Miejsce do relaksu, szansa na obcowanie z naturą i poznawanie tego co najwspanialsze w naszym kraju. To wszystko zapewnią Wam najpiękniejsze ogrody w Polsce, zaprojektowane z zegarmistrzowską precyzją. Idylliczny klimat Arkadii, przepych w Wilanowie a może naturalne piękno ogrodu botanicznego w Łodzi? Zobaczcie gdzie najlepiej odpoczywać wśród zieleni.

1. Arkadia

Zjawiskowy i idylliczny ogród w Arkadii został założony przez Helenę Radziwiłłównę i jest doskonałym przykładem stylu angielskiego. Za jego projekt odpowiadał Szymon Bogumił Zug. Możemy tu podziwiać m. in pozostałości przepięknego akweduktu, grecki łuk kamienny czy świątynię Diany. Helena Radziwiłłówna oddała parkowi w Arkadii wiele serca i udoskonalała go przez ponad 20 lat aż do swojej śmierci.

Czytaj więcej: Arkadia – mityczna kraina w sercu Polski.

2. Ogrody Hortulus w Dobrzycy

Niezwykłe labirynty w Dobrzycy, fot. Shutterstock

Najpiękniejsze ogrody w Polsce? Nie można zapomnieć o labiryncie w Dobrzycy. Jeśli chcielibyście się przez chwilę poczuć jak bohater mitologii greckiej Tezeusz, próbujący się wydostać z labiryntu króla Minosa, to koniecznie tu przyjedzcie. Oprócz labiryntu można tu podziwiać ogrody inspirowane kulturą różnych krajów i naturalnym krajobrazem.

Na blisko 5 hektarach znajduje się aż 28 różnorodnych ogrodów tematycznych. Inspiracją była przede wszystkim Japonia, Francja czy Anglia oraz specyficzne warunki naturalne charakterystyczne dla konkretnych regionów. Prezentowane są tu również autorskie propozycje: ogród barwa – światło – cień, woń – aromat – zapach czy szum – szelest – cisza.

3. Łazienki Królewskie w Warszawie

Łazienki Królewskie w jesiennej odsłonie, fot. Shutterstock

Łazienki Królewskie to zakątek piękny o każdej porze roku. Zimą możemy tu podziwiać spektakularną iluminację Warszawy, w lecie to spacerować i odpoczywać w cieniu drzew. Przy odrobinie szczęścia na ścieżkach parku spotkacie wiewiórki, pawie a nawet sarny.  W parku znajdują się cztery ogrody tematyczne:  królewski, romantyczny, modernistyczny oraz chiński.

Na szczególną uwagę zasługuje przede wszystkim ten ostatni. Znajduje się on w północnej części Łazienek Królewskich, wokół niewielkiego stawu. Możemy tu podziwiać przykłady małej architektury chińskiej – pawilon, altanę oraz kamienny mostek. Tuż obok znajduje się również Aleja Chińska ozdobiona tradycyjnymi lampami.

4. Ogrody w Wilanowie

Pałac w Wilanowie, fot. Shutterstock

Ogrody w Wilanowie zostały założone równolegle z początkiem budowy pałacu. Król Jan III Sobieski samodzielnie doglądał tutaj roślin, sadził drzewa i spędzał w swoim ukochanym ogrodzie długie godziny. Można tu podziwiać przepiękne ogrody włoskie rozmieszczone między pałacem a jeziorem Wilanowskim.To jednak nie wszystko. Na rozległych terenach posiadłości znajdują się również ogród angielsko-chiński (założony na polecenie Izabeli Lubomirskiej) a także ogród angielski stworzony przez Stanisława Kostkę Potockiego.

Czytaj więcej: Pałac w Wilanowie – jak tu pięknie.

5. Ogrody BUW-u w Warszawie

Ogrody na dachu BUW-u, fot. grand warszawski, Shutterstock

Na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej znajdują się przepiękne ogrody (złoty, srebrny, karminowy i zielony nad rogalem komercji). To  także doskonały punkt widokowy na miasto i bulwary. To niewątpliwie jedne z piękniejszych ogrodów na dachu nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Chętnie odpoczywają tu studenci, mieszkańcy Warszawy i turyści. Miejsce to jest otwarte jest od początku kwietnia do końca października. Można tu przyjść codziennie.

6. Arboretum w Bolestraszycach

Arboretum w Bolestraszycach, fot. Shutterstock

Najpiękniejsze ogrody w Polsce spotkamy również w niewielkich miejscowościach. W Bolestraszycach w województwie podkarpackim od 1975 roku funkcjonuje arboretum. To z pewnością jedne z najbardziej spektakularnych ogrodów na Podkarpaciu. W Bolestraszycach podziwiać można najbardziej różnorodne gatunki roślin z całego świata. To wiele hektarów zjawiskowego ogrodu.

Na terenie placówki można podziwiać kilka tysięcy gatunków roślin z najróżniejszych kategorii. Wśród drzew króluje przede wszystkim bogata kolekcja cisów (ponad 1100), jabłoni, magnolii i różaneczników. Swoje miejsce znalazły tu również zagrożone polskie gatunki.

7. Najpiękniejsze ogrody w Polsce – Łańcut

Ogród przy zamku w Łańcucie, fot. Shutterstock

Park otaczający zamek w Łańcucie pełen jest zabytkowych budowli. Znajduje się tu m.in oranżeria z 1802 roku, zameczek romantyczny z 1800 roku czy storczykarnia. Ogrody zostały zaprojektowane w stylu angielskim i założono je pod koniec XVIII wieku. Park ma obszar 36 hektarów i składa się na niego ogród włoski, ogród różany oraz ogród bylinowy.

Czytaj więcej: Zamek w Łańcucie – warownia, której nie zdobyli Szwedzi.

8. Ogrody przy pałacu Branickich

Pałac Branickich w Białymstoku, fot. fotodruk.pl, Shutterstock

Pałac Branickich w Białymstoku otaczaj przepiękny ogród i zielony park. Ze względu na nierówną rzeźbę terenu usytuowano go na dwóch poziomach – górnym i dolnym. Pierwsza z nich ma charakter ogrodu francuskiego i jest zdominowana przez liczne fontanny i klomby. W części dolnej dominuje typ angielski. Umiejscowiono tu liczne altanki, pawilony i belwedery. Nie brakuje również reprezentacyjnych alejek.

Czytaj więcej: Pałace Branickich.

9. Ogród Botaniczny w Łodzi

Najpiękniejsze ogrody w Polsce to m.in. ogród botaniczny w Łodzi, fot. Shutterstock

Ogród botaniczny w Łodzi zajmuje aż 67 hektarów powierzchni. To ponad 3500 roślin podzielonych na dziewięć działów tematycznych, wśród których znajduje się m.in. ogród japoński, arboretum oraz alpinarium. Nie brakuje tu również ścieżek dydaktycznych. Ogród botaniczny w Łodzi jest otwarty od początku kwietnia do końca października.

Które najpiękniejsze ogrody w Polsce zasługują Waszym zdaniem na największą uwagę?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here