Jest takie miejsce w Polsce, gdzie można zrobić sobie zdjęcia jak na Malediwach. Osadnik Gajówka leży w woj. wielkopolskim i zachwyca turystów. Lazurowa woda zachęca do kąpieli. Nie można jednak tego robić.

Polskie jezioro jak z tropików

Osadnik Gajówka
Osadnik Gajówka widziany z lotu ptaka wygląda bardzo oryginalnie

Zbiornik Gajówka leży w gminie Przykona w powiecie Tureckim w Wielkopolsce. To niby zwykły osadnik, ale jednak niezwykły, bo mieniący się wodą jak na Malediwach. Skąd ta barwa? Sztuczny zbiornik to dawne wyrobisko kopalni węgla brunatnego Adamów. Został napełniony, a obecnie jest wykorzystywany przez Elektrownię Adamów jako składowisko popiołu i żużli. Z powodu napływania do osadnika składników chemicznych, woda zmieniła kolor. Konkretnie jest to zasługa węglanu wapnia.

Zakaz kąpieli

Osadnik Gajówka
Osadnik Gajówka. Fot. MOs810, CC BY-SA 3.0

Choć kolor wody do tego zachęca, bo wydaje się, że jest ona czysta, nie wolno do niej wchodzić. Ze względu na zasadowy odczyn wody, kąpiele w Osadniku Gajówka są zabronione.

Co ciekawe, niedaleko znajduje się również Zbiornik Przykona, także powstały po wyrobisku tej samej kopalni węgla brunatnego. Tam jednak można się pluskać, jest nawet kąpielisko. W wodzie występują też liczne gatunki ryb. Woda jednak nie jest w nim tak turkusowa, bo ma inny skład chemiczny i tym samym nadaje się do pływania.

Do obu sztucznych jeziorek można dotrzeć z Turku drogą nr 72 w kierunku Uniejowa.

Jezioro Turkusowe w Koninie

Jezioro Turkusowe w Koninie. Fot. Shutterstock

Nie tak daleko, bo około 45 km stamtąd, znajduje się Jezioro Turkusowe w Koninie. Ma zadziwiająco przejrzystą turkusową barwę, ale również nie można się tam kąpać z powodu silnie zasadowego odczynu wody. Zbiornik zwany potocznie Błękitną Laguną to pozostałość po odkrywce w kopalni węgla brunatnego Gosławice.

Atrakcje w Polsce

  • Rafting Active Move w Szczawnicy

    Będąc w Pieninach nie można nie spróbować spływu Dunajcem. Dla ceniących spokój odpowiedni będzie spływ z flisakami, a dla chcących Czytaj więcej [...]

  • Opuszczona cerkiew w Tarnawie Górnej

    W Tarnawie Górnej w Bieszczadach stoją ruiny cerkwi pw. Zaśnięcia Matki Boskiej. Budynek pochodzi z 1817 r. i stoi w Czytaj więcej [...]

  • Ruiny kościoła w Kobułtach

    Opuszczone kościoły w Polsce są także w woj. warmińsko-mazurskim. W Kobułtach na trudno dostępnym terenie na wzgórzu, znajdują się ruiny Czytaj więcej [...]

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here