Czerwińsk nad Wisłą to niewielka miejscowość w woj. mazowieckim z portem żeglugi śródlądowej i kościołem będącym przykładem architektury romańskiej. Pamięta on czasy bitwy pod Grunwaldem, a właśnie spod niego król Jagiełło miał oglądać pochód chorągwi małopolskich przez Wisłę. Na tę okoliczność stworzono na rzece niezwykłą konstrukcję.
Niezwykły most łyżwowy w Czerwińsku
Czerwińsk to ważny punkt z portem promowym nad Wisłą i dawna warownia obronna. Było tu nawet opactwo przyciągające pątników cudownym obrazem Matki Boskiej Czerwińskiej.
Miasto zapisało się w historii Polski. Czerwińsk był bowiem punktem zbornym polskiego rycerstwa zmierzającego na wojnę z Krzyżakami. Spod bazyliki król Władysław Jagiełło miał obserwować przeprawę chorągwi małopolskich przez Wisłę.
By wojsko mogło w tym miejscu przemierzyć rzekę, zbudowano niezwykłą konstrukcję, most łyżwowy. Był on skonstruowany z szeregu przycumowanych do siebie łodzi przez mistrza Jarosława. To pierwszy znany most łyżwowy w historii Polski. Takie improwizowane przeprawy, głównie na potrzeby wojska, budowano na świecie już w starożytności.
Bazylika z cudownym obrazem
Zespół opactwa Kanoników Regularnych na wysokim brzegu Wisły jest najważniejszym zabytkiem miasta świadczącym o czasach dawnej świetności. Romańska bazylika Zwiastowania NMP z XII wieku nieco przywodząca na myśl zamek, przyciąga wzrok już z daleka. Wart uwagi jest portal wejściowy do bazyliki zdobiony płaskorzeźbami. Na kolumnie portalu widać także ślady nacięć. Zmierzający pod Grunwald rycerze traktowali ją podobno jako ostrzałkę do mieczy.
Powracający spod Grunwaldu Jagiełło zostawił w czerwińskiej bazylice swoją misiurkę (hełm z kapturem kolczym) jako wotum. Wnętrze bazyliki zachwyca freskami gotyckimi i romańskimi. Cudowny obraz Matki Boskiej, do którego już setki lat temu pielgrzymowali wierni, nadal wisi w katedrze. W muzeum klasztornym można obejrzeć eksponaty obecnych gospodarzy, salezjanów, przywiezione z misji. Są tam także pamiątki historyczne.
Czerwińsk nad Wisłą – jak dojechać
Czerwińsk nad Wisłą znajduje się w woj. mazowieckim w powiecie płońskim. Dojedziemy tam drogą krajową nr 62 prowadzącą z Płocka do Nowego Dworu Mazowieckiego. Po drugiej stronie Wisły w kierunku Warszawy rozciąga się Kampinoski Park Narodowy. W tym rejonie warto zobaczyć także Brochów oraz Żelazową Wolę z dworkiem rodzinnym Chopina.
Czytaj więcej: Atrakcje Brochowa – kościół-forteca i piękna puszcza