Serce się kraje patrząc na takie obrazki. Skład 13 wagonów pociągu Orient Expres, który jeździł na trasie do Honkongu utknął w Polsce i od dziesięciu lat niszczeje niedaleko Terespola, przy granicy z Białorusią. Majstersztyk kolejnictwa i prawdziwy zabytek jest właściwie niczyj – a przez to niezwykle ciężko go uratować. Niestety, to co obecnie się z nim dzieje, można nazwać morderstwem Orient Expressu.

1Porzucony Orient Express w Małaszewiczach

Wnętrze opuszczonego pociągu Orient Express w Małaszewiczach. Salonka z pianinem, fotelami i lożą przy barze. Kadr z filmu Luksusowy pociąg – kolejowy urbex, youtube.com (zamieszczamy go na końcu tekstu).

Trzynaście luksusowych wagonów, a w nich pianino, piękne meble, drewniane wykończenia, prysznice, wagony sypialne pierwszej klasy z wentylacją, bar i salonka, w której popijali kawę pasażerowie Orient Expressu z wyższych sfer. Taki nieoceniony zabytek niszczeje w Polsce, na bocznicy w Małaszewiczach, blisko Terespola i granicy z Białorusią.

Opuszczony Orient Express przy granicy z Białorusią
Opuszczony Orient Express przy granicy z Białorusią. Źródło: jw

Pociągi Orient Express to bodaj najsłynniejsze składy w historii, kojarzone z luksusem, będące symbolem ekskluzywnych podróży od XIX wieku. Najpierw z Paryża do Stambułu, potem także na innych trasach.

Pociąg w Małaszewiczach złożony jest głównie z wagonów kursujących najpierw (w 1988 roku) z Paryża przez Polskę do Hongkongu, a następnie na terenie Rosji (od około 1993 r.). W 2008 r. utknął w Małaszewiczach blisko granicy z Białorusią.

Opuszczony Orient Express w Małaszewiczach
Opuszczony Orient Express w Małaszewiczach – drzwi przedziału I klasy. Źródło: jw

Strona białoruska zatrzymała normalnotorowe wózki wagonów na przechowanie (rozstaw szyn na Białorusi jest węższy niż w zachodniej Europie), a za ich odzyskanie chciała niebotyczne kwoty, nawet więcej niż był wart cały skład.

Przez to od 10 lat skład nie kursuje w Rosji, a stoi na wolnym powietrzu na bocznicy w Małaszewiczach, jest plądrowany przez złomiarzy i dewastowany przez wandali. Nikt nie zabezpieczył wagonów przed niszczeniem.

Co dalej z pociągiem Orient Express i kto może coś z nim zrobić? Czytaj na następnej stronie.

Poprzedni

Atrakcje w Polsce

  • Rafting Active Move w Szczawnicy

    Będąc w Pieninach nie można nie spróbować spływu Dunajcem. Dla ceniących spokój odpowiedni będzie spływ z flisakami, a dla chcących Czytaj więcej [...]

  • Opuszczona cerkiew w Tarnawie Górnej

    W Tarnawie Górnej w Bieszczadach stoją ruiny cerkwi pw. Zaśnięcia Matki Boskiej. Budynek pochodzi z 1817 r. i stoi w Czytaj więcej [...]

  • Ruiny kościoła w Kobułtach

    Opuszczone kościoły w Polsce są także w woj. warmińsko-mazurskim. W Kobułtach na trudno dostępnym terenie na wzgórzu, znajdują się ruiny Czytaj więcej [...]

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here