Strona głównaTop 10Najpiękniejsze pałace w Polsce – w kilku możesz nawet spać!

Najpiękniejsze pałace w Polsce – w kilku możesz nawet spać!

Niezwykłe letnie rezydencje, myśliwskie pałacyki i wystawne pałace. W Polsce nie brakuje obiektów tego typu, którymi warto się chwalić. Z wieloma z nich związane są ciekawe legendy i niespotykane historie. W niektórych z nich można nawet zatrzymać się na noc. Przedstawiamy najpiękniejsze pałace w Polsce.

Pałac w Lubartowie

pałac w lubartowie – najpiękniejsze pałace w Polsce
Pałac w Lubartowie. Fot. piotrbb, Shutterstock

Pałac Sanguszków w Lubartowie przebudowany został z zamku, który wzniesiono w XVI wieku. Pomysłodawcą budowy warowni był wojewoda lubelski Piotr II Firlej. Pierwotnie był to niewielki zamek otoczony fosą. Obiekt wielokrotnie zmieniał właścicieli, aż w XVIII wieku został przebudowany na barokową rezydencję przez ówczesnych właścicieli – rodzinę Sanguszków. Od ich nazwiska wzięła się druga, nieoficjalna nazwa pałacu.

Pałac Paca w Dowspudzie

Najpiękniejsze pałace w Polsce – pałac Paca
Najpiękniejsze pałace w Polsce – pałac Paca. Fot. Shutterstock

Pałac Paca w Dowspudzie był marzeniem ambitnego generała. Ludwik Michał Pac nie tylko podjął się realizacji spektakularnego projektu, ale również był bardzo zaradnym gospodarzem. Dziś z Pałacu Paca zostały tylko fragmenty, ale już wkrótce może on odzyskać dawny blask. Znalazł się wizjoner, który postanowił odbudować ten niezwykły obiekt. Według planów prace mają się zakończyć w 2023 roku.

Zobacz jak może już niedługo wyglądać pałac Paca w Dowspudzie.

Pałac w Nieborowie

Najpiękniejsze pałace w Polsce – Nieborów
Najpiękniejsze pałace w Polsce – Nieborów. Fot. Shutterstock

Pałac w Nieborowie to rezydencja magnacka. Został zbudowany w latach 1690-1697 i jest przykładem stylu barokowego. Pomysłodawcą wzniesienia w tym miejscu rezydencji był prymas Michał Stefan Radziejowski. Według legendy, w pałacowej bibliotece straszy upiorny kardynał. Odwiedzając Nieborów warto również wybrać się do pobliskiej Arkadii: Arkadia – mityczna kraina w sercu Polski. 

Pałac w Drzeczkowie

pałac w drzeczkowie
Pałac w Drzeczkowie. Fot. Shutterstock

Najpiękniejsze pałace w Polsce to nie tylko architektura, ale również piękne otoczenie. Pałac w Drzeczkowie może się pochwalić wyjątkowym, aż 15-hektarowym parkiem z XVII wieku. Znajdują się tu wiekowe dęby, buki i jesiony o zaskakująco dużych obwodach. Pałac w Drzeczkowie jest przykładem gotyku romantycznego. Dziś mieści się tu hotel, który chętnie wybierają osoby spragnione ciszy i spokoju.

Pałac w Gołuchowie

najpiękniejsze pałace w polsce – pałac w gołuchowie
Pałac w Gołuchowie. Fot. Shutterstock

Najpiękniejsze pałace w Polsce przypominają czasem swoim wyglądam dostojne zamki. Niektóre z nich, tak jak pałac w Gołuchowie był kiedyś budowlami obronnymi. Obiekt wielokrotnie zmieniał właścicieli i często był przebudowywany. Kiedy pałac trafił w ręce Jana Działyńskiego został ponownie zmodernizowany – właśnie wtedy zrezygnowano z odbudowy jego najstarszej części i otwarto widok na arkadowy dziedziniec. Wtedy też zmieniono m.in obramowania okien i mozaiki co nadało budowli romantycznego charakteru. Dziś mieści się tu oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Najpiękniejsze pałace w Polsce – Rzucewo

pałac w rzucewie
Pałac w Rzucewie. Fot. Shutterstock

Pałac w Rzucewie powstał w 1840 roku, a zbudowała go rodzina von Belów. Nazywany jest również zamkiem Jana III Sobieskiego. Według miejskich legend to właśnie Jan III Sobieski zasadził aleję lipową prowadzącą z Rzucewa do Osłonina, a Marysieńka bardzo chętnie gościła tutaj z dziećmi. Pałac jest przykładem stylu neogotyckiego. Do 1996 roku mieściła się tu szkoła rolnicza. Obecnie każdy może się tu poczuć jak król, ponieważ we wnętrzach pałacu mieści się tu luksusowy hotel.

Pałac w Pławniowicach

Najpiękniejsze pałace w Polsce – Pławniowice. Fot. Shutterstock

We wsi Pławniowice niedaleko Gliwic, podziwiać można architektoniczną perełkę Śląska. Pałac w Pławniowicach zaskakuje fantazyjną elewacją, kolorem i bogatą historią. To zdecydowanie jeden z piękniejszych polskich pałaców. Rezydencja i otaczające ją ogrody to doskonała propozycja na weekendowy wypad za miasto. Wstęp do pałacu jest możliwy tylko sezonowo. Można go odwiedzić od kwietnia do września.

Czytaj również: Pałac w Pławniowicach – śląska perełka

Pałac w Wilanowie

najpiękniejsze pałace w polsce – wilanów
Najpiękniejsze pałace w Polsce – Wilanów. Fot. Shutterstock

Pałac w Wilanowie zachwyca bogactwem. Nic dziwnego, że każdy chociaż najmniejszy szczegół został tu dopracowany z iście zegarmistrzowską precyzją. Wilanów był kiedyś domem króla Jana III Sobieskiego i Marii Kazimiery nazywanej również Marysieńką. Jeśli zastanawialiście się kiedyś, co to znaczy mieszkać po królewsku, to odpowiedź na to pytanie z pewnością znajdziecie właśnie tu.

Pałac Branickich w Białymstoku

Pałac Branickich w Białymstoku
Pałac Branickich w Białymstoku. Fot. Shutterstock

Pałac Branickich w Białymstoku to jedna z najlepiej zachowanych rezydencji magnackich z epoki saskiej. Nazywany jest również Wersalem Podlasia lub Polskim Wersalem. Początki pałacu sięgają XVI wieku. Początkowo na tym terenie mieścił się gotycko-renesansowy zamek, jednak Stefan Mikołaj Branicki zlecił jego przekształcenie w barokową rezydencję. Pałac został zniszczony podczas II wojny światowej, a jego odbudowa nastąpiła w latach 1946-1960. Obecnie w Pałacu Branickich mieści się Uniwersytet Medyczny.

Pałac w Sulisławiu

Najpiękniejsze pałace w Polsce – pałac Sulisław
Najpiękniejsze pałace w Polsce – pałac Sulisław. Fot. Shutterstock

Pałac w Sulisławiu został wybudowany w XIX wieku i reprezentuje styl neogotycki. Przez wiele lat rezydencja była opuszczona. Od 2006 pałacowe wnętrza ponownie tętnią życiem. Obecnie mieści się tu ekskluzywny hotel i spa.

Pałac w Promnicach

pałac w promnicach
Najpiękniejsze pałace w Polsce – Promnice. Fot. natureman30, Shutterstock

Pałac w Promnicach był kiedyś miejscem odpoczynku elit. Przyjeżdżali tu wszyscy Ci którzy chcieli obcować z naturą. Na przestrzeni lat do dworku w Promnicach zapraszane były wybitne postacie: król Prus Wilhelm I, cesarz Niemiec Wilhelm II oraz księżna Daisy. Pałacyk myśliwski jest malowniczo położony w otoczeniu kobiórskich lasów.

Może zainteresuje Cię: Pałac w Promnicach – tu odpoczywała elita

Pałac w Olszanicy

najpiękniejsze pałace w polsce
Najpiękniejsze pałace w Polsce – pałac w Olszanicy. Fot. Shutterstock

Pałac w Olszanicy powstał w pierwszej połowie XVI wieku. Z czasem miejsce nabrało charakteru obronnego – otoczono je m.in. fosą. W 1905 roku pałac przeszedł w ręce nowych właścicieli, którzy przekształcili skromny dworek na pałac neogotycki. Dziś pałac w Olszanicy pełni funkcję ośrodka konferencyjnego i hotelu.

Pałac w Wojanowie

pałac w wojanowie wojanów
Pałac w Wojanowie. Fot. Shutterstock

Najpiękniejsze pałace w Polsce są porozrzucane po różnych zakątkach naszego kraju. W niewielkim Wojanowie podziwiać możemy niezwykłą rezydencję. Pałac w Wojanowie jest jednym z 30 obiektów położonych w Dolinie Pałaców i Ogrodów. To obszar 100 kilometrów kwadratowych na którym mieści się skupisko przepięknych dworków, pałaców, zamków. Aż 11 z nich jest wpisanych na listę Pomników Historii Prezydenta RP. Pałac Wojanów to dziś ośrodek hotelowy z ekskluzywnym spa.

Czytaj również: Pałac w Wojanowie – spektakularny prezent dla księżnej

Milena Goc
Milena Goc
Jej pasją są podróże. Chętnie pomaga spełniać innym ich podróżnicze marzenia. Kocha koty, niskobudżetowe wyjazdy i czytanie książek. W Polsce najbardziej zachwyca ją różnorodność i przepyszna kuchnia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE