Kościół w Żeliszowie na Dolnym Śląsku to prawdziwa perła architektury. Nikt z Was nie spodziewa się, co można znaleźć w środku niepozornego budynku. Dziś jest to popularny plener zdjęć ślubnych. Opuszczony ewangelicki kościół w Żeliszowie wygląda jak lokacja z gry komputerowej albo plan filmu grozy.
Zdjęcia udostępnił nam Guy Bostijn, belgijski fotograf, który podróżuje po Europie w poszukiwaniu podobnych pereł. Fotografie są wprost magiczne, bardzo dziękujemy.
Z zewnątrz niepozorny, w środku prawdziwy diament
Mało które wnętrze opuszczonego budynku zrobi na Was takie wrażenie jak kościół w Żeliszowie. Ta ewangelicka świątynia pełniła swoją funkcję do końca wojny, ale potem została opuszczona. Kościół został wzniesiony według projektu, który przypisuje sie architektowi Carlowi Gotthardowi Langhansowi, twórcy Bramy Brandenburskiej. Temu samemu, który zaprojektował piramidę w Rożnowie.
Czytaj więcej: Piramida w Rożnowie – tajemniczy grobowiec von Ebenów
Przejeżdżając obok nie ma się pojęcia, że wewnątrz ciężkie powietrze i kurz odkrywają na drewnianych połamanych belkach, zerwanym dachu i odkrytych stropach taki spektakl światła i cienia. Mrocznie? Może i tak, ale jednocześnie pięknie. Kościół w Żeliszowie jest bardzo popularnym plenerem ślubnych zdjęć wśród młodych par.
Świątynia na planie elipsy
Kościół ewangelicki postawiono w pobliżu Bolesławca w latach 1796-1797. Zbudowano go na planie elipsy. Świątynia ma 30 m długości i 20 m szerokości. Dobudowana jest do niego także dzwonnica z 1872 roku.
Świątynia posiada jedną główną nawę otoczoną drewnianymi emporami i galeriami. Balustrady galerii i schodów są drewniane. Wnętrze nie jest bogato zdobione.
Owczarnia w kościele
Do 1945 roku z kościoła korzystali niemieccy ewangelicy, natomiast po wojnie gdy wyprowadzili się z tych terenów, kościół nie był używany, a przynajmniej nie zgodnie z przeznaczeniem. Urządzono w nim owczarnię.
Przez lata kościół niszczał. W środku znajdowały się ołtarz, organy, ławki, piękne żyrandole. Część dachu zawaliła się, a do środka padał deszcz i śnieg. Współcześnie kościół w Żeliszowie znajduje się na liście zabytków województwa dolnośląskiego, na którą został wpisany w 2005 r., a w 2013 przejęła go fundacja Twoje Dziedzictwo. Rozpoczęło się zabezpieczanie budowli przed zawaleniem. Zamurowano m.in. stare okna i rozpoczęto odbudowę.
Warto zobaczyć takie opuszczony cmentarz ewangelicki obok kościoła.
Kościół w Żeliszowie – jak dojechać
Kościół w Żeliszowie znajduje się pod adresem Żeliszów 103 niedaleko od głównej drogi. Można nią dojechać z Lwówka Śląskiego do Bolesławca, alternatywnie do drogi 297.
Wow niesamowity!
Czy ten kościół jest otwarty do zwiedzania? :O
„Polska Zachwyca” niemieckim kościołem, który Polska tak zapuściła, że to powinien być kryminał.
No cóż Pani Redaktor.
Pisząc „po wojnie gdy wyprowadzili się z tych terenów,…” zbliża się Pani do retoryki dawnych rządów komunistycznych. A i dzisiaj politycy PiS byli zachwyceni faktem, że nie użyła Pani zwrotu „zostali wypędzeni”.