Polskie góry są piękne o każdej porze roku, jednak najwięcej osób decyduje się na wyjazd zimą. Wtedy bardzo chętnie zaglądamy do górskich schronisk – szukając noclegu, chcąc się ogrzać lub napić czegoś ciepłego. W naszym zestawieniu skupiliśmy się przede wszystkim na malowniczym położeniu tych obiektów. Oto nasz subiektywny przewodnik, który prezentuje najlepsze schroniska górskie w Polsce.

1Chatka Puchatka, Bieszczady

Chatka Puchatka w Bieszczadach, fot. Shutterstock

Schronisko górskie Chatka Puchatka jest najwyżej położonym obiektem tego typu w Bieszczadach, na Połoninie Wetlińskiej. Kiedyś nazywane było Tawerną. Dzisiejsza nazwa przywodzi na myśl oczywiste skojarzenie z bajkowym misiem. Jej geneza nie ma jednak zbyt wiele wspólnego z żółtym miłośnikiem miodu. Schronisko otrzymało taką nazwę dzięki polskiemu żeglarzowi Leonidowi Telidze, który napisał o tym miejscu w jednym z reportaży: czuje się na swojej łajbie zagubionej na bezmiarze oceanu, jak ta samotna Chatka Puchatka na Połoninie Wetlińskiej. 

W Chatce Puchatka może jednocześnie nocować 20 osób. Warunki panujące w schronisku można uznać za surowe, jednak widoki i położenie wynagrodzą wiele. Wschód słońca oglądany z tego schroniska na długo pozostanie w waszej pamięci. Schronisko jest czynne przez cały rok.

Poprzedni