Strona głównaCiekawostkiKościół Mariacki w Krakowie – hejnał z jego wieży odmierza czas całej Polsce

Kościół Mariacki w Krakowie – hejnał z jego wieży odmierza czas całej Polsce

Przepiękna późnogotycka katedra wnosząca się przy Rynku Głównym w Krakowie to jeden z piękniejszych zabytków miasta. Przestronny Kościół Mariacki z imponującym ołtarzem Wita Stwosza i witrażami autorstwa Wyspiańskiego i Mehoffera robi ogromne wrażenie. A Hejnał Mariacki jest dla Polaków czymś o wiele więcej, niż zwykłym hejnałem.

Najważniejszy kościół po katedrze wawelskiej

Kościół Mariacki w Krakowie. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

Bazylika Mariacka to tak naprawdę kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Jest to druga najważniejsza świątynia w Krakowie po katedrze na Wawelu. Budowa rozpoczęła się w XIII w. a zakończyła w 1320 r. Kościół z tamtych lat nie zachował się w takiej samej formie. Był przebudowywany. Z XIV w. zachowały się m.in. witraże w trzech oknach. Reszta pochodzi z XIX w. i została wykonana m.in. przez Stanisława Wyspiańskiego i Józefa Mehoffera.

Najsłynniejszy we wnętrzu bazyliki tzw. Ołtarz Mariacki, czyli ołtarz główny wyrzeźbiony przez Wita Stwosza w latach 1477-1489. Z kolei w XVIII w. przebudowano późnogotycką katedrę w stylu barokowym.

Plac Mariacki, czyli dawny cmentarz

Kościół Mariacki w Krakowie. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

Przy kościołach w całej Europie funkcjonowały cmentarze, które dziś są najczęściej po prostu placami. Tak jest np. we Wrocławiu przy kościele garnizonowym pw. św. Elżbiety na rogu Rynku, czy też właśnie w Krakowie przy Bazylice Mariackiej. Dawny cmentarz zlikwidowano w 1795 r. Epitafia częściowo się zachowały, są wmurowane w ściany kościoła.

W XIX w. bazylika wzbogaciła się m.in. o wcześniej wspomniane witraże Mehoffera i Wyspiańskiego. Stworzyli oni także malowidła projektu Jana Matejki. Widnieją na nich postaci aniołów, ornamenty i teksty modlitw i pieśni maryjnych.

Hejnał w cztery strony świata

Nie można zapomnieć o wieżach katedry. Z jednej z nich, hejnalicy, 48 razy dziennie w cztery strony świata odgrywany jest hejnał mariacki. Dawniej hejnał grano tylko w południe i wyznaczał on godzinę 12 dla całej Polski. Sygnał od 1927 r. nadawano w Polskim Radiu (obecnie w Programie I).

Melodia zawsze urywa się, a to na pamiątkę pewnego wydarzenia. Wedle legendy gdy gród krakowski zaatakowali Tatarzy i trębacz zaczął dąć w trąbkę na alarm, nie zdążono zamknąć bram miejskich zanim jeden z Tatarów ugodził hejnalistę strzałą w gardło.

Zaręczyny na Wieży Mariackiej

Kościół Mariacki w Krakowie. Fot. Shutterstock

Niektórzy zaręczają się na wieży Kościoła Mariackiego. W tych opowieściach które znamy jest jeden wspólny mianownik: przekonanie strażnika, żeby wpuścił zakochanych na wieżę kiedy nikogo innego tam nie będzie. Panowie przygotowują nawet stolik ze stojącą na nim butelką szampana lub kwiaty czekające na górze. Przyszłej wybrance serca proponują niespodziewany „włam” na wieżę, bo „może nikogo tam nie ma”. To naprawdę się zdarza, w dodatku kobiety chętnie mówią tam „tak” 🙂

Kościół Mariacki: godziny otwarcia i wstęp

kościół mariacki w szklanej kuli
Kościół Mariacki. Fot. Krystian Buła

Codziennie w tygodniu Katedra Mariacka otwarta jest w godz. 11:30-18, z kolei w niedziele i święta od 14 do 18.

Z racji tego, że jest to kościół, nie ma tam klasycznych biletów wstępu, a cegiełki w cenach: 10 zł (normalna), 8 zł (seniorska), 5 zł (dla studentów i dzieci). Zwiedzający powinni wchodzić do katedry wejściem od strony południowej. Główne wejście od strony Rynku przeznaczone jest dla wiernych, którzy chcieliby się tylko pomodlić. Turyści nie powinni wchodzić tym wejściem.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE