Strona głównaTop 10Krynica Morska – atrakcje z samego końca kraju

Krynica Morska – atrakcje z samego końca kraju

Krynicę Morską można nazwać miejscem pomiędzy. To kurort położony na mierzei między Zalewem Wiślanym a Zatoką Gdańską. Jest to także miejscowość graniczna – bufor między Polską i Rosją. Jakie Krynica Morska atrakcje oferuje przez cały rok? Zebraliśmy je w jednym miejscu.

Granica państwa

Granica państwa na Mierzei Wiślanej
Granica państwa na Mierzei Wiślanej. Fot. robson90, Shutterstock

Jest to atrakcja, którą należy oglądać z daleka. Granicy z obwodem kaliningradzkim nie wolno przekraczać, a przejście jest monitorowane. Osobom łamiącym zakaz grożą mandaty, a nawet więzienie.

W poprzek plaży nr 1 oraz kilkanaście metrów wgłąb wody stoi płot. Rozpoczyna on strefę zamkniętą, która jest zwiastunem znajdującej się około 400 metrów dalej granicy obu państw. Również jadąc po ścieżce rowerowej położonej równolegle do plaży dotrzemy do stojącego tam szlabanu i znaku zakazującego dalszej wędrówki na wschód.

Park Krajobrazowy Mierzeja Wiślana

park krajobrazowy mierzeja wiślana krynica morska
Krynica Morska atrakcje – park krajobrazowy. Fot. Shutterstock

Mierzeja Wiślana w dużej mierze pokryta jest lasem i parkiem krajobrazowym. Wyznaczono tam liczne parkingi leśne, więc nie wszędzie trzeba poruszać się pieszo lub na rowerze. Przez środek mierzei prowadzi ul. Gdańska.

W parku można spotkać naturalne wydmy. Wielbłądzi Garb mierzący 49 m. czy też Góra Pirata to punkty widokowe, z których można podziwiać panoramę mierzei. Z tego pierwszego widać nawet zalew i morze jednocześnie.

Cmentarz żołnierzy radzieckich

cmentarz żołnierzy radzieckich krynica morska
Pomnik na cmentarzu. Fot. robson90, Shutterstock

Krynica Morska atrakcje ma zgromadzone blisko siebie. Koło latarni znajduje się pomnik bohaterów Armii Czerwonej i cmentarz żołnierzy radzieckich. Pochowanych jest tam ponad 200 żołnierzy, którzy zginęli w walkach o Krynicę Morską. Pochówków dokonywano od 1945 do 1951 r. Są tam także mogiły zbiorowe.

Latarnia w Krynicy Morskiej

Krynica Morska atrakcje – latarnia
Krynica Morska atrakcje – latarnia. Fot. Pixabay

Na latarnię warto się wspiąć, by podziwiać widoki. Mierzy 27 metrów, a na jej szczyt wiedzie 100 schodów. Zasięg latarni to 35 km. Latarnia stała tu już w 1895 roku, ale nie przetrwała do naszych czasów. W 1945 roku wysadzili ją Niemcy. Obecna jest konstrukcją powojenną.

Krynica Morska atrakcje – rejsy

port na zalewie wiślanym w krynicy morskiej
Rejsy po Zalewie Wiślanym to także atrakcja Krynicy Morskiej. Fot. Pixabay

Warto wybrać się w rejs po Zalewie Wiślanym. Można przeprawić się do Fromborka (31 zł bilet normalny, 22 zł ulgowy), a nawet wziąć ze sobą rower za 15 zł. Zwykły rejs kosztuje ok. 20 zł za bilet normalny i 15 zł za ulgowy. Do Tolkmicka kursuje tramwaj wodny w cenie ok. 40 zł za grupę.

Plażowanie

Plaża w Krynicy Morskiej pełna ludzi
Plaża w Krynicy Morskiej jest szeroka i piaszczysta. Fot. Shutterstock

W samej Krynicy Morskiej szeroka plaża wyposażona jest w tawerny i inne liczne punkty gastronomiczne. Przez całą długość mierzei ciągną się kolejne plaże (Krynica Morska, Leśniczówka, Piaski – zejść jest wiele, ponad 30). Mierzeja Wiślana zapewnia dyskrecję, dlatego można tam znaleźć także plażę nudystów (na mapach oznaczoną literką N), znajdującą się po stronie Bałtyku.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE