Strona głównaCiekawostkiOpuszczona elektrownia jądrowa Żarnowiec – ruina za 2 miliardy dolarów

Opuszczona elektrownia jądrowa Żarnowiec – ruina za 2 miliardy dolarów

To miała być jedna z największych inwestycji w kraju, duma polskiej myśli energetycznej i milowy krok naprzód w pozyskiwaniu energii dla polskich domów. Elektrownia jądrowa Żarnowiec jest dziś jednak ruiną, jednym z najciekawszych opuszczonych miejsc w woj. pomorskim. Dlaczego tak się stało?

Polska energia jądrowa z Pomorza

Elektrownia jądrowa Żarnowiec
Elektrownia jądrowa Żarnowiec. Fot. Shutterstock

W czasach PRL władze ludowe także chciały mieć swój Czarnobyl. W Polsce rozpoczęła się budowa wielkiej elektrowni, która miała wykorzystywać rozpad uranu. Na miejsce inwestycji wybrano Żarnowiec na Kaszubach w woj. pomorskim, nad Jeziorem Żarnowieckim.

Elektrownia jądrowa Żarnowiec – 70 ha technologii

Elektrownia jądrowa Żarnowiec
Elektrownia jądrowa Żarnowiec. Fot. Shutterstock

Miejsce na elektrownię wybrano m.in. z uwzględnieniem warunków hydrotechnicznych. Chłodziwem dla reaktora miała być bowiem zwykła woda pod ciśnieniem. Docelowo elektrownia miała zająć 70 hektarów powierzchni, a gdyby liczyć także inne obiekty wspierające: ponad 400 ha. Na tym terenie znajdowałyby się reaktory z ZSRR (o mocy 440 MW), wszystkie generatory i turbozespoły.

Wielka budowa

Elektrownia jądrowa Żarnowiec
Elektrownia jądrowa Żarnowiec. Fot. Shutterstock

Budowa elektrowni rozpoczęła się 31 marca 1982 roku. Pierwsze plany zakładały, że pierwszy blok uruchomiony zostanie już w 1989 roku, a drugi rok później. Budowa jednak się przeciągała, więc na przełomie 1983 i 1984 roku wyznaczono drugi termin: pierwszy blok miał być gotowy w grudniu 1990 r., a drugi 12 miesięcy później.

Do tego jednak nigdy nie doszło. Budowa, która pochłonęła dwa miliardy amerykańskich dolarów, nigdy się nie zakończyła.

Chcieliście Czarnobyl? Macie Czarnobyl…

Elektrownia jądrowa Żarnowiec
Elektrownia jądrowa Żarnowiec. Fot. Shutterstock

Wielu z Was zapewne pamięta katastrofę w Czarnobylu, największą w historii energetyki jądrowej. 26 kwietnia 1986 r. doszło tam do wybuchu wodoru w reaktorze i rozprzestrzenienia się chmury radioaktywnej po całej Europie. Przeciwko elektrowni jądrowej w Żarnowcu okoliczni mieszkańcy protestowali już wcześniej. Katastrofa w Czarnobylu gwałtownie nasiliła te protesty. Rolnicy blokowali budowę nawet traktorami i kombajnami. Wstrzymano ją 2 grudnia 1989 r., a w maju 1990 r. ponad 86 proc. mieszkańców opowiedziało się w referendum przeciw budowie elektrowni.

Co dalej z elektrownią?

Elektrownia jądrowa Żarnowiec
Elektrownia jądrowa Żarnowiec. Fot. Shutterstock

Elektrownia jądrowa w tym miejscu nadal może powstać. W 2011 r. zostało ono wytypowane na utworzenie pierwszej polskiej elektrowni atomowej wraz z Gąskami oraz Choczewem. Nie ma jeszcze decyzji gdzie, ale pewnym wydaje się, że elektrownia jądrowa w Polsce powstanie. Obecnie ocenia się, że może ona zostać otwarta najwcześniej w 2027 r.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE