Cmentarze żydowskie powstawały w całej Polsce i były miejscami pochówku dla członków żydowskiej społeczności. Dziś kirkuty zachwycają przepięknymi macewami. Niektóre z tych miejsc są nieco mroczne. Inne wciąż działają i nadal chowa się tam zmarłych. Oto najciekawsze cmentarze żydowskie w Polsce. Na niektórych jest kilkaset tysięcy macew, na innych kilkadziesiąt, ale każdy z nich jest niezwykły.

1Cmentarz żydowski we Wrocławiu

Cmentarz żydowski we Wrocławiu. Fot. Taranchic, Shutterstock

Muzeum Sztuki Cmentarnej we Wrocławiu to jeden z najbardziej znanych cmentarzy żydowskich w Polsce. Mieści się przy ul. Ślężnej. Spoczywają tam Żydzi, którzy są ważnymi postaciami w historii Niemiec a także wsławili się w historii Wrocławia, m.in. Ferdinand Lassalle, twórca pierwszej partii socjalistycznej w Niemczech, Heinrich Graetz, twórca szkoły historycznej, pisarka Friderike Kempner, malarka Clara Sachs, znani profesorowie (lekarze, botanicy, historycy, matematycy), rodzice Edyty Stein.

Wejdziemy tam za darmo w czwartki. Możliwe jest też zwiedzanie z przewodnikiem w niedziele od maja do września (w cenie wstępu). Obecnie cmentarz jest nieczynny, nie ma tu już dochówków.

Poprzedni
Poprzedni artykułKościół Mariacki w Krakowie – hejnał z jego wieży odmierza czas całej Polsce
Następny artykułZamek w Ząbkowicach Śląskich – twierdza Frankenstein
blank
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa. Jest saunamistrzem i startuje w zawodach saunowych. Odpręża się czytając książki, w wolnych chwilach biega. Uwielbia gry planszowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here