym biurowcu odbywa się wyścig w bieganiu po schodach na najwyższe piętro, pod nazwą „Bieg na szczyt”.

8. Q22, Warszawa

Fot. Udmurd, Shutterstock

Biurowiec ten został oddany do użytku całkiem niedawno, w 2016 roku. Ma 155 m do dachu i 195 m wysokości całkowitej. Powstał w miejscu hotelu Mercure, który istniał tam do 2011 roku.

9. InterContinental, Warszawa

Hotel InterContinental (po lewej), w tle Warsaw Financial Center, Spektrum Tower, Q22 i Cosmopolitan. Fot. Fotokon, Shutterstock

InterContinental to najwyższy hotel w Polsce. Ma 154 m wysokości do dachu (164 m wysokości bezwzględnej). W środku jest 414 pokoi, w tym 76 apartamentów. Można go poznać po charakterystycznym wcięciu w niższej partii wieżowca. Zostało zaprojektowane, by zbytnio nie ograniczać dostępu do światła słonecznego sąsiednim budynkom.

10. Warsaw Financial Center

Fot. Tupungato, Warsaw Financial Center

Nie jest to najmłodszy budynek (powstał w 1998 roku), ale pierwszy z nowoczesnych wieżowców w centrum Warszawy. Ma 144 m wysokości do dachu (165 m wysokości bezwzględnej). W biurowcu ma swoje siedziby ponad 60 firm. Aż 6 pięter zajmuje parking na 350 samochodów.

11. Top 10 najwyższych budynków w Polsce o wysokości bezwzględnej

Warszawskie wieżowce, fot. Shutterstock

Gdy weźmiemy pod uwagę wysokość bezwzględną, razem ze wszelkimi szpikulcami i antenami, lista najwyższych budynków wygląda nieco inaczej. Sky Tower jest dopiero trzeci.

  1. Pałac Kultury i Nauki – 237 m
  2. Warsaw Spire – 220 m
  3. Sky Tower – 212 m
  4. Warsaw Trade Tower – 208 m
  5. Q22 – 195 m
  6. Złota 44 – 192 m
  7. Rondo 1 – 192 m
  8. Hotel Marriot – 170 m
  9. Warsaw Financial Center – 165 m
  10. InterContinental – 164 m