Polskie zamki można znaleźć nie tylko w Polsce. Wyjątkowo zabierzemy Was w podróż na tereny dzisiejszej Ukrainy, Litwy i Białorusi, gdzie wznoszą się polskie warownie. Podróż ich śladem to doskonały pomysł na wycieczkę. Lista zamków polskich na Kresach liczy około 50 pozycji, ale wybraliśmy dla Was najciekawsze.

1Stary Zamek w Grodnie

Stary Zamek w Grodnie na Białorusi. Fot. A. Kostichev, CC BY-SA 3.0

Stary Zamek w Grodnie na Białorusi, zwany czasami zamkiem Batorego, to zamek królewski Rzeczypospolitej, gdzie zmarli m.in. Kazimierz Jagiellończyk i Stefan Batory. To także miejsce sejmów walnych I Rzeczypospolitej.

Zamek murowany polecił zbudować książę Witold pod koniec XIV w., gdy drewniany gród spłonął. Warownia przetrwała oblężenie Krzyżaków. W 1445 roku w dolnej części zamku Kazimierz IV Jagiellończyk przyjął koronę Królestwa Polskiego. 

Była to główna rezydencja Stefana Batorego. Przywrócono wtedy do świetności zamek górny. W 1673 r. w Grodnie odbywał się co trzeci sejm Rzeczypospolitej. Na tę potrzebę dobudowano kolejny budynek.

W trakcie wielkiej wojny północnej zamek został uszkodzony przez Szwedów, a potem nie wrócił już do świetności. Część zabudowań osunęła się do Niemna, dodatkowo kolejną zniszczył pożar. Po tym główne funkcje administracyjne przejął Nowy Zamek.

Poprzedni

Atrakcje w Polsce

 • Rafting Active Move w Szczawnicy

  Będąc w Pieninach nie można nie spróbować spływu Dunajcem. Dla ceniących spokój odpowiedni będzie spływ z flisakami, a dla chcących Czytaj więcej [...]

 • Opuszczona cerkiew w Tarnawie Górnej

  W Tarnawie Górnej w Bieszczadach stoją ruiny cerkwi pw. Zaśnięcia Matki Boskiej. Budynek pochodzi z 1817 r. i stoi w Czytaj więcej [...]

 • Ruiny kościoła w Kobułtach

  Opuszczone kościoły w Polsce są także w woj. warmińsko-mazurskim. W Kobułtach na trudno dostępnym terenie na wzgórzu, znajdują się ruiny Czytaj więcej [...]

Zobacz naszą kolekcję plakatów

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here