Są takie miejsca w Polsce, które tak bardzo zachwycają swoim naturalnym pięknem, że nie trzeba ich w żaden sposób ulepszać. Taka jest właśnie Puszcza Notecka – kraina naturalnych wydm, malowniczych jezior i torfowisk oraz leśna oaza spokoju. Odkryjcie jej piękno!

1Puszcza Notecka – labirynt dolin i pagórków

Leśny Kompleks Promocyjny Puszcza Notecka to zwarty teren leśny położony w międzyrzeczu Noteci i Warty w Kotlinie Gorzowskiej. W jego skład wchodzą nadleśnictwa: Krucz, Karwin, Międzychód, Oborniki, Potrzebowice, Sieraków i Wronki. Teren, który dziś widzimy spacerując po tym malowniczym lesie, ukształtowało ostatnie zlodowacenie. Wielkie ilości piasku zostały naniesione przez wodę pochodzącą z topniejącego lądolodu. W taki sposób powstały jedne z największych wydm śródlądowych na terenie Polski.

Wydmy kojarzą nam się przede wszystkim z piaszczystymi, nadmorskimi wzniesieniami, jednak spotkacie je także głębiej naszego kraju np. w Puszczy Noteckiej. Najbardziej okazałe są tzw. wydmy poprzeczne, mające zazwyczaj około 20-30 metrów wysokości. Najwyższymi wydmami w okolicy są Wielka Sowa i Góra Rzecińska. To wyjątkowe ukształtowanie terenu mocno uatrakcyjnia leśny teren Puszczy Noteckiej, który z lotu ptaka przypomina zielony pofałdowany dywan. Możecie na własne oczy podziwiać to zjawisko odwiedzając 32-metrową wieżę widokową położoną na terenie leśnictwa Lichwin.

To miejsce również Was zachwyci: Puszcza Romincka – ciekawostki o krainie piramid i leśnej ostoi zwierząt (Top 8).

Poprzedni
Poprzedni artykułZamek w Lidzbarku Warmińskim – biskupia rezydencja otoczona fosą
Miłośniczka podróży po Polsce i Europie. Uwielbia poznawać miejsca, do których dociera niewielu turystów. Ulubione zakątki naszego kraju to Półwysep Helski, który za każdym razem odkrywa na nowo oraz Dolny Śląsk, który jest pełen tajemnic i uroku. Obowiązkowy punkt każdej jej wyprawy to odkrycie smaków lokalnej kuchni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here