Strona głównaCiekawostkiNajsłynniejsza ruchoma szopka we Wrocławiu została zamknięta!

Najsłynniejsza ruchoma szopka we Wrocławiu została zamknięta!

W kościele Najświętszej Marii Panny na Piasku, który stoi tuż przy Moście Tumskim, znajduje się słynna ruchoma szopka we Wrocławiu. Wyjątkowa atrakcja była dostępna dla wiernych przez cały rok. Jej historia jest bardzo ciekawa i znana wielu wrocławianom. Niestety w tym roku szopka została zamknięta.

Ruchoma szopka w kościele NMP na Piasku we Wrocławiu i jej słynna historia

Tę najsłynniejszą ruchomą szopkę w kościele NMP na Piasku we Wrocławiu stworzył ksiądz Kazimierz Błaszczyk. Przez ponad 40 lat był oddanym duszpasterzem głuchoniemych i niewidomych w swojej parafii. To właśnie w 1967 roku, w kaplicy św. Sebastiana, o którą się wystarał, uruchomił pierwszą, ruchomą, bożonarodzeniową stajenkę. Jego największą motywacją była radość niesłyszących i niedowidzących dzieci. Co roku ksiądz Kazimierz rozbudowywał i dodawał do szopki nowe elementy. Dzieci przynosiły swoje zabawki, które ksiądz w niej umieszczał. Jaka to była dla nich radość, móc oglądać swoje zabawki w wyjątkowym dziele księdza Błaszczyka! To z pewnością odróżniało dzieło duszpasterza od wielu podobnych szopek: oprócz tradycyjnych figurek zwierząt, pasterzy i świętej rodziny, w szopce znalazło się mnóstwo zabawek – darów od małych mieszkańców Wrocławia.

Jeszcze do niedawna szopka, na którą ostatecznie złożyło się około 2 tysiące elementów, cieszyła odwiedzające dzieci i dorosłych. Gasło światło i zapalały się światełka w szopce. Figurki w strojach ludowych zaczynały się ruszać, karuzele i wiatraki kręcić, a wokół pędziła kolejka elektryczna. Myszka Miki obok Kaczora Donalda i innych bohaterów dziecięcych kreskówek wybijała rytm na talerzach.

Szopkę można było odwiedzać między nabożeństwami. W czasie okołoświątecznym do kaplicy św. Sebastiana tworzyły się do niej spore kolejki.

Może zainteresuje Cię także: Ostrów Tumski we Wrocławiu – 7 miejsc, które koniecznie powinieneś zobaczyć

Ruchoma szopka we Wrocławiu zamknięta do odwołania

Jak czytamy na stronie Fundacji Fonis, działającej na rzecz osób głuchoniemych i niewidomych: Na podjęcie takiej decyzji wpłynęły różne czynniki. Po pierwsze stan techniczny Ruchomej szopki jest krytyczny i wymaga dużego nakładu pracy, by zapewnić bezpieczne funkcjonowanie ekspozycji. Zarówno elementy konstrukcyjne, jak i mechanizmy napędzające oraz zasilające wymagają pilnej rewizji, a czasem nawet zupełnej wymiany. Wiele z nich ma już kilkadziesiąt lat i albo nie działa poprawnie albo nie spełnia norm bezpieczeństwa. Po drugie nie udało się nam pozyskać środków finansowych na realizację kolejnych etapów renowacji i rozbudowy szopki. Mimo mocnego wsparcia wolontariuszy nie jesteśmy w stanie bez wsparcia finansowego z zewnętrznych źródeł kontynuować pracy w tworzeniu nowej odsłony Bożonarodzeniowej dekoracji.

Z przykrością więc podjęliśmy decyzję o tym, że Ruchoma szopka zamknięta będzie do odwołania. Skoro więc nie możemy Was zaprosić do kościoła na Piasku do zwiedzania szopki, zapraszamy do oglądania filmu o szopce. Powstał on w ubiegłym roku w ramach realizacji przez Fundację FONIS zadania publicznego „Promocja Wrocławia poprzez renowację i rozbudowę Ruchomej szopki w kościele Najświętszej Maryi Panny na Piasku we Wrocławiu – moduł Morza Bałtyckiego” finansowanego ze środków Gminy Wrocław.

W związku z tym, że ruchoma szopka jest ważnym sentymentalnym i bożonarodzeniowym elementem dla wielu mieszkańców Wrocławia, mamy nadzieję, że znajdą się środki na jej renowację.

Olga Kowalczyk
Olga Kowalczyk
Redaktor naczelna i pomysłodawczyni nazwy serwisu. Leżąc w trawie w Pieninach, wsłuchując się w nurt Dunajca pomyślała, że Polska po prostu zachwyca. Z ciekawością i zachwytem odkrywa nowe zakątki naszego kraju. Niektóre miejsca takie jak Lublin, Jakuszyce czy Białowieża zapadają jej w serce na zawsze. Z wykształcenia romanistka. Po Polsce i troszkę dalej najczęściej podróżuje z przyczepą. Miłośniczka sztuki i sportów - w szczególności nart biegowych.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE