Nie musimy wyjeżdżać daleko, by podziwiać jedne z najbardziej niesamowitych zwierząt. Świat polskiej przyrody jest ogromnie różnorodny. Tu żyją dzikie koty, niedźwiedzie, wielkie żubry i mnóstwo gatunków niesamowitych ptaków. Które z nich mogą się poruszać z prędkością ponad 300 km/h? Poznaj polskie dzikie zwierzęta!
1. Orzeł
Orły to ptaki z rodziny jastrzębiowatych. W Polsce są reprezentowane m.in. przez orła przedniego. Ptak ten nurkując za ofiarą jest w stanie pikować z prędkością nawet do ponad 300 km/h! Standardowo jednak nie przekracza 50 km/h.
2. Lis
Lis rudy to przepiękny futrzak, który jest jednym z najbardziej wdzięcznych zwierząt do fotografowania. Co innego mogą powiedzieć gospodarze, którym „lisek chytrusek” porywa kury i jest zwyczajnym szkodnikiem. Co ciekawe, ten drapieżnik nie zawsze jest rudy – są różne warianty umaszczenia tego samego gatunku.
3. Kozica
Polskie kozice tatrzańskie są podobne do alpejskich, ale prawdopodobnie nieco cięższe. Ile jest kozic w Tatrach? Co roku odbywa się ich wielkie liczenie. Ich liczba w ostatnich latach waha się od około 1 000 do 1 400 osobników, z czego większość zamieszkuje stronę Słowacką.
4. Bażant
Ten ptak z rodziny kurowatych wygląda jak arystokrata. Do Europy zawędrował z Chin. Naturalnie zamieszkuje tereny Azji o klimacie umiarkowanym, w Polsce nie występował pierwotnie. Jak to bywa u ptaków – samice bażantów są w porównaniu z samcami upierzone bardzo nieciekawie.
5. Niedźwiedź brunatny
Niedźwiedzia brunatnego spotkamy w Tatrach, Karpatach i Beskidach. Ten groźny miś nie jest zagrożony wyginięciem, choć jest chroniony. W naszym kraju może zamieszkiwać zaledwie niecałe 200 niedźwiedzi brunatnych.
6. Żbik
Ten przepiękny przedstawiciel rodziny kotowatych zamieszkuje dziko wschodnią część Karpat, ale podobnie jak w przypadku niedźwiedzia brunatnego, szacuje się występowanie nie więcej niż 200 żbików w naszym kraju. Żbik jest większy od kota, osiąga do 90 cm długości. Potrafi upolować nawet małego jelonka. W Polsce objęty jest ścisłą ochroną gatunkową. Mówią na niego czasami: step, zdeb, zdbik lub żdbik.
7. Żubr
Żubr – król puszczy, obok orła przedniego i bociana, jest jednym z najbardziej kojarzących się z naszym krajem zwierząt. Te polskie dzikie zwierzęta to żyjące symbole naszego kraju. W Polsce żyje dziko ponad 1 000 żubrów, połowa populacji w Puszczy Białowieskiej. Obecny gatunek występuje na Ziemi już od 120 tys. lat, ale jego populacja jest szczątkowa.
8. Ryś
Ten sympatyczny zwierzak to ryś euroazjatycki. To jedyny dziki gatunek kotowatych oprócz żbika, który występuje w Polsce (konkretnie północno-wschodniej). Widywany jest też nawet w Karkonoszach i górach Izerskich. Głównym zagrożeniem dla rysia jest kłusownictwo. Ten gatunek objęty jest ścisłą ochroną, w Polsce żyje prawdopodobnie najwyżej ok. 300 osobników.
9. Bocian
Bociany – trudno o bardziej polskie dzikie zwierzęta. Paradoksalnie bocian przebywa znaczną część czasu w ciepłych krajach. Ale zawsze wraca – chyba dlatego mamy do niego taki sentyment. Bociany rzeczywiście jedzą żaby, ale znacznie częściej ich ofiarą padają duże owady, np. koniki polne.
10. Wiewiórka
Wiewiórka pospolita nie podlega ścisłej, a jedynie częściowej ochronie w Polsce. Ten rudy gryzoń jest częstym gościem w polskich parkach. Wybiera je ze względu na łatwość zdobywania pożywienia (dokarmianie).