Polskie góry są piękne o każdej porze roku, jednak najwięcej osób decyduje się na wyjazd zimą. Wtedy bardzo chętnie zaglądamy do górskich schronisk – szukając noclegu, chcąc się ogrzać lub napić czegoś ciepłego. W naszym zestawieniu skupiliśmy się przede wszystkim na malowniczym położeniu tych obiektów. Oto nasz subiektywny przewodnik, który prezentuje najlepsze schroniska górskie w Polsce.

1Chatka Puchatka, Bieszczady

Chatka Puchatka w Bieszczadach. Fot. Shutterstock

Schronisko górskie Chatka Puchatka położone na Połoninie Wetlińskiej takie jak wielu z nas zna je ze swoich wędrówek w Bieszczadach i jakie widzimy na powyższym zdjęciu to już przeszłość. Chatka Puchatka założona przez Lutka Pińczuka na początku lat 60. XX wieku zniknęła już z krajobrazu Połoniny. Obecnie w Wetlinie trwają prace ciesielskie nad nowym obiektem, nową Chatką Puchatka. Kiedy wszystkie jej elementy zostaną ukończone i będą do siebie pasować, zostaną przetransportowane na Połoninę, złożone oraz osadzone na miejscu dawnej Chatki. Wielu z nas serce krwawi w związku z decyzją decydentów Bieszczadzkiego Parku Narodowego o likwidacji legendarnej Chatki i budowie nowego schroniska. Miną dwa lata zanim prace zostaną ukończone i zanim będziemy mogli ocenić efekt. Nie ulega wątpliwości, że wiele z naszych górskich schronisk prosi się się o modernizację. Dlatego decyzja BPN jest według nas dość zrozumiała.

Legendarna Chatka Puchatka nazywana była kiedyś Tawerną. Obecna nazwa przywodzi na myśl oczywiste skojarzenie z bajkowym misiem. Jej geneza nie ma jednak zbyt wiele wspólnego z żółtym miłośnikiem miodu. Schronisko otrzymało taką nazwę dzięki polskiemu żeglarzowi Leonidowi Telidze, który napisał o tym miejscu w jednym z reportaży: czuję się na swojej łajbie zagubionej na bezmiarze oceanu, jak ta samotna Chatka Puchatka na Połoninie Wetlińskiej. 

Poprzedni