Strona głównaCiekawostkiNowy cyrk – arena dla ludzkich możliwości! Oleśnicki Festiwal Cyrkowo Artystyczny OFCA

Nowy cyrk – arena dla ludzkich możliwości! Oleśnicki Festiwal Cyrkowo Artystyczny OFCA

Cyrk – na pewno pamiętacie swoją pierwszą wizytę w cyrku. Ciężarówki wjeżdżały do miasta i już każdy niecierpliwił się i marzył, aby zobaczyć co zrobi niedźwiedź na jednej łapie albo lew czy tygrys skaczące przez płonącą obręcz. Nikt jednak nie zastanawiał się czy to dobre czy złe. Później wychodził klaun i dwa razy się przewracał, co powodowało salwy śmiechu w namiocie cyrkowym.

Na szczęście ten czas już minął bezpowrotnie, a widz jest bardziej wymagający. I choć tradycyjna, skostniała forma cyrku dalej gdzieś istnieje, to jednak świadomość ludzi jest już na wyższym poziomie. Teraz cyrk ma nową, lepszą formę. A jeśli jeszcze nie wiecie co to znaczy, koniecznie musicie przybyć do Oleśnicy (k. Wrocławia). To właśnie tu w weekend 13-15 sierpnia odbędzie się niesamowite wydarzenie, czyli Oleśnicki Festiwal Cyrkowo Artystyczny.

Cyrk – arena dla utalentowanych

Oleśnicki Festiwal Cyrkowo Artystyczny (w skrócie OFCA) to trzy dni niezapomnianych wrażeń i atrakcji, które na długo pozostaną w Waszych sercach. Festiwalowy klimat wypełni ulice całego miasta. Miejsca na co dzień niedostępne staną się sceną dla artystów z całego świata. A będzie ich wielu. Blisko 50 mistrzów zaprezentuje swoje wyjątkowe umiejętności w ponad 30 przedstawieniach. Zarówno ulicznych jak i scenicznych. Żonglerka, clownada czy akrobatyka – to tylko niektóre z dziedzin sztuki nowego cyrku, jakie będziecie mogli podziwiać podczas festiwalu OFCA.

Artyści uliczni podczas pokazu swoich umiejętności
Cyrk – arena ludzkich umiejętności. OFCA. Fot. Piotr Spigiel Photography

Tomasz Czyżewski, pomysłodawca festiwalu powiedział:

Jak co roku, również w tym udało nam się zaprosić do miasta jednych z najlepszych mistrzów sztuki cyrkowej z całego świata. Artyści zjeżdżają do Oleśnicy, aby współtworzyć niezwykle ważne wydarzenie na mapie kulturalnej, zarówno Dolnego Śląska jak i całej Polski. Co roku OFCA cieszy się wielkim zainteresowaniem wśród mieszkańców naszego miasta, ale również wielu przyjezdnych. To jest ogromna radość dla nas i oczywiście bezkonkurencyjna motywacja. A klimat jaki udaje się stworzyć jest niepowtarzalny. 10-12 sierpnia po prostu trzeba sobie zarezerwować na nasz festiwal i Oleśnicę.

Artyści uliczni podczas pokazu swoich umiejętności
Fot. Piotr Spigiel Photography

Cyrk – arena dla niezwykłości artystów z całego świata

Oleśnicki Festiwal Cyrkowo Artystyczny OFCA to rozrywka na najwyższym poziomie. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. To dobra zabawa zarówno dla najmłodszych jak i starszych, aż po tych najstarszych. Każdy jest mile widziany. Artyści potrafią rozśmieszyć, zadziwić, zaskoczyć, nawet czasem przestraszyć, ale co najważniejsze potrafią również nauczyć. Emocje jakie towarzyszą temu wydarzeniu są nie do opisania, co rokrocznie widać po reakcjach widzów. Radości nie ma końca.

Artysta i publiczność podczas festiwalu OFCA
OFCA. Fot. Piotr Spigiel Photography
Publiczność podczas festiwalu OFCA
Oleśnicki Festiwal Cyrkowo Artystyczny. Fot. Piotr Spigiel Photography

Program imprezy jest różnorodny i napięty. Będzie się działo! Podczas festiwalu odbywają się również warsztaty dla dzieci i dorosłych. Możecie spróbować swoich sił podczas ćwiczeń z mistrzami. A w sobotę warto przybyć na jedyną w swoim rodzaju paradę cyrkową, która ulicami miasta będzie zmierzała w kierunku oleśnickiego rynku. Poprowadzi ją kilkunastoosobowa orkiestra samby! Będzie muzycznie, kolorowo i wesoło. Nie zabraknie także widowiskowych pokazów ognia. Festiwal to także życie nocne. Z tej okazji swój obwoźny stragan w roli klubu festiwalowego otworzy na błoniach iście cyrkowy Bar Żongler, który dogodzi przez całą dobę miłośnikom tańców, hulanek i swawoli.

Wstęp na festiwal jest bezpłatny. Nie będzie też problemu, jeśli będziecie chcieli nocować w Oleśnicy. Do Waszej dyspozycji będzie pole namiotowe, znajdujące się w pięknych okolicznościach oleśnickiego zamku.

Parada cyrkowa podczas festiwalu OFCA
Cyrk – arena dla rozmaitości. Fot. Piotr Spigiel Photography

Festiwal Highline, czyli chodzenie po taśmach

Niebo podczas festiwalu zostanie poprzecinane przez taśmy rozwieszone w Rynku oraz na Zamku. Spacer po 117 metrowej taśmie na wysokości 40 metrów? Nie ma sprawy! OFCA spaceruje ponad chmurami każdego roku, a to za sprawą prężnie działającej ekipy Highline. Między oknami Rynku i na okolicznych terenach zielonych zawiśnie sieć specjalnych taśm.

Najdłuższa z taśm rozwieszona zostanie między więżą Bazyliki Mniejszej, a wieżą oleśnickiego Ratusza. Czy znajdzie się zatem bohater, który pokona cały dystans? Przyjdźcie i sprawdźcie!

Chodzenie po taśmie Highline
Cyrk – arena dla ludzkich możliwości. Fot. Piotr Spigiel Photography
Chodzenie po taśmie Highline
OFCA highline. Fot. Piotr Spigiel Photography

O co właściwie chodzi z tym nowym cyrkiem?

Cyrk w nowym wydaniu zaciera granice między widzem, a artystą. Często występy polegają na żywej reakcji publiczności. Aktorem może zostać każdy, nawet przechodzień.

Ale co tak naprawdę sprawia, że to rozrywka na najwyższym poziomie? Nowy cyrk to połączenie wielu dziedzin sztuki, które razem tworzą nową, niepowtarzalną jakość. To akrobatyka, teatr, film, taniec, claunada, żonglerka, pantomima i wiele innych. To prezentowanie umiejętności ludzkiego ciała. Jednak nie jest to pusta prezentacja trików. Nowy cyrk to przede wszystkim opowieść. Każdy z artystów chce przekazać widzom, publiczności konkretną historię. Cyrkowe umiejętności i wielkie talenty stają się zatem najlepszym narzędziem do tego.

Spontaniczne działania są tu na porządku dziennym. Nowy cyrk potrafi przemienić każdy przedmiot w rekwizyt sceniczny.

Równie ważną kwestią jest wyjście z namiotu cyrkowego. Staje się on tylko jednym z wielu przestrzeni do prezentowania cyrkowych przedstawień. Nowy cyrk wychodzi przede wszystkim na ulicę. I to ona staje się sceną dla mistrzów sztuki. Każda, nawet najbardziej zaskakująca miejscówka, może stać się sceną cyrkową.

No i na koniec – to cyrk bez tresury zwierząt.

Artyści podczas pokazu swoich umiejętności
Fot. Piotr Spigiel Photography

Oleśnica – miasto wież, róż i cyrku

Na te trzy sierpniowe dni Oleśnica, która na co dzień ma dużo też do zaoferowania, stanie się wielką sceną dla sztuki nowego cyrku. Namioty cyrkowe dodadzą miastu koloru, a blask ognia rozgrzeje amfiteatr do czerwoności. Na te kilka sierpniowych dni uśmiech i radość będzie rządzić miastem! Nie może Was zabraknąć!

Kama Olejarz
Kama Olejarz
Kulturoznawca z dziennikarską pasją. Zajmuje się wideofilmowaniem. Z wielką pasją i nieukrywaną przyjemnością robi też zdjęcia . Ma niesforną cechę, która nie pozwala jej siedzieć w miejscu. Ciągle myśli o miejscach, jakie mogłaby zobaczyć na świecie. Chętnie bierze udział w różnych projektach artystycznych. Lubi spędzać aktywnie czas. A poza pracą tańczy salsę kubańską.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE