Zapomniane polskie imiona często wywodzą się jeszcze ze słowiańskich tradycji. Staropolskiego Mieszka, swojskiego Gniewomira czy Sławoja trudno spotkać na ulicy, podobnie jak Bogumiłę czy Dobrosławę. Już kilka lat temu zapanowała moda na Antonich, Franciszków i Zofie. Czy wrócą do łask także inne piękne polskie imiona?

1Imiona z lat wojennych

dwaj mali chłopcy idą do lasu
Fot. Shuttestock

Moda na imiona się zmienia, widać to doskonale. Wystarczy przyjrzeć się imionom znanych postaci z danych epok lub choćby naszym krewnym. Tuż przed wojną i w jej trakcie popularne były takie imiona męskie jak Władysław, Jan, Henryk, Stanisław, Kazimierz, czy też Bolesław pochodzące od polskich królów, ale także Zdzisław, Fanciszek, Zbigniew czy Walery. Dziś się ich praktycznie nie spotyka poza nieśmiertelnym Janem. Coraz więcej jest też małych Kazików i Stasiów.

Wśród kobiet można było spotkać Marie, Heleny, Franciszki, Janiny, Jadwigi, Zofie czy też Danuty. Te piękne polskie imiona warto odświeżyć. Spośród nich to Zosie i Marysie są dziś najczęściej spotykane. Ale ślicznie brzmi też imię Janka albo Hela.

Poprzedni

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here