Nie mamy wątpliwości, że Małopolska to piękny region naszego kraju. Czas odkryć wyjątkowe zakątki Krakowa i okolic z zupełnie innej perspektywy. Punkty widokowe w Małopolsce dają możliwość podziwiania zjawiskowych panoram miast oraz górskich pejzaży. Mamy dla Was 6 miejsc idealnych do obserwacji. Dajemy słowo, że zakochacie się w tych widokach.

1. Wieża kościoła Mariackiego

Kościół Mariacki w Krakowie, fot Shutterstock

Nie ma lepszego punktu widokowego w Krakowie niż wieża Kościoła Mariackiego. To najwyższy budynek na Rynku Głównym, z którego rozciąga się przepiękny widok na Stare Miasto i dalsze dzielnice Krakowa. Oglądania stolicy Małopolski z wysokości 54 metrów to nie lada atrakcja. Ze względów bezpieczeństwa na hejnalicę mogą wchodzić małe grupy – maksymalnie 10 osób.

Wejście na wieżę jest płatne (osoby dorosłe 15 zł, dzieci 10 zł). Aktualne godziny zwiedzania można sprawdzić bezpośrednio na stronie Bazyliki Mariackiej.

2. Gubałówka

Widok na Giewont z Gubałówki, fot. Shutterstock

Gubałówka to bardzo popularne miejsce w Zakopanem. Miłośnicy górskich pejzaży wprost zakochają się w roztaczającym się stąd widoku. Ze względu na niezwykłe widoki i łatwy dostęp, to bardzo popularna atrakcja turystyczna zimowej stolicy Polski. Próbkę rewelacyjnych widoków będziecie mieli okazję oglądać już podczas wjazdu na Gubałówkę kolejką linową.

3. Zamek Czorsztyn

Zamek Czorsztyn, fot. Shutterstock

Na szczycie wzgórza, u samego brzegu jeziora Czorsztyńskiego, wzniesiono niezwykłą twierdzę. Historia zamku w Czorsztynie sięga XIV wieku. Wtedy jednak był on jedynie drewnianą warownią. Dopiero za czasów Kazimierza Wielkiego stał się zamkiem w dosłownym tego słowa znaczeniu. Oprócz walorów historycznych to również doskonały punkt widokowy. Zamek Czorsztyn doceniamy przede wszystkim za różnorodność widoków. Z tarasów zamku górnego roztacza się ciekawa panorama na Zbiornik Czorsztyński, Pieniny Spiskie a także Tatry.

4. Punkty widokowe w Małopolsce – Czubatka

Czubatka – widok na Pustynię Błędowską, fot. Shutterstock

Punkty widokowe w Małopolsce mogą się pochwalić miejscem unikatowym na skalę całego kraju. Z Czubatki roztacza się bowiem widok na jedyną pustynię w Polsce – pustynię Błędowską. Samo wzniesienie nie jest może najbardziej spektakularne (382 m n.p.m.), ale panorama jaka się z niej roztacza jest zdecydowanie unikatowa. Warto się tam wybrać tym bardziej, że Pustynia Błędowska powoli zanika. Tereny te zarastają i być może za kilkadziesiąt lat o tym niezwykłym miejscu będziemy mogli już tylko czytać.

Pustynia Błędowska – jedyna w Polsce, ale coraz mniejsza

5. Wieża widokowa na Magurkach, Gorce

Wieża widokowa na Magurkach, fot. Shutterstock

Magurki to wzniesienie położone w paśmie górskim Gorce. Szczyt położony jest na wysokości 1108 m n.p.m. Na wierzchołku znajduje się wieża widokowa, która istnieje tu od 2015 roku. To nowoczesna platforma z obudowaną klatką schodową i pomostem widokowym. Co możemy podziwiać ze szczytu Magurki? Widoczność jest tu bardzo dobra – panorama obejmuje Gorce, Tatry oraz przy dobrej widoczności Wielką Fatrę na Słowacji. Na podeście widokowym zamontowano cztery opisane panoramy, które ułatwią identyfikację szczytów i pasm górskich.

6. Czarna Góra

Widok z Czarnej Góry na Tatry, fot. Shutterstock

Punkty widokowe w Małopolsce, takie jak Czarna Góra, gwarantują naprawdę spektakularne widoki. Jeśli trafimy na sprzyjającą pogodę, możemy z tego szczytu podziwiać wiele ciekawych miejsc. Widać stąd m.in. Gorce, Tatry, Spisz, Pieniny a także Białkę Tatrzańską. Jeśli przyjrzycie się uważnie, zobaczycie nawet kompleks narciarski w Kotelnicy Białczyńskiej. Podobnie jak na Magurkach umieszczono tu tablice informacyjne, które pozwolą na zidentyfikowanie wszystkich szczytów i pasm górskich.