Strona głównaTop 10Najpiękniejsze jeziora w Wielkopolsce

Najpiękniejsze jeziora w Wielkopolsce

Wielkopolska to region, który obfituje w piękne jeziora. Znajdziemy tu zarówno duże ośrodki wypoczynkowe jak i kameralne plaże. Które jeziora w Wielkopolsce warto odwiedzić? Oto kilka propozycji najpiękniejszych jezior tego regionu.

Jezioro Kórnickie

jeziora w wielkopolsce, jezioro kórnickie
Jeziora w Wielkopolsce – Jezioro Kórnickie. Fot. Alizada Studios, Shutterstock

Kórnik i Bnin to miejscowości położone nad Jeziorem Kórnickim. To doskonała baza rekreacyjna, gdzie mieszkańcy Wielkopolski spędzają wiosenne i letnie dni. Znajduje się tu Ośrodek Sportu i Rekreacji, na którym jest strzeżone kąpielisko z pomostem i wypożyczalnią sprzętu wodnego. Dużą popularnością wśród odwiedzających cieszą się rowery wodne, łodzie i kajaki. W pobliżu kąpieliska znajdują się także boiska do siatkówki, piłki nożnej oraz koszykówki.

Oprócz plaży i atrakcji wodnych, na turystów czeka dobra baza gastronomiczna i noclegowa. W ostatnich latach obok Jeziora Kórnickiego zbudowano m.in. ścieżkę spacerowo-rowerową i ustawiono wiele ławek, na których można odpocząć i podziwiać widoki jeziora i panoramę Kórnika.

Jezioro Lusowskie

jezioro lusowskie
Jezioro Lusowskie. Fot. Shutterstock

Jeśli lubicie kameralne i spokojniejsze plaże, to koniecznie wybierzcie się nad Jezioro Lusowskie, które leży na obszarze Pojezierza Poznańskiego, około 5 km na zachód od Poznania. Miłośników przyrody zainteresuje fakt, że nad jeziorem powstał Obszar Chronionego Krajobrazu, gdzie oprócz interesującego ukształtowania terenu znajduje się prawie 50 chronionych gatunków roślin. W Lusowie nad Jeziorem Lusowskim dostępna jest plaża i kąpielisko. Największym atutem tego miejsca jest kameralna i piaszczysta plaża oraz czysta woda zachęcająca do kąpieli. Znajdziemy tu także pomost, ławki i ładne widoki.

Jezioro Rusałka

Jezioro Rusałka
Jezioro Rusałka. Fot. Mirco Vacca, Shutterstock

Położone w Poznaniu jezioro Rusałka, jest od lat popularnym miejscem wypoczynku. Funkcjonuje tutaj ośrodek ze strzeżonym kąpieliskiem, który oferuje odwiedzającym  szereg dodatkowych atrakcji. Miłośnicy biegów i jazdy na rowerze mogą skorzystać z wielu utwardzonych ścieżek. Co ciekawe, w razie awarii osoby poruszające się na dwóch kółkach skorzystają mogą z samodzielnych, ogólnodostępnych stacji napraw jednośladów.

Nad Jeziorem Rusałka miłośnicy ćwiczeń spędzą czas aktywnie na plenerowej siłowni, a dzieci będą szaleć na rozbudowanym placu zabaw. Na terenie ośrodka znajdują się również boiska do gry w siatkówkę plażową i boccię. Poznańskie jezioro jest mocno zarybione, dzięki czemu przyciąga także wielu wędkarzy. Popularnymi rybami są sandacze, karpie i leszcze.

Jezioro Swarzędzkie

jeziora w wielkopolsce, jezioro swarzędzkie
Jezioro Swarzędzkie. Fot. Shutterstock

Mieszkańcy Poznania znają to miejsce doskonale. Jezioro Swarzędzkie, które od północnej strony graniczy z poznańskim osiedlem Zieliniec, to bardzo malowniczy i przyciągający uwagę teren. Jest to piękny zakątek do wypoczynku i relaksu na świeżym powietrzu. Znajdziemy to m.in. alejkę wzdłuż jeziora, gdzie w można udać się na przyjemny spacer lub uprawiać różnego rodzaju sporty. Okolica sprzyja biegom ale będzie także idealna do jazdy rowerowej czy na rolkach.

Teren otoczony jest wspaniałym lasem i drzewami. Patrząc na inne jeziora w Wielkopolsce temu brakuje tylko jednego – kąpieliska. Jezioro od 2011 roku jest oczyszczane, jednak nadal nie uzyskało odpowiedniej klasy czystości. Miejmy nadzieję, że w końcu także Jezioro Swarzędzkie doczeka się swojego kąpieliska.

Jezioro Wolsztyńskie

jezioro wolsztyńskie
Jezioro Wolsztyńskie. Zdjęcie w technice podczerwieni. Fot. Shutterstock

Szukając jeziora w Wielkopolsce warto wybrać się na Pojezierze Poznańskie. Znajdziemy tu kąpielisko idealne na ochłodzenie w letni, upalny dzień. Jezioro Wolsztyńskie przyciąga czystym zadbanym kąpieliskiem, ale skrywa w sobie także inne atrakcje. Jeśli lubicie spacery pośród pięknej przyrody, to będzie to miejsce idealne dla Was. Znajdują się tu rezerwaty przyrody, gdzie spacerując po wyznaczonych ścieżkach możemy poznać okolicę. Jedną z najciekawszych atrakcji nad Jeziorem Wolsztyńskim jest Skansen Budownictwa Ludowego Zachodniej Wielkopolski. Położony jest on nad brzegiem jeziora, dzięki czemu możemy podziwiać starą drewnianą zabudowę i piękno tutejszego zbiornika wodnego.

Jezioro Jaroszewskie

Jezioro położone jest w miejscowości Sieraków, na Pojezierzu Poznańskim. Jest to znakomite miejsce do korzystania z aktywnego wypoczynku. Wzdłuż brzegu znajdują się liczne kąpieliska i wypożyczalnie sprzętu wodnego. Główna plaża to tzw. Słoneczna – strzeżona, szeroka na ok. 100 m, posiadająca pomost. To na niej odbywa się co roku start
popularnych zawodów triathlonowych Triathlon Sieraków.

Wzdłuż brzegu Jeziora Jaroszewskiego rozwinęła się bogata baza turystyczno-hotelowa. Głównym ośrodkiem wypoczynkowym jest bez wątpienia obiekt TKKF (Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej), będący największym ośrodkiem tego stowarzyszenia w Polsce. Zlokalizowany bezpośrednio nad jeziorem, z bogatą ofertą sportową i miejscami noclegowymi w różnym standardzie, zapewni doskonały wypoczynek na łonie natury Jeziora Jaroszewskiego. Dodatkowo zbiornik położony jest tuż przy Puszczy Noteckiej i Sierakowskim Parku Krajobrazowym, które oferują wiele ciekawych pieszych i rowerowych szlaków turystycznych.

Joanna Węgielewska
Joanna Węgielewska
Miłośniczka podróży po Polsce i Europie. Uwielbia poznawać miejsca, do których dociera niewielu turystów. Ulubione zakątki naszego kraju to Półwysep Helski, który za każdym razem odkrywa na nowo oraz Dolny Śląsk, który jest pełen tajemnic i uroku. Obowiązkowy punkt każdej jej wyprawy to odkrycie smaków lokalnej kuchni.

3 KOMENTARZE

  1. Mam pytanie z Wielkopolski bo wymieniacie rozne rzeczy w Wielkopolsce ale zapominacie o bardzo ciekawym miejscu Wielkopolski Park Narodowy Naturalne Muzeum form polodowcowych czyli sa moreny . ozy . jary jeziora m.in Goreckie.

  2. A może też warto napisać cokolwiek o degradacji pojezierza gnieźnieńskiego? Wiele jezior znika dzięki rabunkowej gospodarce wydobywczej. Pozdrawiam

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE