Serce się kraje patrząc na takie obrazki. Skład 13 wagonów pociągu Orient Expres, który jeździł na trasie do Honkongu utknął w Polsce i od dziesięciu lat niszczeje niedaleko Terespola, przy granicy z Białorusią. Majstersztyk kolejnictwa i prawdziwy zabytek jest właściwie niczyj – a przez to niezwykle ciężko go uratować. Niestety, to co obecnie się z nim dzieje, można nazwać morderstwem Orient Expressu.

1Porzucony Orient Express w Małaszewiczach

Wnętrze opuszczonego pociągu Orient Express w Małaszewiczach. Salonka z pianinem, fotelami i lożą przy barze. Kadr z filmu Luksusowy pociąg – kolejowy urbex, youtube.com (zamieszczamy go na końcu tekstu).

Trzynaście luksusowych wagonów, a w nich pianino, piękne meble, drewniane wykończenia, prysznice, wagony sypialne pierwszej klasy z wentylacją, bar i salonka, w której popijali kawę pasażerowie Orient Expressu z wyższych sfer. Taki nieoceniony zabytek niszczeje w Polsce, na bocznicy w Małaszewiczach, blisko Terespola i granicy z Białorusią.

Opuszczony Orient Express przy granicy z Białorusią
Opuszczony Orient Express przy granicy z Białorusią. Źródło: jw

Pociągi Orient Express to bodaj najsłynniejsze składy w historii, kojarzone z luksusem, będące symbolem ekskluzywnych podróży od XIX wieku. Najpierw z Paryża do Stambułu, potem także na innych trasach.

Pociąg w Małaszewiczach złożony jest głównie z wagonów kursujących najpierw (w 1988 roku) z Paryża przez Polskę do Hongkongu, a następnie na terenie Rosji (od około 1993 r.). W 2008 r. utknął w Małaszewiczach blisko granicy z Białorusią.

Opuszczony Orient Express w Małaszewiczach
Opuszczony Orient Express w Małaszewiczach – drzwi przedziału I klasy. Źródło: jw

Strona białoruska zatrzymała normalnotorowe wózki wagonów na przechowanie (rozstaw szyn na Białorusi jest węższy niż w zachodniej Europie), a za ich odzyskanie chciała niebotyczne kwoty, nawet więcej niż był wart cały skład.

Przez to od 10 lat skład nie kursuje w Rosji, a stoi na wolnym powietrzu na bocznicy w Małaszewiczach, jest plądrowany przez złomiarzy i dewastowany przez wandali. Nikt nie zabezpieczył wagonów przed niszczeniem.

Co dalej z pociągiem Orient Express i kto może coś z nim zrobić? Czytaj na następnej stronie.

Poprzedni
Poprzedni artykułCiekawe miejsca na Dolnym Śląsku z drona
Następny artykułOpuszczona elektrownia jądrowa Żarnowiec – ruina za 2 miliardy dolarów
blank
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa. Jest saunamistrzem i startuje w zawodach saunowych. Odpręża się czytając książki, w wolnych chwilach biega. Uwielbia gry planszowe.

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here