Strona głównaTop 10Mniej znane atrakcje na Mazowszu (Top 8)

Mniej znane atrakcje na Mazowszu (Top 8)

Mazowieckie to nie tylko Warszawa – wokół jest mnóstwo ciekawych miejsc. To jedno ciekawszych województw. Jakie są nieznane atrakcje na Mazowszu? Poznajcie nasze typy.

Alpakarium

alpaka z alpakarium w rudce
Macie ochotę na spotkanie z alpakami? Fot. Alpakarium

Błoga cisza, spokój, dom pod lasem i alpaki. Jeśli macie ochotę wytulić, wygłaskać i wymiąchać całe stado mięciutkich alpak, to na Mazowszu jest to możliwe. Alapakarium znajduje się w Rudce, tuż przy granicy z woj. lubelskim.

To miejsce niezwykłe, ciepłe i jedyne w swoim rodzaju w którym można poczuć się jak w alpakowym raju. Ze zwierzątkami można wyjść na spacer, a nawet dać im buziaka.

Czytaj więcej i zobacz lokalizację: Alpakarium w przewodniku Polska Zachwyca.

Jeruzal

Jeruzal znany z serialu Ranczo
Atrakcje na Mazowszu to także Jeruzal znany z serialu Ranczo

Jeruzal jest wsią o klasycznej zabudowie z rynkiem w centralnej części, obok którego stoi charakterystyczny drewniany kościół z dzwonnicą. Dawne włości lokalnych rodzin szlacheckich wzmiankowane były po raz pierwszy w 1426 r. jako Żeliszew. Miejscowość nazywała się kiedyś Jeruzalem i była miejscem pielgrzymek. Wieś popularność zawdzięcza serialu Ranczo. Możemy kupić Mamrota (tanie wino) w sklepie U Krysi i wypić go na ławeczce przy ryneczku.

Czytaj więcej i zobacz lokalizację: Jeruzal w przewodniku Polska Zachwyca.

Muzeum Wsi Mazowieckiej

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu
Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Fot. Shutterstock

Na styku rzek Sierpienicy i Skrwy leży Sierpc. To właśnie tu powstało niezwykłe Muzeum Wsi Mazowieckiej, które na obszarze ponad 60 hektarów prezentuje to co najpiękniejsze w polskiej wsi.

Muzeum Wsi Mazowieckiej powstało z połączenia dwóch placówek – Muzeum Etnograficznego (funkcjonującego od 1975 roku) oraz Parku Etnograficznego. Na terenie muzeum znajduje się ponad 80 obiektów małej i dużej architektury.

Czytaj więcej i zobacz lokalizację: Muzeum Wsi Mazowieckiej w przewodniku Polska Zachwyca.

Bunkry w Uniszkach Zawadzkich

Mazowieckie atrakcje – bunkry w Uniszkach Zawadzkich
Mazowieckie atrakcje – bunkry w Uniszkach Zawadzkich

Uniszki Zawadzkie to wieś w województwie mazowieckim w pobliżu Mławy, leżąca przy drodze krajowej nr 7. W rejonie wsi, na tzw. Wale Wzniesień Mławskich toczyły się walki z Niemcami podczas kampanii wrześniowej 1939 roku. Tam znajdowały się mławskie fortyfikacje, z których zostały m.in. bunkry w Uniszkach Zawadzkich, które można zwiedzać.

Zobacz lokalizację: Bunkry w Uniszkach Zawadzkich w przewodniku Polska Zachwyca.

Dom Fryderyka Chopina

Dom Chopina w Żelazowej Woli
Dom Chopina w Żelazowej Woli. Fot. Shutterstock

W tym miejscu rozpoczęła się też miłość państwa Chopinów, rodziców kompozytora. Justyna z Krzyżanowskich pochodziła z ubogiej rodziny szlacheckiej i pomagała w majątku, a Mikołaj Chopin przyjechał do Żelazowej Woli z Francji i był guwernerem. 1 marca 1810 roku na świat przyszedł Fryderyk, a jesienią tego samego roku Chopinowie postanowili opuścić Żelazową Wolę. Nie był to jednak ostatni kontakt Fryderyka Chopina z miejscem swojego urodzenia. Do tej pory często odbywają się koncerty.

Zobacz ceny i lokalizację: Dom Fryderyka Chopina w przewodniku Polska Zachwyca.

Farma Iluzji

latający dom farma iluzji
Park rozrywki Farma Iluzji. Fot. piotrbb, Shutterstock

Farma Iluzji to park rozrywki dla całej rodziny, w którym można zobaczyć m.in. latającą chatę, pokój Amesa, muzeum iluzji, tunel zapomnienia, pałac luster, czy też gabinet cieni. Są smoki, piraci, tyrolka, basen i wiele innych – o wiele łatwiej powiedzieć czego tam nie ma. Nawet dla najmłodszych przygotowano minizoo z zagrodą króliczków.

Ogrom atrakcji i ceny poznacie w przewodniku: Park rozrywki Farma Iluzji.

Bazylika katedralna w Płocku

drzwi bazyliki katedralnej płock
Cenne drzwi bazyliki w Płocku. Fot. Shutterstock

Katedra Płocka góruje nad miastem. Stanowi integralną część zamku piastowskiego położonego na Wzgórzu Tumskim. Pierwszy kościół powstał w tym miejscu w 1075 roku i był w całości wykonany z drewna. To w nim Bolesław Krzywousty został pasowany na rycerza. Po zniszczeniu budowli przez Pomorzan w 1136 roku wybudowano w Płocku pierwszą kamienną katedrę, która wielkością przewyższała te znajdujące się w Gnieźnie i Krakowie.

Czytaj więcej i zobacz lokalizację: Bazylika katedralna w Płocku w przewodniku Polska Zachwyca.

Rynek w Pułtusku

Rynek w Pułtusku – najdłuższy w Polsce
Rynek w Pułtusku – najdłuższy w Polsce. Fot. Shutterstock

Pułtusk, czyli Wenecja Mazowsza, ma najdłuższy rynek miejski w Polsce. Mierzy on niemal 400 metrów! Według niektórych jest tym samym najdłuższy w Europie. Obecnie służy za parking i uzupełnia najciekawsze rynki w Polsce o imponujący rekord.

Czytaj też: Najciekawsze rynki w Polsce – TOP 10 rekordów

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE