Strona głównaCiekawostkiŚrodek Europy jest w Polsce. Gdzie? Będziesz zaskoczony!

Środek Europy jest w Polsce. Gdzie? Będziesz zaskoczony!

Polska leży w centralnej Europie – wiedzą to nawet dzieci w wieku szkolnym. Jednak czy zdawaliście sobie sprawę, że geometryczny środek Europy znajduje się na terenie naszego kraju? I to nie gdzie indziej, a na Podlasiu.

Niepozorne Podlasie środkiem Europy

pomnik Geometryczny środek Europy suchowola
Geometryczny środek Europy. Fot. Krzysztof Kundzicz, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0

Niektórzy śmieją się, że Podlasie to nieco zacofana kraina, a ostatnio żarty na ten temat wprost opanowały internet. Tymczasem nie ma się z czego śmiać! Na Podlasiu jest centrum Europy 🙂

Suchowola to miejscowość położona niedaleko Białegostoku. Według wyliczeń to tu znajduje się środek Europy, co poświadcza stojący tam pomnik. Oparte jest to oczywiście na założeniu konkretnych granic między Europą a Azją. Konkretnie obliczeń, które wskazały Suchowolę jako geograficzny środek Europy, dokonał w 1775 r. astronom Antoni Sobiekrajski.

Suchowola – błoga kraina

kot w suchowoli na podlasiu leży na pniu
Koty z Suchowoli doskonale wiedzą, że są pępkiem świata. Fot. Pixabay

W Suchowoli czas płynie powoli. Nie oznacza to, że miasteczko jest nudne, wręcz przeciwnie. Jako ciekawostkę możemy powiedzieć, że było to miasto królewskie, a wcześniej wieś królewska założona w XVI w. Położenie jest nieprzypadkowe – tędy prowadził szlak z Mazowsza do Grodna, a handel szybko się rozwijał.

Historycy na pewno podkreśliliby, że w Suchowoli w 1941 r. utworzono getto. Żydzi stanowili przez lata znaczną część obywateli miasta. Być może słyszeliście też, że z tych okolic pochodził ksiądz Jerzy Popiełuszko.

Suchowola atrakcje

krajobraz wsi suchowola łąki i jezioro
Krajobraz Suchowoli. Fot. Shutterstock

W Suchowoli warto zwiedzić:

  • Izbę pamięci im. ks. Jerzego Popiełuszki przy parafii śś. apostołów Piotra i Pawła
  • ciekawy drewniany holenderski wiatrak z XX w.
  • zabytkowe budynki mieszkalne z XIX i XX w.
  • okoliczne sielskie krajobrazy
  • Biebrzański Park Narodowy położony tuż obok.

Geometryczny środek Polski

mapa polski z pinezką wbitą w warszawę
Piątek to geograficzny środek Polski. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Shutterstock

Skoro mówimy już o geometrycznym środku Europy, nie sposób nie wspomnieć o Piątku w woj. łódzkim. W tym przypadku obliczenia nie są tak kontrowersyjne, jak to bywa gdy mowa jest o Suchowoli. Ot każdy się zgadza.

Wjeżdżając do Piątku zobaczyć możemy tablicę informacyjną w kształcie granic państwa z napisem Piątek – geometryczny środek Polski. W centrum wsi usytuowany jest również pomnik. Wcześniej w tym miejscu znajdował się potężny kamień.

Zobacz lokalizację: Geometryczny środek Polski w przewodniku Polska Zachwyca.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

2 KOMENTARZE

  1. Ten artykuł to półprawdka dla dzieci. Środek Europy jest dalej na wschód. Litwa lub Łotwa, nie jest on dokładnie ustalony ponieważ przyjętych jest kilka kryterii. Jeden tylko naukowiec ustalił że jest on w Polsce ale nie jest to oficjalnie przyjęte.

  2. Suchowolę, jako środek Europy wyznaczył w 1775 kartograf i astrolog królewski Szymon Antoni Sobiekrajski. Więc czemu nie, tradycja zobowiązuje )

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE