Strona głównaCiekawostkiWoliński Park Narodowy – królestwo malowniczych klifów

Woliński Park Narodowy – królestwo malowniczych klifów

Woliński Park Narodowy zajmuje najpiękniejsze przyrodniczo obszary centralnej części wyspy Wolin, wybrzeże nad Bałtykiem i Zalewem Szczecińskim. Na 11 hektarach powierzchni podziwiać można unikalną faunę i florę. To wyjątkowe miejsce powstało w 1960 roku za sprawą zasłużonego leśnika Mieczysława Tarchalskiego.

Najpiękniejszy odcinek polskiego wybrzeża klifowegowoliński park narodowy

Mieczysław Tarchalski był inicjatorem utworzenia na tych terenach parku narodowego. Osobiście opracował założenia jego powstania, przygotował stosowną dokumentację i potrzebne rozporządzenia. W związku z ogromną pracą jaką włożył w powstanie tego miejsca miał zostać dyrektorem parku. Nie było to jednak możliwe ze względu na jego wojskową przeszłość. Nie zmienia to jednak faktu, że przyczynił się znacząco do ochrony tych bezcennych terenów, a niewątpliwie jest tu co otaczać opieką.

Obszar lądowy parku jest bardzo silnie zróżnicowany. Dominują tu pasma wzniesień moreny czołowej. Klify osiągają zadziwiającą wysokość nawet 93 metrów. To niewątpliwie najpiękniejszy odcinek polskiego wybrzeża klifowego. Kolejnym ważnym i niezwykłym elementem krajobrazu Wolińskiego Parku Narodowego jest delta Świny, która dzieli to miejsce na kilkadziesiąt malowniczych, bagnistych wysepek z licznymi cieśninami.

Ponad 1300 gatunków roślin

Woliński park narodowy

Woliński Park Narodowy odnotował na swoim terenie ponad 1300 gatunków roślin naczyniowych. Wiele z nich podlega ochronie lub jest uznawane za gatunki rzadkie. Na lądowej części parku najczęściej spotykanymi drzewami będą z pewnością sosny – zajmują one aż 68 proc. powierzchni WPN. Aby z powodzeniem chronić te niezwykłe zasoby parku otworzono tu sześć obszarów ochrony ścisłej, aż pięć z nich dotyczy terenów leśnych.

Również fauna jest bardzo zróżnicowana i bogato reprezentowana przez gatunki rzadkie. Szacuje się, że na terenie parku występuje około 230 gatunków ptaków. Obszar delty Świny został zakwalifikowany jako obszar bardzo ważny dla ochrony gatunków o znaczeniu europejskim. Na terenie Wolińskiego Parku Narodowego podjęto również próbę ponownego wprowadzenia na miejsce bytowania puchacza zwyczajnego.

Woliński Park Narodowy – zaplanuj aktywny wypoczynek

Woliński Park Narodowy
Woliński Park Narodowy (3). Fot. Shutterstock

Woliński Park Narodowy przygotował dla odwiedzających niekończącą się moc atrakcji. Na terenie WPN można skorzystać z czterech szlaków pieszych (dwa prowadzą nad Bałtykiem), trzech rowerowych oraz dwóch ścieżek przyrodniczych. Oprócz naturalnych atrakcji przyrodniczych znajdziecie tu również takie stworzone ręką człowieka. Na terenie parku założono zagrodę pokazową żubrów, w której mieszka od 5 do 12 przedstawicieli gatunku. W zagrodzie znajdują się również inne zwierzęta – dziki, sarny, jelenie a także bieliki.

Miłośnicy malowniczych widoków i spektakularnych panoram z pewnością pokochają tutejsze punkty widokowe. Woliński Park Narodowy daje odwiedzającym możliwość korzystania z kilku wniesień i podziwianie przyrody z zupełnie innej perspektywy. Najwyższy punkt widokowy, Góra Gosań, osiąga wysokość 93 m n.p.m.

Dla spragnionych poszerzania swojej wiedzy na temat ochrony przyrody Wolińskiego Parku Narodowego powstało Muzeum Przyrodnicze w Międzyzdrojach. To aż pięć sal wystawowych o łącznej powierzchni 900 mkw, w których prezentowane są ciekawostki dotyczące różnorodności przyrody w WPN. Cena biletu dla osoby dorosłej to 6 zł, a dla dzieci 4 zł.

Wolin – największa polska wyspa

Milena Goc
Milena Goc
Jej pasją są podróże. Chętnie pomaga spełniać innym ich podróżnicze marzenia. Kocha koty, niskobudżetowe wyjazdy i czytanie książek. W Polsce najbardziej zachwyca ją różnorodność i przepyszna kuchnia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE