Strona głównaTop 10Najpiękniejsze ogrody w Polsce (Top 10)

Najpiękniejsze ogrody w Polsce (Top 10)

Miejsce do relaksu, szansa na obcowanie z naturą i poznawanie tego co najwspanialsze w naszym kraju. To wszystko zapewnią Wam najpiękniejsze ogrody w Polsce, zaprojektowane z zegarmistrzowską precyzją. Idylliczny klimat Arkadii, przepych w Wilanowie, a może naturalne piękno ogrodu botanicznego w Łodzi? Zobaczcie gdzie najlepiej odpoczywać wśród zieleni.

Arkadia

najpiękniejsze ogrody w Polsce

Zjawiskowy i idylliczny ogród w Arkadii został założony przez Helenę Radziwiłłównę i jest doskonałym przykładem stylu angielskiego. Za jego projekt odpowiadał Szymon Bogumił Zug. Możemy tu podziwiać m. in pozostałości przepięknego akweduktu, grecki łuk kamienny czy świątynię Diany. Helena Radziwiłłówna oddała parkowi w Arkadii wiele serca i udoskonalała go przez ponad 20 lat aż do swojej śmierci.

Czytaj więcej: Arkadia – mityczna kraina w sercu Polski.

Ogrody Hortulus w Dobrzycy

najpiękniejsze ogrody w Polsce
Niezwykłe labirynty w Dobrzycy, fot. Shutterstock

Najpiękniejsze ogrody w Polsce? Nie można zapomnieć o labiryncie w Dobrzycy. Jeśli chcielibyście się przez chwilę poczuć jak bohater mitologii greckiej Tezeusz, próbujący się wydostać z labiryntu króla Minosa, to koniecznie tu przyjedzcie. Oprócz labiryntu można tu podziwiać ogrody inspirowane kulturą różnych krajów i naturalnym krajobrazem.

Na blisko 5 hektarach znajduje się aż 28 różnorodnych ogrodów tematycznych. Inspiracją była przede wszystkim Japonia, Francja czy Anglia oraz specyficzne warunki naturalne charakterystyczne dla konkretnych regionów. Prezentowane są tu również autorskie propozycje: ogród barwa – światło – cień, woń – aromat – zapach czy szum – szelest – cisza.

Łazienki Królewskie w Warszawie

najpiękniejsze ogrody w Polsce
Łazienki Królewskie w jesiennej odsłonie, fot. Shutterstock

Łazienki Królewskie to zakątek piękny o każdej porze roku. Zimą możemy tu podziwiać spektakularną iluminację Warszawy, w lecie to spacerować i odpoczywać w cieniu drzew. Przy odrobinie szczęścia na ścieżkach parku spotkacie wiewiórki, pawie a nawet sarny.  W parku znajdują się cztery ogrody tematyczne:  królewski, romantyczny, modernistyczny oraz chiński.

Na szczególną uwagę zasługuje przede wszystkim ten ostatni. Znajduje się on w północnej części Łazienek Królewskich, wokół niewielkiego stawu. Możemy tu podziwiać przykłady małej architektury chińskiej – pawilon, altanę oraz kamienny mostek. Tuż obok znajduje się również Aleja Chińska ozdobiona tradycyjnymi lampami.

Ogrody w Wilanowie

najpiękniejsze ogrody w Polsce
Pałac w Wilanowie, fot. Shutterstock

Ogrody w Wilanowie zostały założone równolegle z początkiem budowy pałacu. Król Jan III Sobieski samodzielnie doglądał tutaj roślin, sadził drzewa i spędzał w swoim ukochanym ogrodzie długie godziny. Można tu podziwiać przepiękne ogrody włoskie rozmieszczone między pałacem a jeziorem Wilanowskim.To jednak nie wszystko. Na rozległych terenach posiadłości znajdują się również ogród angielsko-chiński (założony na polecenie Izabeli Lubomirskiej) a także ogród angielski stworzony przez Stanisława Kostkę Potockiego.

Czytaj więcej: Pałac w Wilanowie – jak tu pięknie.

Ogrody BUW-u w Warszawie

najpiękniejsze ogrody w Polsce
Ogrody na dachu BUW-u, fot. grand warszawski, Shutterstock

Na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej znajdują się przepiękne ogrody (złoty, srebrny, karminowy i zielony nad rogalem komercji). To  także doskonały punkt widokowy na miasto i bulwary. To niewątpliwie jedne z piękniejszych ogrodów na dachu nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Chętnie odpoczywają tu studenci, mieszkańcy Warszawy i turyści. Miejsce to jest otwarte jest od początku kwietnia do końca października. Można tu przyjść codziennie.

Arboretum w Bolestraszycach

najpiękniejsze ogrody w Polsce
Arboretum w Bolestraszycach, fot. Shutterstock

Najpiękniejsze ogrody w Polsce spotkamy również w niewielkich miejscowościach. W Bolestraszycach w województwie podkarpackim od 1975 roku funkcjonuje arboretum. To z pewnością jedne z najbardziej spektakularnych ogrodów na Podkarpaciu. W Bolestraszycach podziwiać można najbardziej różnorodne gatunki roślin z całego świata. To wiele hektarów zjawiskowego ogrodu.

Na terenie placówki można podziwiać kilka tysięcy gatunków roślin z najróżniejszych kategorii. Wśród drzew króluje przede wszystkim bogata kolekcja cisów (ponad 1100), jabłoni, magnolii i różaneczników. Swoje miejsce znalazły tu również zagrożone polskie gatunki.

Najpiękniejsze ogrody w Polsce – Łańcut

najpiękniejsze ogrody w Polsce
Ogród przy zamku w Łańcucie, fot. Shutterstock

Park otaczający zamek w Łańcucie pełen jest zabytkowych budowli. Znajduje się tu m.in oranżeria z 1802 roku, zameczek romantyczny z 1800 roku czy storczykarnia. Ogrody zostały zaprojektowane w stylu angielskim i założono je pod koniec XVIII wieku. Park ma obszar 36 hektarów i składa się na niego ogród włoski, ogród różany oraz ogród bylinowy.

Czytaj więcej: Zamek w Łańcucie – warownia, której nie zdobyli Szwedzi.

Ogrody przy pałacu Branickich

najpiękniejsze ogrody w Polsce
Pałac Branickich w Białymstoku, fot. fotodruk.pl, Shutterstock

Pałac Branickich w Białymstoku otaczaj przepiękny ogród i zielony park. Ze względu na nierówną rzeźbę terenu usytuowano go na dwóch poziomach – górnym i dolnym. Pierwsza z nich ma charakter ogrodu francuskiego i jest zdominowana przez liczne fontanny i klomby. W części dolnej dominuje typ angielski. Umiejscowiono tu liczne altanki, pawilony i belwedery. Nie brakuje również reprezentacyjnych alejek.

Czytaj więcej: Pałace Branickich.

Ogród Botaniczny w Łodzi

najpiękniejsze ogrody w Polsce
Najpiękniejsze ogrody w Polsce to m.in. ogród botaniczny w Łodzi, fot. Shutterstock

Ogród botaniczny w Łodzi zajmuje aż 67 hektarów powierzchni. To ponad 3500 roślin podzielonych na dziewięć działów tematycznych, wśród których znajduje się m.in. ogród japoński, arboretum oraz alpinarium. Nie brakuje tu również ścieżek dydaktycznych. Ogród botaniczny w Łodzi jest otwarty od początku kwietnia do końca października.

Ogród japoński we Wrocławiu

Ogród japoński we Wrocławiu. Fot. Shutterstock

Ogród japoński we Wrocławiu naszym zdaniem należy do najpiękniejszych ogrodów w Polsce. Nie zajmuje może pokaźnego areału, ale zdecydowanie zasługuje na odwiedzenie. Panuje w nim spokój i harmonia charakterystyczna dla japońskich założeń ogrodowych. Ale przede wszystkim piękno. W maju i czerwcu kwitną rododendrony i azalie, których słodka woń przyciąga niezliczone gromady owadów i motyli.
Powstawał w latach 1909-1912, żeby olśnić swoim pięknem w czasie Wystawy Stulecia, organizowanej we Wrocławiu w 1913 r. Inicjatorem budowy obiektu był hrabia Fritz von Hochberg, miłośnik kultury orientalnej, który zaangażował w projekt japońskiego ogrodnika Mankichi’ego Araia. Tuż po wystawie ogród popadł jednak w zapomnienie na następne 60 lat. Dopiero w 1994 roku władze miasta zwróciły się do ambasadora Japonii w Warszawie o pomoc w przywróceniu Wrocławiowi ogrodu japońskiego. Udało się to w ciągu następnych 3 lat. Niestety dwa miesiące po ponownym otwarciu, ogród został zniszczony przez powódź tysiąclecia w lipcu 1997 roku. Dzisiaj znów zachwyca swoim pięknem.

Bilet wstępu – 21 zł
Godziny otwarcia – 9-19

Które najpiękniejsze ogrody w Polsce zasługują Waszym zdaniem na największą uwagę?

Milena Goc
Milena Goc
Jej pasją są podróże. Chętnie pomaga spełniać innym ich podróżnicze marzenia. Kocha koty, niskobudżetowe wyjazdy i czytanie książek. W Polsce najbardziej zachwyca ją różnorodność i przepyszna kuchnia.

4 KOMENTARZE

  1. Dzień dobry Pani Mileno
    Z radością przeczytałam Pani krótką charakterystykę i chęci pomocy w spełnianiu marzeń podróż-
    niczych. Do tej pory brałam udział w zorganizowanych wyjazdach.W jaki sposób organizuje Pani tę pomoc, czy może Pani coś więcej o sobie napisać.Interesuje mnie piękno naszego kraju.
    Serdecznie pozdrawiam i do usłyszenia.

    • Dzień dobry Pani Bożeno,
      cieszymy się, że jest Pani entuzjastką podróżowania po Polsce.
      Nasze zadanie polega na tym, żeby opisywać piękne zakątki naszego kraju i zachęcać czytelników do zwiedzania.
      Zapraszam zatem do lektury naszego bloga, do śledzenia nas na Facebooku i udawania się w miejsca w Polsce, o których Pani marzy.
      Pozdrawiam serdecznie,
      Olga z Redakcji Polska Zachwyca

  2. Ktoś tu zapomniał o arboretrum w Kórniku. To ogrody o największych i najciekawszych zbiorach roślin w Polsce, tworzonych od kilkuset lat przez rody Zamoyskich, Raczyńskich, Działyńskich …

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE