Góry Świętokrzyskie to piękne wzniesienia i doliny, które skrywają się w południowo-wschodniej części Polski. Nie brakuje tu małych kościółków, zamków, kilometrów szlaków pieszych i rowerowych oraz parków rozrywki, które pokochają dzieci i dorośli. Odwiedźcie jeden z najstarszych łańcuchów górskich w Europie i odkryjcie jego największe tajemnice.

1Góry Świętokrzyskie – jedne z najstarszych w Europie

Łysa Góra, Góry Świętokrzyskie. Fot. Vitalijus Satilovskis, Shutterstock

W centralnej części Wyżyny Kieleckiej położone są Góry Świętokrzyskie. Ich wzniesienia zaczynają się pod Jóźwikowem, niedaleko Łopusznej, a kończą w okolicy Gołoszyc, koło Opatowa. Nazwa gór pochodzi od relikwii Świętego Krzyża, które przechowywane są w klasztorze na Łysej Górze. Łańcuch górski nie jest zbyt wysoki, ale może poszczycić się czymś innym – wraz z Sudetami, Góry Świętokrzyskie są jednymi z najstarszych łańcuchów górskich w całej Europie. Historia powstania gór sięga okresu zlodowaceń, któremu towarzyszyły liczne procesy wietrzenia mechanicznego, zamarzania i rozmrażania. Wszystko to doprowadziło do powstania licznych głazów o różnej wielkości, które dziś zobaczyć można na szczytach gór.

Zobaczcie także: Świętokrzyskie atrakcje – 33 skarby zdumiewającego województwa.

Poprzedni
Poprzedni artykułOgrody Kapias – kolory Prowansji, zapachy Toskanii, bajeczna kraina pełna pasji!
blank
Miłośniczka podróży po Polsce i Europie. Uwielbia poznawać miejsca, do których dociera niewielu turystów. Ulubione zakątki naszego kraju to Półwysep Helski, który za każdym razem odkrywa na nowo oraz Dolny Śląsk, który jest pełen tajemnic i uroku. Obowiązkowy punkt każdej jej wyprawy to odkrycie smaków lokalnej kuchni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here