Strona głównaCiekawostkiJaskinia Raj – świętokrzyska, podziemna arkadia

Jaskinia Raj – świętokrzyska, podziemna arkadia

Położona w województwie świętokrzyskim Jaskinia Raj uważana jest za najpiękniejszą w Polsce. Już sama jej nazwa zachwyca i przyciąga miłośników podziemnych tras turystycznych. Występują tu skupiska stalaktytów o unikatowym na skalę światową zagęszczeniu. Dajcie się oczarować Jaskini Raj, która od lat jest wyjątkową atrakcją tego regionu.

Podziemny raj skrywany przez tysiące lat

jaskinia raj
Jaskinia Raj. Fot. Renek Ksiażkiewicz, Flickr, CC BY-SA 2.0

Chęciny to miasto położone 15 km od Kielc. To właśnie tutaj, na Wzgórzu Malik, znajduje się zachwycający podziemny skarb, który natura tworzyła przez 360 milionów lat. Jaskinia Raj wytworzyła się w skałach wapiennych środkowego dewonu, które powstały na dnie płytkiego morza. Piękne wnętrze, znane z obecnych czasów, tworzyło się w kilku etapach, głównie pod koniec trzeciorzędu i w czwartorzędzie. Około 50 tys. lat temu zamieszkiwał w niej człowiek neandertalski, jednak z czasem wejście do wnętrza groty zostało całkowicie zasypane i zapomniane na tysiące lat.

Istnienie podziemnych korytarzy odkryto dopiero w roku 1963 podczas wydobywania kamienia do celów budowlanych. W październiku 1964 uczniowie Technikum Geologicznego z Krakowa, wraz ze swoją nauczycielką, przeprowadzili eksplorację jaskini. Przeprowadzono wtedy pierwszą dokumentację fotograficzną oraz sporządzono plan jaskini. Gdy przekonano się jak piękne wnętrze skrywają chęcińskie podziemia, odkrywcy postanowili nazwać jaskinię Raj.

Niedźwiedzie, mamuty i stalaktyty

Jaskinia Raj to jedna z najpopularniejszych atrakcji w województwie świętokrzyskim. To, co przyciąga turystów właśnie w to miejsce to piękna, bogata i dobrze zachowana szata naciekowa pokrywająca cały obiekt. Spacerując po wnętrzach jaskini podziwiać możecie niemal wszystkie formy nacieków, od popularnych stalaktytów, przez żebra, polewy, draperie, kolumny naciekowe po bardzo rzadkie pizolity – perły jaskiniowe.

Podczas badań prowadzonych w jaskini natrafiono na narzędzia krzemienne, które są dowodem na zamieszkiwanie jaskini przez neandertalczyków. We wnętrzach groty nie zachowały się żadne szczątki ludzkie, stwierdzono natomiast obecność zębów i kości dużych ssaków m.in. niedźwiedzia jaskiniowego i brunatnego, mamuta, hieny jaskiniowej, nosorożca włochatego, piżmowołu, żubra pierwotnego, renifera czy lisa polarnego.

Jaskinia Raj – podziemna atrakcja dla każdego

Jaskinia w Chęcinach to 180 metrów bardzo dobrze przygotowanej trasy, którą możemy odwiedzić nawet z dziećmi. Jej wnętrza są oświetlone elektrycznie, zwiedzanie cały czas odbywa się w pozycji stojącej, a w jaskini cały czas panuje stała temperatura około 8-10 °C. Zwiedzanie podziemnej trasy rozpoczyna się od wystawy poświęconej historii jaskini gdzie zobaczyć możecie między innymi szczątki zwierząt zamieszkujących jaskinię w czasach prehistorycznych.

Zwiedzanie wnętrza Jaskini Raj rozpoczyna się od przejścia stworzoną przez człowieka sztolnią mierzącą 21 metrów. Pełni ona funkcję śluzy zabezpieczającej specyficzny mikroklimat tego miejsca. Pokonując trasę miniecie Komorę Wstępną, Komorę Złomisk, Salę Kolumnową, aby po przejściu przez mostek znaleźć się w najpiękniejszej, bogatej w nacieki, Sali Stalaktytowej. Jest to najbardziej znane pomieszczenie znajdujące się w Jaskini Raj. Zagęszczenie stalaktytów sięga tu miejscami nawet 300 sztuk na metr kwadratowy. Na koniec docieramy do Sali Wysokiej, która mierzy 8 metrów ponad poziom chodnika. Zwiedzanie całej trasy zajmuje około 45 minut i odbywa się z przewodnikiem w grupach nie większych niż 15 osób.

Godziny otwarcia:

  • Styczeń – Kwiecień: 09.00 – 16.00
  • Maj – Czerwiec: 09.00 – 18.00
  • Lipiec – Sierpień: 09.00 – 18.00
  • Wrzesień – Październik: 09.00 – 17.00
  • Listopad: 09.00 – 16.00

    Jaskinię Raj można zwiedzać od 15 stycznia do 15 listopada od wtorku do niedzieli.

Zobaczcie także inną atrakcję Chęcin: Zamek w Chęcinach – turystyczny hit Polski.

Joanna Węgielewska
Joanna Węgielewska
Miłośniczka podróży po Polsce i Europie. Uwielbia poznawać miejsca, do których dociera niewielu turystów. Ulubione zakątki naszego kraju to Półwysep Helski, który za każdym razem odkrywa na nowo oraz Dolny Śląsk, który jest pełen tajemnic i uroku. Obowiązkowy punkt każdej jej wyprawy to odkrycie smaków lokalnej kuchni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE