Strona głównaCiekawostkiChełmskie Podziemia Kredowe – spotkaliście już Ducha Bielucha?

Chełmskie Podziemia Kredowe – spotkaliście już Ducha Bielucha?

Chełmska starówka, skrywa pod sobą labirynty unikatowe na skalę światową. Te wykute w skale kredowej tunele są dziś największą atrakcją miasta. Białe ściany tego miejsca skrywają w sobie wiele tajemnic i legend. Odwiedźcie Chełmskie Podziemia Kredowe i przekonajcie się czy Duch Bieluch nadal wita spragnionych wrażeń turystów.

Kredowe labirynty

cełmskie podziemia kredowe
Chełmskie Podziemia Kredowe. Fot. Wikimedia Commons

Chełm to miasto, które swoje największe skarby chowa tuż pod starówką. To właśnie tutaj skrywają się wielopoziomowe kompleksy korytarzy i komór powstałe podczas wydobywania kredy piszącej. Pierwsze wzmianki na temat pozyskiwania tego surowca, pochodzą już z XIII wieku, tuż po odbudowie Chełma przez księcia halickiego Daniela.

Tutejsze kopalnie kredowe niczym nie przypominają innych kopalni. Wykształciły się tu niespotykane nigdzie indziej techniki pozyskiwania surowca oraz charakterystyczne tylko dla chełmskiej kopalni kredy zabezpieczenia wyrobisk. Mieszkańcy Chełma, po odkryciu jak cenny surowiec znajduje się tuż pod ich mieszkaniami, zaczęli wydobywać kredę bezpośrednio ze swoich piwnic i sprzedawali ją nawet do odległych miast. Wykorzystywana była ona m.in. w budownictwie, ceramice i przemyśle farbiarskim.

Największy szczyt wydobycia kredy przypada na przełom XVII i XVIII wieku. W tamtym czasie niemal każdy dom posiadał bezpośrednie wydobycie kredy w swojej piwnicy. Z biegiem lat tunele zaczęły się ze sobą łączyć tworząc labirynty, których długość mogła mieć nawet 40 kilometrów. Ponieważ znajdowały się one na różnych wysokościach, z czasem zaczęły się załamywać tworząc większe komory.

Duch Bieluch spełniający życzenia

Zwiedzając Chełmskie Podziemia Kredowe bądźcie czujni! Spotkać tu bowiem możecie strażnika ukrytych tam skarbów – Ducha Bielucha. Według legend jest on duchem białego niedźwiedzia, który zamieszkiwał kredową jaskinię na Chełmskiej Górze pod trzema dębami. Pewnego dnia, po powrocie z polowania, niedźwiedź zastał przy wejściu do swojej kryjówki chram (świątynię pogańską) i zapalony wieczny znicz. Oślepiony blaskiem ognia zniknął w kredowych podziemiach. Według opowieści wychodził z jaskini tylko wtedy, gdy ziemia chełmska była w niebezpieczeństwie.

Dziś macie szansę go zobaczyć odwiedzając chełmskie podziemia. Pojawia się nagle, z ciemności i opowiada o tym, jak straszył złodziei i poszukiwaczy skarbów. Duch Bieluch obiecuje także, że spełni jedno życzenie jeśli wypowiecie je w ciemności, z ręką położoną na kredowej ścianie w Komnacie Życzeń. Przekonajcie się sami, czy legendy staną się rzeczywistością, odwiedzając największą chełmską atrakcję.

Chełmskie Podziemia Kredowe – największa atrakcja miasta

Chełmskie Podziemia Kredowe. Fot. Wikimedia Commons

Po pewnym czasie, niekontrolowane wydobycie kredy w Chełmie zaczęło zagrażać mieszkańcom. Tunele stały się niebezpieczne zarówno dla osób pracujących pod ziemią, ale także groziły zawaleniem domów i innych budynków. Dlatego w XIX wieku ograniczono, a na początku XX wieku całkowicie zakazano wydobycia kredy, pozostawiając pamiątkę w postaci kilometrów tuneli tuż pod Starówką w Chełmie.

Pierwsze próby przystosowania labiryntów do zwiedzania zapoczątkowano jeszcze przed II wojną światową. Jednak dopiero w latach 70. XX wieku, kiedy zapadła się część ulicy Lubelskiej, podjęto prace zabezpieczające i badawcze. Wtedy odkryto także, jak długie korytarze skrywają chełmskie podziemia. Po wielu pracach rekonstrukcyjnych i konserwatorskich podziemia ponownie zostały udostępnione turystom w roku 1974 roku.

Obecnie trasa turystyczna stanowi największą atrakcję Chełma i okolicy. Długość labiryntów, przeznaczonych do zwiedzania wynosi 2 km, a podziwiając tunele musimy mieć na głowie kask i latarkę. Co ciekawe, Chełmskie Podziemia Kredowe, bez względu na porę roku posiadają w swoich wnętrzach stałą temperaturę wynoszącą około 9 stopni Celsjusza. Dlatego odwiedzając to miejsce latem koniecznie pamiętajcie, aby mieć ze sobą coś ciepłego do ubrania.

Przydatne informacje

Zwiedzanie:

  • Poza sezonem o godzinach: 10.00, 12.00, 14.00, 16.00
  • W lipcu i sierpniu: 11.00, 12.00, 13.00, 14.00, 15.00, 16.00

Ceny biletów:

  • normalny – 20zł,
  • ulgowy – 15 zł

Warto wiedzieć:

  • Zwiedzanie odbywa się tylko z przewodnikiem.
  • Wewnątrz Chełmskich Podziemi Kredowych panuje stała temperatura 9°C.
  • Obiekt nie jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych.

Przeczytajcie także: Najciekawsze podziemne atrakcje w Polsce (Top 10).

Joanna Węgielewska
Joanna Węgielewska
Miłośniczka podróży po Polsce i Europie. Uwielbia poznawać miejsca, do których dociera niewielu turystów. Ulubione zakątki naszego kraju to Półwysep Helski, który za każdym razem odkrywa na nowo oraz Dolny Śląsk, który jest pełen tajemnic i uroku. Obowiązkowy punkt każdej jej wyprawy to odkrycie smaków lokalnej kuchni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE