Strona głównaCiekawostkiSzlak Czarownic – podróż śladem czarnej magii i pogańskich kultów

Szlak Czarownic – podróż śladem czarnej magii i pogańskich kultów

Położony w Polsce i Czechach Rowerowy Szlak Czarownic daje nam możliwość przeniesienia się w czasie. Przemierzając tę oryginalną trasę poznacie historię czarnej magii i pogańskich kultów. Będziecie mogli na własne oczy zobaczyć rzeczy wykorzystywane przez czarownice do swoich obrzędów czy miejsca straceń. Odważycie się odkryć mroczną historię magii?

Region pełen czarnej magii

szlak czarownic
Najwięcej straceń czarownic w Księstwie Nyskim dokonano w XVII wieku. Fot. Pixabay

Najbardziej znanym miejscem w Polsce, kojarzonym z czarownicami jest niewątpliwie Łysa Góra w województwie świętokrzyskim. Jednak to opolskie może pochwalić się oryginalnym i pełnym kontrowersji Szlakiem Czarownic. Jest to rowerowa trasa, która prowadzi przez województwo opolskie (95 km), a następnie przez terytorium Czech (138 km). Podczas przemierzania szlaku będziecie mieli okazję odkryć miejsca związane z historią procesów kobiet, które w wyniku oskarżeń o stosowanie czarów, kończyły swój żywot palone na stosie.

Nazwa szlaku nawiązuje do wydarzeń, które działy się na terenie Księstwa Nyskiego w XVII wieku. Były to czasy, kiedy zaczęto posądzać złe moce o sprowadzenie na mieszkańców wojen, głodu oraz epidemii. Chcąc położyć temu kres w latach 1622-1684 oskarżono i spalono na stosie od 250 do 500 osób, głównie kobiet nazywanych czarownicami. Pokonując Szlak Czarownic zobaczycie miejsca związane z tymi kontrowersyjnymi wydarzeniami.

Szlak Czarownic – tu polowano na wiedźmy

szlak czarownic
Fot. Pixabay

Polska część trasy liczy 95 km i prowadzi przez miejscowości:

Paczków – Pomianów Dolny – Lubiatów – Ligota Wielka – Sarnowice – Otmuchów – Ulanowice – Grądy – Rysiowice – Karłowice Wielkie – Słupice – Nowaki – Radzikowice – Sękowice – Nysa – Konradowa – Wyszków Śląski – Niwnica – Domaszkowice – Wierzbięcice – Kępnica – Hajduki Nyskie – Stary Las – Nowy Las – Charbielin – Jarnołtówek – Skowronków – Konradów – Głuchołazy

Szlak czarownic rozpoczyna się w Paczkowie przy Domu Kata, w którym znajduje się „Izba Kata”. Jest to zrekonstruowana izba mieszkalna paczkowskiego oprawcy, w której mieszkał wraz ze swoją rodziną.

Pokonując kolejne kilometry dotrzecie do Otmuchowa, gdzie znaleźć możecie dość zaskakujący pomnik żony kata. Jest to kolumna, na której znajduje się napis: „Ja, Krzysztof Kuhn, kat, kazałem zbudować na wieczną chwałę Boga na cześć Anny Katarzyny Helbranin mojej żony i gospodyni”. Otmuchów to jedno z miejsc na szlaku gdzie istniała katownia, a kat należał do cechu w Nysie. Co ciekawe, fach ten przechodził z pokolenia na pokolenie od 1620 roku aż do połowy XIX wieku. W mieście były dwie rodziny związane z tym specyficznym rzemiosłem.

Miejsca tortur i straceń

Przemierzając Szlak Czarownic warto zrobić sobie dłuższy postój w Nysie i skierować się do Pałacu Biskupiego. Znajduje się tu muzeum, w którego podziemiach przygotowano wystawę poświęconą procesom czarownic. Zobaczycie tu m.in. salę sądową, izbę zielarki oraz więzienie. Jeśli macie odwagę, przyjrzycie się również wystawie pokazującej ówczesne narzędzia tortur, które miały skłonić czarownice do przyznania się do stosowania czarnej magii. Inne miejsca w Nysie związane ze Szlakiem Czarownic to piec służący do palenia ciał wiedźm oraz Góra Czarownic.

Udając się w dalszą podróż, w kierunku czeskiej granicy czekają na Was kolejne miejsca upamiętniające ponure czasy Ziemi Nyskiej. W Jarnołtówku zobaczycie fotel czarownicy, będący bolesnym narzędziem tortur. Pod Zamkową Górą warto zatrzymać się przy Grobie Czarownicy, gdzie według legendy pochowano podejrzewaną o złe moce żonę sołtysa. Również Głuchołazy mają w swojej historii mroczną stronę. To właśnie tu znajduje się Czarcia Skała oraz Szubieniczna Góra, na której wieszano czarownice, a następnie zakopywano ich prochy.

To również Was zainteresuje: Nysa – atrakcje Śląskiego Rzymu, miasta fortów, bastionów i wież (Top 11)

Szlak Czarownic po czeskiej stronie

Jeśli po przebyciu polskiej części szlaku nadal będzie Wam mało, możecie wyruszyć w dalszą podróż po Czechach. Szlak prowadzi przez miejscowości:

Zlaté Hory – Rejvíz – Česká Ves – Jeseník – Vernířovice – Sobotín – Velké Losiny – Rapotín – Šumperk – Mírov – Mohelnice.

Na trasie czekają na Was miejsca upamiętniające egzekucje czarownic m.in. tablice, pomniki. Będzie to dla Was również okazja, aby odkryć historię prześladowań kobiet oskarżonych o czarną magię.

Joanna Węgielewska
Joanna Węgielewska
Miłośniczka podróży po Polsce i Europie. Uwielbia poznawać miejsca, do których dociera niewielu turystów. Ulubione zakątki naszego kraju to Półwysep Helski, który za każdym razem odkrywa na nowo oraz Dolny Śląsk, który jest pełen tajemnic i uroku. Obowiązkowy punkt każdej jej wyprawy to odkrycie smaków lokalnej kuchni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE