Strona głównaCiekawostkiGosań – najwyższy szczyt polskiego wybrzeża

Gosań – najwyższy szczyt polskiego wybrzeża

Wzgórze Gosań to imponujący nadbałtycki klif, wznoszący się na terenie Wolińskiego Parku Narodowego w województwie zachodniopomorskim. Mierząc 93,4 m n.p.m. stanowi najwyższe wzniesienie polskiego wybrzeża położone bezpośrednio nad Bałtykiem. Wysokość ta jest imponująca przez wzgląd na to, że morze znajduje się tuż obok, a więc różnica poziomów jest spora. Tę niezwykłą atrakcję znajdziecie około 4 km od Międzyzdrojów.

Imponująca góra Gosań – najwyższy klif wybrzeża

Klif Gosań na Wolinie. Fot. Andymos, CC BY-SA 3.0

Gosań to klif nad Bałtykiem będący najwyższym punktem widokowym wzdłuż brzegu morza (mierzy niemal 100 m wysokości). Widać stamtąd Świnoujście, Zatokę Pomorską, a nawet niemiecki Alhbeck. Można też podziwiać piękne wschody i zachody słońca. Zdecydowanie warto się tam wybrać. Na terenie Wolińskiego Parku Narodowego znajdują się cztery punkty widokowe, a Gosań jest jednym z nich i przy okazji najwyższym. Można tam dojechać drogą numer 102 Międzyzdroje – Dziwnów.

Wzniesienie podlega stałej erozji – jest podmywane przez wody Bałtyku. Jego istnienie nie jest jednak zagrożone. Co ciekawe, na szczycie Gosani znajdują się elementy punktu obserwacji z lat 50., użytkowanego dawniej przez 17. Baterię Artylerii Stałej Międzyzdroje. W skład punktu wchodził schron i wieża obserwacyjna. Nieopodal znajduje się także dawny schron Stałego Punktu Radiolokacyjnego nr 326.

Innym wartym odnotowania punktem widokowym w pobliżu jest Kawcza Góra. To malowniczo położony punkt widokowy nad samym Bałtykiem, do którego z piaszczystej plaży prowadzą wygodne i ciekawie wyglądające drewniane schody. Kawcza Góra znajduje się już na terenie Wolińskiego Parku Narodowego.

Kawcza Góra w Międzyzdrojach. Schody na plażę
Kawcza Góra w Międzyzdrojach. Schody na plażę. Fot. Shutterstock

Około 700 km na południowy wschód od Gosani, a 800 m od brzegu Morza Bałtyckiego, znajduje się najwyższe wzniesienie wyspy Wolin – Grzywacz. Jest ono wyższe niż Gosań, jednak z oczywistych względów nie zaliczamy Grzywacza do klifów. Mierzy 115,9 m n.p.m.

Woliński Park Narodowy

wolin bałtyk
Woliński Park Narodowy. Fot. Shutterstock

Jeden z najpiękniejszych parków narodowych w Polsce znajduje się tam, gdzie wzgórze Gosań. Można tam odpocząć od gwarnych plaż i przejść jednym ze szlaków turystycznych: czerwonym (brzegiem Bałtyku przez plażę w Międzyzdrojach, latarnię morską Kikut, jezioro Koprowo i Kołczewo), niebieskim, a także zielonym. Wstęp do parku jest darmowy (poza zwiedzaniem zagrody pokazowej żubrów).

Czytaj także: Woliński Park Narodowy – królestwo malowniczych klifów

Na Wolinie polecamy także Centrum Słowian i Wikingów, które mieści się w Recławiu nad rzeką Dziwną. To skansen liczący 27 chat, a także umocnienia obronne i łodzie wikingów. Odtworzono tu warunki życia plemion dawniej zamieszkujących Wolin. Warto zobaczyć także Wzgórze Wisielców, czyli cmentarzysko z IX i X wieku. Znajdują się tam kurhany, czyli dawne groby, wykonane w mieszanym stylu charakterystycznym dla Słowian i Skandynawów. W XII wieku wykonywano tam na skazanych wyroki przez powieszenie.

centrum słowian i wikingów
Centrum Słowian i Wikingów. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

Dobrym miejscem nieopodal wzgórza Gosań, gdzie można zatrzymać się na nocleg i zjeść coś dobrego są Międzyzdroje. To doskonała baza turystyczna z wieloma atrakcjami, także poza sezonem. Oprócz słynnej Alei Gwiazd i molo polecamy Bałtycki Park Miniatur. Na Gosań można dojść z Międzyzdrojów na piechotę pod drodze mijając inne doskonałe miejsce obserwacyjne, Kawczą Górę, która jest malowniczo położona nad samym Bałtykiem. Z piaszczystej plaży prowadzą wygodne i ciekawie wyglądające schody. Kawcza Góra ma 61 m wysokości.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE