Strona głównaTop 10Puszcza Romincka – ciekawostki o krainie piramid i leśnej ostoi zwierząt (Top...

Puszcza Romincka – ciekawostki o krainie piramid i leśnej ostoi zwierząt (Top 8)

W północno-wschodniej części Polski, tuż przy granicy z Rosją, znajdziecie prawdziwą ostoję, nie tylko dla mieszkających tu zwierząt. Puszcza Romincka to prawdziwa oaza spokoju, gdzie odpoczniecie od codziennego zgiełku. Ale obszar chroniony to także miejsce starych mostów, zagadkowej piramidy i trójstyku granic, które sprawiają, że jest to miejsce pełne oryginalnych atrakcji. Zapraszamy Was w podróż do Puszczy Rominckiej!

Puszcza Romincka – piękny zakątek łączący Polskę z Rosją

puszcza romincka
Jezioro Gołdapiwo. Fot. Semu, CC BY-SA 4.0

Puszcza Romincka to niemal niczym nieskażony zakątek polskiej przyrody, który od północy graniczy z obwodem kaliningradzkim. Ma do zaoferowania mnóstwo tras, gdzie odetchniecie świeżym powietrzem i będziecie mogli się napawać dziką przyrodą. Ta niezwykła część Pojezierza Litewskiego to zarazem najbardziej na północny-wschód wysunięta część Mazur Garbatych, podzielonych między Polskę i Rosję. Puszcza zajmuje powierzchnię ok. 35,5 tys. ha, w tym po stronie polskiej ok. 15,5 tys. ha.

Obszar doceniany i chroniony od XV wieku

Tereny, na których obecnie znajduje się Puszcza Romincka, od lat były doceniane i na swój sposób chronione. To tu znajdowały się doskonałe obszary łowieckie, na których od XV wieku polowali Krzyżacy, a następnie książęta i królowie pruscy. Do dziś, na obszarze puszczy, zachowały się kamienie upamiętniające sukcesy łowieckie Wilhelma II – po stronie polskiej jest ich aż osiem.

W latach 70. i 80. XX wieku zaczęto tworzyć rezerwaty przyrody, aby ochronić tereny przed zniszczeniem. 14 stycznia 1998 roku utworzono Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej obejmujący oprócz zwartego kompleksu leśnego, także jezioro Gołdap i tereny przyległe położone na wschód i południe od puszczy. Teren Puszczy Rominckiej został także doceniony w skali europejskiej. Ustanowiono tu ostoję siedliskową Natura 2000.

Ostoja zwierząt i roślin

Obszar, na którym znajduje się Puszcza Romincka, to przede wszystkim piękne gęste tereny leśne typu borealnego, przypominający tajgę. Spotkać tu możemy przede wszystkim bór mieszany ze świerkiem i domieszką drzew liściastych. Nie brakuje tu również strumieni, rzek czy jezior. Największe rzeki to: Błędzianka, Bludz, Czerwona Struga oraz Żytkiejmska Struga. Jeśli wybieracie się do puszczy, aby wykąpać się w jednym z pięknych jezior to skierujcie swoje kroki nad jeziora: Pobłędzie, Boczne, Tobellus, Przerośl, Czarne (Gołdapskie), Ostrówek lub Gołdap.

Tereny puszczy stały się prawdziwą ostoją dla niemal wszystkich gatunków zwierząt łownych oraz chronionych. W dawnych czasach zamieszkiwały tu żubry, tury, niedźwiedzie i tarpany. Obecnie można spotkać: łosia, jelenia, sarnę, dzika, wilka, borsuka, jenota, kunę, gronostaja, wydrę, rysia, piżmaka, a także zająca w tym rzadkiego – zająca bielaka. Z ptaków żyją tu: żurawie, bociany czarne i białe, łabędzie, czaple a nawet orzeł bielik.

Szlak Połamanych Semaforów

puszcza romincka
Wiadukty w Stańczykach w Puszczy Rominckiej. Fot. Shutterstock

Największą z atrakcji Puszczy Rominckiej są wiadukty w Stańczykach. Pośrodku gęstych lasów parku krajobrazowego znajdują się dwa kolosalne wiadukty kolejowe. Arkadowe mosty ciągną się nad koronami drzew i trzeba zadzierać głowę, by objąć je wzrokiem. Mosty w Stańczykach to konstrukcje budzące podziw i zaciekawienie odwiedzających Puszczę Romincką. Jest to najwyższy most kolejowy w Polsce, którego wysokość to 36,5 metra, a długość 180 metrów.

Ze względu na swoją popularność, na Wiaduktach w Stańczykach możemy spotkać sporą ilość turystów. Co ciekawe niedaleko znajdują się także inne, mniej znane, lecz równie okazałe wiadukty kolejowe. Jeden znajdziecie w Botkunach, a dwa w okolicy wsi Kiepojcie. Wszystkie mosty stanowią fragment dawnej linii kolejowej, która kiedyś łączyła Gołdap z Żytkiejmami. Dziś trasa, na której oprócz dawnych wiaduktów znajdziemy także dawne stacje i pozostałości torów, tworzy Szlak Połamanych Semaforów. Ten niezwykły szlak to pozostałość historii kolejnictwa, która do dziś pokazuje rozmach zbudowanych tu konstrukcji.

Zobaczcie także: Wiadukty w Stańczykach – kolosalne łuki

Puszcza Romincka – piramidy i inne atrakcje

puszcza romincka
Piramida w Rapie. Fot. Shuttertock

Zwiedzając największe atrakcje Puszczy Rominckiej, nie możecie pominąć Piramidy w Rapie. Ta dość nietypowa budowla powstała na Mazurach, na początku XIX wieku. Fundator piramidy, pruski baron von Fahrenheid, do którego należała wieś Rapa, miał życzenie, aby pochować rodzinę właśnie w grobowcu o takim kształcie. Tak też się stało i piramida stała się grobowcem, przypominającym egipskie budowle.

Na przestrzeni lat, piramida była niszczona i narażana na kradzież drogocennych rzeczy, które mogły znajdować się wewnątrz. Do dziś zachowały się drewniane trumny, w których zamknięte są zmumifikowane ciała. Trumny możecie oglądać przez zakratowane okienka.

Zobaczcie także: Piramida w Rapie – dlaczego powstała?

Puszcza Romincka – Na granicy 3 państw

Ciekawą atrakcją, która także położona jest w Puszczy Rominckiej, jest trójstyk granic. To oryginalne miejsce, położone koło Bolci w gminie Wiżajny, łączy Polskę, Rosję i Litwę. Z pewnością chcielibyście stanąć jednocześnie na potrójnej granicy państw. Gdy tu dotrzecie czeka na Was ozdobny, granitowy ostrosłup z godłami trzech sąsiadujących państw i napisem w języku danego państwa. Jeśli nie boicie się niespodziewanej kontroli straży granicznej, możecie w ciągu kilku sekund znaleźć się w trzech krajach.

Na trójstyk dojechać możecie samochodem, ale warto skorzystać z doskonałej trasy rowerowej, która poprowadzi Was pod sam słupek graniczny. Droga jest częścią Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo, który jest najdłuższym, spójnie oznakowanym szlakiem rowerowym w Polsce.

Zobaczcie także: Najbardziej oryginalne przejścia graniczne w Polsce.

Malownicze ścieżki dla aktywnych

Wyjątkowe walory przyrodnicze, jakie czekają na nas w tym pięknym zakątku Mazur, sprzyjają spacerom i innym aktywnościom. Dla turystów, którzy chcą poczuć bliskość natury i poznać walory przyrodnicze i kulturowe Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej i okolic przygotowano liczne szlaki piesze i rowerowe oraz ścieżki edukacyjne. Oto najważniejsze z nich:

Szlaki piesze:

  • Szlak Wilhelma Duża pętla (szlak czarny): Park podworski w Bludziach – Droga Romincka – rozdroże przy Drodze Granicznej – Park podworski w Bludziach (13km) Mała pętla (szlak żółty): Boczki – rozdroże przy Drodze Granicznej – Boczki (4km)
  • Szlak zielony Trasa: Gołdap – Jurkiszki – Czarnowo Średnie (Hajnówek) – Błąkały – Stańczyki (33 km)
  • Trasa czerwona Przebieg szlaku: Gołdap – Las Kumiecie – jez. Gołdap – Botkuny – Galwiecie – Pluszkiejmy – Budwiecie – Markawy – Żabojady – Będziszewo – Błąkały – Stańczyki – Golubie – Pobłędzie (46 km)
  • Szlak niebieski Trasa: leśniczówka Żyliny koło Jurkiszek – Puszcza Romincka – Galwiecie (13 km)
  • Szlak żółty Przebieg szlaku: Żytkiejmy – Degucie – Skajzgiry – Pobłędzie – Kramnik (ok. 10 km)

Szlaki rowerowe:

  • Wschodni Szlak Rowerowy „Green Velo”
  • „Śladami Rominckich Jeleni” – znaki czerwone

Papieska choinka z Puszczy Rominckiej

puszcza romincka
Choinka na Placu św. Piotra w Watykanie. Fot. Shutterstock

Na koniec mamy dla Was jeszcze jedną, wyjątkową ciekawostkę związaną z Puszczą Romincką. W 2017 roku, na placu św. Piotra w Watykanie, stanął 28-metrowy świerk, który został ścięty w Puszczy Rominckiej na Mazurach. Drzewo, które stało się świąteczną ozdobą Watykanu, było darem diecezji ełckiej i polskiego Kościoła dla papieża Franciszka. Choinka, którą wybrano w lasach puszczy, odznaczała się szczególną urodą, symetrią i była niezwykle dorodna. Ważący około 1,5 tony świerk miał do pokonania 2 100 km, a jego transport był wyjątkowym przedsięwzięciem.

Przeczytajcie także: Choinka dla papieża jedzie z Polski do Watykanu.

Joanna Węgielewska
Joanna Węgielewska
Miłośniczka podróży po Polsce i Europie. Uwielbia poznawać miejsca, do których dociera niewielu turystów. Ulubione zakątki naszego kraju to Półwysep Helski, który za każdym razem odkrywa na nowo oraz Dolny Śląsk, który jest pełen tajemnic i uroku. Obowiązkowy punkt każdej jej wyprawy to odkrycie smaków lokalnej kuchni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE