Strona głównaTop 10Gliwice – atrakcje, które musicie zobaczyć w tym sezonie

Gliwice – atrakcje, które musicie zobaczyć w tym sezonie

Górny Śląsk jeszcze do niedawna kojarzył się jedynie z kopalniami. Jednak przez ostatnie lata turystyka mocno się rozwinęła i właśnie tu warto zaplanować swój urlop. Także Gliwice atrakcje mają nie byle jakie – najwyższa drewniana konstrukcja w Polsce, zamek czy palmiarnia to tylko niektóre z wyjątkowych miejsc do zobaczenia. Zapraszamy Was do odkrycia uroków Gliwic. Na końcu przedstawiamy najnowszą, gliwicką atrakcję.

Drewniana radiostacja (Gliwice atrakcje najlepsze na Śląsku)

gliwice atrakcje
Radiostacja gliwicka. Fot. Pixabay

Gliwice atrakcje mają nadzwyczaj różnorodne, jednak to z czego miasto jest najbardziej znane to radiostacja gliwicka. Jest ona w całości zbudowana z drewna i mierzy aż 111,1 metrów wysokości. To daje jej miano najwyższej, drewnianej konstrukcji w Polsce, a także najwyższej wieży nadawczej na świecie. To wyjątkowe dzieło techniki zostało wybudowane w 1938 roku i obecnie znajduje się na liście Pomników Historii.

Godziny otwarcia:

  • Wt- pt: 10:00 – 16:00
  • Sb-nd: 11:00 – 16:00

Zobaczcie również: Radiostacja gliwicka – najwyższa taka na świecie.

Zamek Piastowski

Gliwicki zamek to jeden z najstarszych budynków w mieście, którego początki sięgają XIV wieku. Ta piękna budowla łączy w sobie pierwotny styl gotycki i późniejszy renesansowy, który zawdzięcza przebudowaniu jej w XVI wieku. W ciągu następnych stuleci budowla spełniała różne funkcje. Była arsenałem, więzieniem, a nawet folwarkiem. Obecnie Zamek Piastowski jest siedzibą Muzeum w Gliwicach, w którym znajdują się zbiory archeologiczne i historyczne. Zobaczycie tu pamiątki z okresu powstań śląskich i plebiscytu, działalności Związku Polaków w Niemczech, a także bogatą kolekcję fotografii miasta z XIX i XX wieku.

Godziny otwarcia:

  • Wtorek: 09:00 – 15:00
  • Środa: 09:00 – 16:00
  • Czwartek i piątek: 10:00 – 16:00
  • Sobota: 11:00 – 17:00
  • Niedziela: 11:00 – 16:00

Rynek w Gliwicach

Tak jak w wielu polskich miastach, centralną częścią Gliwic jest Rynek. Na jego środku znajduje się murowany ratusz, wzniesiony już w XV wieku, jednak jego obecny wygląd pochodzi z XVIII wieku. Na przestrzeni lat znajdowała się w nim sala sądowa, sala obrad Rady Miasta oraz pomieszczenia mieszkalne. Obecnie odbywają się tu posiedzenia Rady Miasta, uroczystości ślubne i ważne wydarzenia kulturalne. Gliwicki Rynek zdobi także piaskowa fontanna z Neptunem wybudowana w 1794 roku. Rzeźbę mitologicznego boga wód stworzył barokowy rzeźbiarz Johannes Nitsche. To co dodaje uroku temu miejscu i sprawia, że Gliwice atrakcje mają naprawdę wyjątkowe, to otaczające Rynek kolorowe kamieniczki z podcieniami pochodzące z przełomu XIX i XX wieku.

Rejsy statkiem po Kanale Gliwickim

Jedną z najciekawszych atrakcji Gliwic jest port, z którego możemy wyruszyć w rejsy. Marina Gliwice to przystań turystyczna ulokowana w Porcie Gliwice na Kanale Gliwickim. To stąd odbywają się rejsy statkami pasażerskimi Foxtrot i Samba. To, co przyciąga do rzecznych podróży, to piękne okoliczności przyrody, wszechobecne zabytki techniki oraz miła żeglarska atmosfera. Dodatkową zachętą są rejsy tematyczne. Możecie spędzić czas podczas Piątkowych Rejsów Kulinarnych, Czwartkowych Rejsów Muzycznych, Niedzielnych Rejsów do kolonii kormoranów oraz Rejsów Rowerowych. Trasa wycieczek prowadzi przez śluzy, które stanowią wyjątkową atrakcję dla turystów.

Palmiarnia miejska

W parku im. Fryderyka Chopina w Gliwicach znajduje się wyjątkowe miejsce na mapie miasta. Palmiarnia miejska to nowoczesna konstrukcja architektoniczna o powierzchni 2000 m2. Rośnie w niej ponad 5600 roślin, a najstarsze okazy mają ponad 150 lat. Ale to nie wszystko. Oprócz egzotycznych roślin zobaczycie tu również ciekawe gatunki zwierząt. W Palmiarni mieszkają gady, żółwie, płaszczki, papugi i kanarki. Gliwice atrakcje ma różnorodne, ale to właśnie Palmiarnia jest miejscem, gdzie odpoczniecie i poczujecie odrobinę egzotyki. Budynek podzielono na 5 pawilonów: I – rośliny użytkowe, II – rośliny tropikalne, III – historyczny, IV – sukulenty, V – akwaria.

Godziny otwarcia:

  • wt-pt: 9:00-18:00
  • sb-nd: 10:00-18:00

Funzeum – Gliwice atrakcje (nowość 2022)

Gliwice doczekały się obiektu innego niż wszystkie znane Wam muzea. Wizyta w Funzeum to podróż do kolorowej, bajkowej rzeczywistości, gdzie dominują nowoczesne technologie oraz gra świateł i kolorów. W środku czeka na Was kilkadziesiąt multimedialnych instalacji tematycznych, zaprojektowanych w oparciu o kolory i różne źródła światła. Wszystko to ma oddziaływać na wiele Waszych zmysłów i pobudzać wyobraźnię. Interaktywne elementy wystawy sprawią, że zarówno już dwuletnie dzieci jak i dorośli w każdym wieku będą się kreatywnie bawić, pobudzać swoją wyobraźnię i przede wszystkim fantastycznie spędzać czas.

Godziny otwarcia:

  • pn-nd: 10:00 – 20:00
Joanna Węgielewska
Joanna Węgielewska
Miłośniczka podróży po Polsce i Europie. Uwielbia poznawać miejsca, do których dociera niewielu turystów. Ulubione zakątki naszego kraju to Półwysep Helski, który za każdym razem odkrywa na nowo oraz Dolny Śląsk, który jest pełen tajemnic i uroku. Obowiązkowy punkt każdej jej wyprawy to odkrycie smaków lokalnej kuchni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE