Ostrów Tumski to jedno z najbardziej znanych miejsc w sercu Wrocławia. Co warto tam zobaczyć? Podpowiadamy, których miejsc nie można ominąć, zwłaszcza kościołów.

1Archikatedra wrocławska

katedra ostrów tumski wrocław
Wrocław, archikatedra. Fot. Pixabay

Nazwa ostrów oznacza wyspę i rzeczywiście niegdyś teren z katedrą wrocławską był otoczony wodami Odry i jej odnóg, których pozostałości ostały się jedynie w Ogrodzie Botanicznym. Ostrów Tumski dziś jest już połączony ze stałym lądem, ale nazwę zachował. Znajduje się tam m.in. archikatedra św. Jana Chrzciciela, do której wejdziecie za darmo.

Archikatedra pw. św. Jana Chrzciciela na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu była wielokrotnie niszczona przez pożary, czy bomby podczas oblężenia Festung Breslau. Obecna świątynia jest czwartą z kolei w tym miejscu, a i ta była wielokrotnie przebudowywana.

Na uwagę zasługują m.in. przepiękne barokowe stelle, chrzcielnica i obraz Matki Boskiej. Arcydziełem swojej epoki są organy z 1913 roku, które przeniesiono po wojnie do katedry z Hali Ludowej (Stulecia).

Poprzedni
Poprzedni artykułEC1 w Łodzi. Interaktywne muzeum jak żadne inne
Następny artykułNajciekawsze imprezy w polskich zamkach (Top 12)
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa. Jest saunamistrzem i startuje w zawodach saunowych. Odpręża się czytając książki, w wolnych chwilach biega. Uwielbia gry planszowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here