Zbliża się weekend, a ty zastanawiasz się gdzie pochodzić po górach? Podsuwamy pomysł na bardzo fajną wycieczkę niedaleko Wrocławia, w Rudawach Janowickich. To bliżej niż w Karkonoszach, a równie pięknie i mniej tłoczno.
Rudawy Janowickie to niewielkie (18 km długości) i niewysokie (najwyższy szczyt Skalnik 945 m n.p.m.) pasmo górskie w Sudetach Zachodnich, które ma bardzo wiele do zaoferowania. Większość tego terenu stanowi Rudawski Park Krajobrazowy. Odkryj z nami piękną trasę pieszą ze Strużnicy do Janowic Wielkich.
Ze Strużnicy na Starościńskie Skały
Strużnica to niewielka wieś w dolinie Karpnickiego Potoku, między Karpnikami a Gruszkowem. Jest to idealny początek wyprawy na Starościńskie Skały i na Skalny Most. W Strużnicy działa także całoroczne schronisko PTSM „Sokolik”.
Zatrzymaj się tu na parkingu tuż przy wejściu na żółty szlak. W nawigacji internetowej będą to współrzędne 50°50’26.2″N 15°53’14.4″E. Zaparkuj samochód i ruszaj w drogę. Żółty szlak prowadzi na Starościńskie Skały. Pierwszy etap jest bardzo łagodny, zanim wejdziemy do lasu. W lesie zaczyna się robić coraz bardziej stromo, ale nawet dzieci i konie swobodnie radzą sobie z tym odcinkiem.
Na Starościńskich Skałach
Odległość ze Strużnicy na Starościńskie Skały wynosi 2,7 km podążając najpierw żółtym, a później niebieskim szlakiem. Kiedy dojdziemy do niebieskiego, skręcamy w prawo. Na Lwią Górę idziemy ścieżką oznakowaną niebieskimi trójkątami.
Dotrzesz do celu w około 50 min nie wliczając przerw na popas. Cel wędrówki wart jest trudu. Starościńskie Skały są przepiękne. Jest to grupa bardzo malowniczych skałek przypominających „skalne miasto” na szczycie Lwiej Góry (718 m n.p.m.). Znajduje się ona między Jańską Górą od północnego zachodu, a Świnią Górą od południowego wschodu. Między pięknymi formacjami skalnymi takimi jak filary, okna skalne czy szczeliny znajduje się punkt widokowy ogrodzony barierką. Roztacza się stąd piękny widok na Góry Sokole, dolinę Janówki, stary kamieniołom i dwa jeziorka. Mój ulubiony widok rozciąga się jednak ze skały z powyższego zdjęcia.
Historia miłości zapisana na Starościńskich Skałach
Z tym miejscem związana jest romantyczna historia miłosna. Starościńskie Skały zostały w XIX wieku włączone do karpnickiego parku sentymentalnego brata króla Prus – księcia Wilhelma. Prowadziły tu liczne ścieżki spacerowe. Do dzisiaj pozostały wykute w skale schody. Skały ozdobione były żeliwnymi figurami lwów. Na życzenie Wilhelma skałki nazwane zostały „Mariannenfels” (skała Marianny) na cześć ukochanej księcia Marii Anny (Marianny), dawnej właścicielki Pałacu w Karpnikach. Na pocztówce widać jak wyglądał mosiężny napis na skałach na cześć Marianny. Ślad po literach widać do dzisiaj.
Dalsza droga do Janowic Wielkich
Ze Starościńskich Skał idziemy dalej niebieskim szlakiem. Schodzimy w dół. Zejście jest bardzo malownicze. Prowadzi przez tajemniczo wyglądające zakątki lasu gdzie może być jednak mokro. Ściółka jest nasiąknięta spływającą z góry wodą. Lepiej być wyposażonym w dobre, nieprzemakalne buty górskie. Tą trasą docieramy do pięknej formacji skalnej zwanej Skalny Most. Jest to grupa granitowych skał o 20 metrowej wysokości. Połączone są ogromnymi blokami skalnymi tworzącymi naturalną kładkę. Jedną z ciekawostek na temat tego miejsca jest fakt, że Skalny Most cechuje podwyższone promieniowanie radioaktywne. Nic dziwnego, że w pobliżu wydrążono sztolnie poszukiwawcze uranu. Skalny Most jak i większość skałek w Rudawach to miejsce, które kochają miłośnicy wspinaczki. Na samym Skalnym Moście założono 40 tras wspinaczkowych. Jak przyjedziecie w Rudawy, zobaczycie na własne oczy ile osób wspina się w tych skałkach.
Żółtym szlakiem do Janowic Wielkich
Kiedy miniemy Skalny Most idziemy dalej żółtym szlakiem, w lewo. Jedną z większych atrakcji, szczególnie dla dzieci, jest jeziorko, które utworzono z potoku Janówka. Warto się tu zatrzymać. Zrobić popas i popuszczać kaczki na wodzie. Każdy odczuje sporą frajdę z takiej zabawy.
Żeby móc przejść ze Strużnicy przez Starościńskie Skały i Skalny Most do Janowic Wielkich trzeba zorganizować sobie transport powrotny do Strużnicy. My zrobiliśmy to w ten sposób, że jedno auto zostawiliśmy pod supermarketem w Janowicach i zabraliśmy się innym autem do Strużnicy. Stamtąd rozpoczęliśmy wędrówkę. W Janowicach natomiast wszyscy kierowcy zabrali się tym pozostawionym samochodem i pojechali po swoje auta do Strużnicy, żeby następnie zabrać już swoje rodziny do domów. W naszym przypadku była to rodzinna wycieczka, w której wzięło udział 25 osób i pies! Gorąco polecamy.
Możesz też wydłużyć swoją wędrówkę i w drodze do Janowic zobaczyć jeszcze Ruiny Zamku Bolczów. W tym celu trzeba wejść przy parkingu pod szlabanem (już na terenie Janowic Wielkich) na szlak zielony, który poprowadzi na te malownicze ruiny. Odległość ze Starościńskich Skał do Ruin Zamku Bolczów wynosi 4,9 km. Zajmie wam to ok 1 godziny i 15 min drogi.
Przy wędrówce warto korzystać z nawigacji internetowej. Wtedy na pewno nie zgubisz się.
Przeczytaj więcej: Zamek Bolczów – malownicze ruiny w Rudawach Janowickich.