Strona głównaCiekawostkiPolacy podróżują niewiele, ale jak już to z pompą. All inclusive to standard

Polacy podróżują niewiele, ale jak już to z pompą. All inclusive to standard

Polacy nie podróżują tak wiele jak bogatsze od nas nacje: Niemcy, czy Brytyjczycy. Statystyczny Polak w tym roku nie pojechał na urlop, z wakacyjnych planów zrezygnowało 15 proc. naszych rodaków. Powodem są rosnące ceny wycieczek. A skoro i tak płacimy: wybieramy luksus. Innymi słowy: jak Polak już podróżuje, to na all inclusive. Płaci, więc wymaga. Ale płaci w krajach z tańszą ofertą turystyczną.

15 proc. z nas zrezygnowało z wakacji

Na takie widoki pozwoliło sobie w te wakacje niewielu Polaków. Fot. Shutterstock

Jedynie nieco ponad połowa z nas zaplanowała w tym roku wyjazd na wakacje. To aż o 15 proc. mniej niż w zeszłym roku. Takie były założenia badań przed wakacjami. Powód? Nie stać nas czasowo i finansowo. Czy te założenia są prawdziwe, okaże się po wakacjach.

Czytaj więcej: Polaków nie stać na wakacje. W tym roku 15 proc. mniej z nas planuje urlop!

Polaków deprymują ceny noclegów w naszym kraju. Trzeba przyznać, że te jeszcze nigdy nie były tak wysokie. Cena tygodniowych wakacji wzrosła o średnio 300 zł w porównaniu do ubiegłego roku: i to właściwie wszędzie, od morza do Tatr. A płace rosną tylko niektórym, a więc czysto teoretycznie.

Pierwszy kwartał tego roku jak na razie pokazuje wzrost turystów w Polsce o 7 proc. w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. Wzrastają też dochody branży turystycznej. Powodem jest ogólny wzrost cen, ale także to, że za wyższy standard Polacy są w stanie zapłacić więcej.

Jak już, to na all inclusive. Ale najtańsze

Coraz więcej Polaków wybiera luksusowe hotele. Fot. Shutterstock

Ceny noclegów rosną, ale jednocześnie te w pensjonatach zbliżają się do cen ekskluzywnych hoteli. Efekt jest ciekawy. Okazuje się, że gdy Polacy wybierają zakwaterowanie, to coraz częściej rezerwują pięciogwiazdkowe hotele. Czasami ich ceny nie są dużo wyższe nich tych trzygwiazdkowych. Polacy podróżują rzadziej, ale jednocześnie wybierają coraz bardziej luksusowe zakwaterowanie.

Łatwiej o dobry standard za granicą, niż za tę samą kwotę w Polsce. Dlatego Polacy polubili zagraniczne wczasy all inclusive. Spośród wszystkich zagranicznych wyjazdów Polaków aż 3/4 to te z opcją wszystko w cenie. Najpopularniejsze kierunki to jednak nie Malediwy, czy (zejdźmy na ziemię) Włochy, ale te zupełnie tanie: Grecja, Turcja i Bułgaria. Przyzwyczailiśmy się do wysokich standardów za granicą, dlatego takich samych szukamy w Polsce.

Jak podała Polska Izba Turystyki, rośnie liczba rezerwacji w polskich hotelach 5* i maleje w 3*. Mimo że według jednych prognoz duża część Polaków zrezygnowała w tym roku z wakacji, z innych prognoz wynika, że dochody z branży turystyki wyniosą w tym roku więcej niż w ubiegłym (czyli ponad 27,7 miliarda złotych).

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE