Uzdrowiska w Polsce zaczynają kojarzyć się z luksusem i świadomym dbaniem o zdrowie. Dawniej sanatoria przypominały szpitalne oddziały, a głównymi kuracjuszami byli emeryci. Dziś w Polsce jest 45 miast uznawanych za uzdrowiska, które przyciągają bogatymi ofertami spa, masaży i zabiegów zdrowotnych. To także miejsca otoczone piękną scenerią, w których zrelaksujecie się i nabierzecie energii. Mamy dla Was 12 najpiękniejszych uzdrowisk w Polsce. Które z nich podoba Wam się najbardziej?

1. Krynica-Zdrój

Krynica-Zdrój fot. Shutterstock

Krynica-Zdrój to piękne miejsce położone w Beskidzie Sądeckim, u stóp Góry Parkowej. Leczy się tu choroby układu trawiennego i moczowego, także gdy macie problemy układu krążenia i przemiany materii miejsce to będzie dla Was idealne. W mieście znajdują się liczne pijalnie i rozlewnie wód mineralnych i leczniczych. Mieszczą się tu także ośrodki uzdrowiskowe, w których skorzystacie z licznych ofert zabiegów.

2. Ciechocinek

Ciechocinek fot .Janusz Baczynski, Shutterstock

Miejscowość położona w województwie kujawsko-pomorskim otoczona jest pięknymi fontannami i parkami. Jednak to co przyciąga do Ciechocinka to tężnie solankowe. To tutaj znajduje się najdłuższy w Europie kompleks tężniowy doskonale wpływający na górne drogi oddechowe. Lecznictwo uzdrowiskowe Ciechocinka jest ukierunkowane na problemy z jakimi warto tu przyjechać to choroby układu krążenia, ortopedyczno-urazowe, reumatyczne, układu nerwowego oraz choroby kobiece.

3. Duszniki-Zdrój

Duszniki-Zdrój fot. Shutterstock

Uzdrowiska w Polsce to w dużej mierze te na Dolnym Śląsku. Duszniki-Zdrój znajdują się dolinie rzeki Bystrzycy Dusznickiej. Miejscowość znajduje się między Górami Orlickimi a Górami Bystrzyckimi. Leczy się tutaj wiele popularnych schorzeń takich jak: cukrzyca, otyłość, choroby endokrynologiczne, reumatologiczne, trawienne czy osteoporoza. Oferta leczenia i doboru zabiegów jest różnorodna od inhalacji solankowych po światłolecznictwo i masaże.

4. Sopot

Sopot fot. Shutterstock

Sopot przyciąga do siebie nie tylko miłośników spaceru po molo. Jest to także miasto uzdrowiskowe, które specjalizuje się w leczeniu takich chorób jak: ortopedyczno-urazowe, reumatologiczne, kardiologiczne i nadciśnienie, dolnych dróg oddechowych czy osteoporoza. Sopot to miasto zachęcające do pobytu ze względu na swoje położenie nad Zatoką Gdańską. Tutaj, oprócz zabiegów oferowanych przez zakłady lecznicze, zregenerujemy siły odpoczynkiem na plaży, spacerami wzdłuż morza i wdychając jod unoszący się w powietrzu.

5. Szczawnica

Szczawnica fot. Agnes Kantaruk, Shutterstock

W dolinie potoku Grajcarka, w Beskidach zachodnich, znajduje się miasto uzdrowiskowe Szczawnica. Tutaj od 200 lat znakomity mikroklimat sprzyja poprawie funkcjonowania górnych dróg oddechowych. Dawniej miasto skupiało się na leczeniu górników. Dziś warto tu przyjechać jeśli cierpicie na alergie, astmę oskrzelową, przewlekły stan zapalny nosa ale także problemy z kręgosłupem lub stawami. Podczas pobytu warto wybrać się do Pijani Wód Mineralnych, gdzie skosztujecie różnorodnych wód poprawiających zdrowie i samopoczucie.

6. Nałęczów

Nałęczów fot. Shutterstock

Nałęczów to jedyne uzdrowisko w Polsce ukierunkowane wyłącznie na leczenie chorób kardiologicznych. Miasto znajduje się w województwie lubelskim i charakteryzuje się wyjątkowym mikroklimatem powstałym dzięki wysokim temperaturom i odpowiedniej wilgotności. To dzięki temu podczas pobytu tutaj samoczynnie obniża się ciśnienie tętnicze we krwi oraz zmniejszają się problemy sercowe.

7. Augustów

Augustów fot. Shutterstock

Czy kojarzycie uzdrowiska w Polsce z Augustowem? Miejscowość ta jest dość młodym miastem uzdrowiskowym. Status ten Augustów uzyskał dopiero w 1993 roku. Przyjeżdżają tu osoby mające problem z takimi chorobami jak: ortopedyczno-urazowe, reumatologiczne, naczyń obwodowych oraz osteoporoza. Miejsce to specjalizuje się w okładach borowinowych, którego złoża znajdują się w Augustowie. Poza walorami zdrowotnymi jest to też malownicza miejscowość otoczona jeziorami i lasami, które pozwalają odpocząć i zrelaksować się.

8. Połczyn-Zdrój

Połczyn-Zdrój fot. Shutterstock

Połczyn-Zdrój to miasto znajdujące się w województwie zachodniopomorskim. Uzdrowisko specjalizuje się w leczeniu schorzeń reumatycznych, neurologicznych i niepłodności. Pozytywne właściwości lecznicze miejsce to posiada dzięki borowinie oraz wodom leczniczym chlorkowo-sodowych oraz jodkowych.

9. Znane uzdrowiska w Polsce – Rabka-Zdrój

Rabka-Zdrój fot. Agnes Kantaruk, Shutterstock

Kolejne miasto uzdrowiskowe to Rabka-Zdrój, położone w Małopolsce. To co wyróżnia je wśród innych tego typu miejsc to to, że leczy się tu głównie dzieci. Odkryte tu właściwości klimatyczne od ponad stu lat działają leczniczo przy leczeniu układu krążenia i układu oddechowego. Główną atrakcją uzdrowiska są otwarte w 2009 roku tężnie solankowe. Ale Rabka-Zdrój, ze względu na swoich małych pacjentów, ma też wiele wyjątkowych miejsc przeznaczonych właśnie dla nich. Znajdziemy tu Teatr Lalek, Muzeum Orderu Uśmiechu, park rozrywki Rabkoland oraz Muzeum Rekordów i Osobliwości.

10. Świnoujście

Świnoujście fot. Shutterstock

Miasto stało się uzdrowiskiem już w roku 1895, kiedy odkryto tu źródło solanki i borowiny. Świnoujście zajmuje się leczeniem wielu różnorodnych schorzeń takich jak: ortopedyczno-urazowe, układu nerwowego, reumatologiczne, kardiologiczne i nadciśnienie, górnych i dolnych dróg oddechowych ale także otyłość, choroby endokrynologiczne, osteoporoza i choroby skóry. Miasto to także kurort o wspaniałym położeniu nad Bałtykiem.

11. Supraśl

Supraśl fot. Shutterstock

Supraśl to miasto w województwie podlaskim które jest uzdrowiskiem od 1999 roku. Na jego powstanie wpłynęły znajdujące się tutaj złoża borowinowe ale także wyjątkowa czystość powietrza i nieskażone przez przemysł środowisko. Koniecznie przyjedzcie tu jeśli chcecie poprawić swoje zdrowie w chorobach: dróg oddechowych, reumatycznych, kardiologicznych i nadciśnienia, otyłości oraz cywilizacyjnych (nerwic, bezsenności, przemęczenia, lekkich depresji).

12. Uniejów

Uniejów fot. Shutterstock

Uzdrowiska w Polsce należy uzupełnić o Termy Uniejów otwarte w 2008 roku. Posiadają one gorące solanki lecznicze dobrze oddziałujące na nasze zdrowie. Dzięki tej budowie w 2012 roku miejscowość uzyskała status uzdrowiska. Tutejsze wody posiadają m.in. siarkę, radon, fluor, chlorek miedzi oraz jod, którego zawartość porównywalna jest z tą jaka jest w Bałtyku. Do Uniejowa przyjeżdżają osoby mające problemy reumatoidalne – zwyrodnienia stawów, ortopedyczno-urazowe i zwyrodnienia stanów po zabiegach operacyjnych narządu ruchu, skórne, schorzeń nosa, ucha, gardła i krtani, nerwobóle, dyskopatie i nerwice.