Ostrów Tumski to jedno z najbardziej znanych miejsc w sercu Wrocławia. Co warto tam zobaczyć? Podpowiadamy, których miejsc nie można ominąć, zwłaszcza kościołów.
Archikatedra wrocławska
Nazwa ostrów oznacza wyspę i rzeczywiście niegdyś teren z katedrą wrocławską był otoczony wodami Odry i jej odnóg, których pozostałości ostały się jedynie w Ogrodzie Botanicznym. Ostrów Tumski dziś jest już połączony ze stałym lądem, ale nazwę zachował. Znajduje się tam m.in. archikatedra św. Jana Chrzciciela, do której wejdziecie za darmo.
Archikatedra pw. św. Jana Chrzciciela na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu była wielokrotnie niszczona przez pożary, czy bomby podczas oblężenia Festung Breslau. Obecna świątynia jest czwartą z kolei w tym miejscu, a i ta była wielokrotnie przebudowywana.
Na uwagę zasługują m.in. przepiękne barokowe stelle, chrzcielnica i obraz Matki Boskiej. Arcydziełem swojej epoki są organy z 1913 roku, które przeniesiono po wojnie do katedry z Hali Ludowej (Stulecia).
Ogród botaniczny
Ogród botaniczny we Wrocławiu to placówka Uniwersytetu Wrocławskiego. Utworzono go w 1811 r. częściowo w miejscu zburzonych fortyfikacji miejskich. To idealne miejsce na spacer i chwilę odpoczynku. Ma ponad 7 hektarów, zbiorniki wodne, mostki, rzeźby, liczne pawilony i zbiory różnych rodzajów roślin. Bilet normalny kosztuje 15 zł, a ulgowy 10 zł.
Kościół Świętego Krzyża i św. Bartłomieja
Jeśli nie znacie tego kościoła, powinniście poznać jego historię, bo to właśnie kolegiata obok archikatedry wrocławskiej wyróżnia się wśród architektury Ostrowa Tumskiego. Powstała jako wotum księcia Henryka Probusa za zakończenie sporu z biskupem wrocławskim, Tomaszem II w 1287 r.
Legenda głosi, że w trakcie prac znaleziono w ziemi korzeń w kształcie krzyża, stąd wezwanie Świętego Krzyża. Dolny kościół nosi zaś imię św. Bartłomieja. Świątynia ma bardzo ciekawą historię. Była m.in. magazynem, schronem, a nawet stajnią.
Most Tumski
Na Ostrów Tumski prowadzi most Tumski znany jako most zakochanych. Wiszą na nim kłódki, które zakochane pary zostawiają tam na pamiątkę swojej miłości. Kłódki zostaną zdjęte ze względu na konieczność przeprowadzenia prac konserwatorskich. Most ten niewątpliwie jest jednym z najpiękniejszych plenerów zdjęciowych we Wrocławiu. Zwłaszcza o zmroku, kiedy latarnik zapala ręcznie latarnie na Ostrowie Tumskim.
Kościół św. Idziego
Kościół świętego Idziego na Ostrowie Tumskim to najstarszy wciąż działający kościół we Wrocławiu, ale też najstarszy w pełni zachowany budynek w całym mieście. Pochodzi z I połowy XIII w. Położony jest tuż obok katedry.
To maluteńki kościółek i Muzeum Archidiecezjalne łączy słynna Kluskowa Brama, z którą wiąże się legenda. Z kolei w samym muzeum można oglądać Księgę Henrykowską.
Kościół św. Marcina
Mocno przebudowany kościół św. Marcina jest jedyną pamiątką po wrocławskim zamku. Zamku? Zapytacie zapewne. Tak. Zamek Wrocławski zajmował kiedyś teren po obu stronach ulicy św. Marcina. Z jednej strony obszar ten okala dzisiaj Odra, a z drugiej ulica Świętokrzyska i budynki przy ul. św. Marcina 10 i 12. Kościół św. Marcina był niegdyś kaplicą zamkową. Powstał za Henryka IV w latach 80. XIII wieku. Od tego czasu znacznie się zmienił. W 1287 r. ważniejsza stała się sąsiednia kolegiata Świętego Krzyża, więc do kościoła św. Marcina nie przywiązywano już takiej wagi.
Czytaj więcej: Nie zgadniesz, że tu stał wrocławski zamek
Żyrandol w Domu Jana Pawła II
Z ul. św. Idziego warto wstąpić do Domu Jana Pawła II (wejście na rogu). Znajduje się on niedaleko ogrodu botanicznego. Można podziwiać tam przepiękny żyrandol, prawdopodobnie największy we Wrocławiu. Do środka można wejść nawet nie mając rezerwacji w hotelu. Znajduje się tam choćby poczta, tak więc można wejść tam choćby pod takim pretekstem i obejrzeć ten majstersztyk.