Nysa już w średniowieczu była jednym z najważniejszych miast w całym regionie. Do dziś zachowały się tu cenne zabytki, w tym fragmenty miejskich obwarowań. Największą atrakcją Nysy jest Fort Prusy, czyli jeden z największych systemów fortyfikacji w tej części Polski. Jakie Nysa atrakcje oferuje dla kochających naturę, jakie dla miłośników historii i co „Śląski Rzym” ma do zaproponowania dla całych rodzin? Oto nasze propozycje.

1Twierdza Nysa

Fortyfikacje miejskie Nysy nie są tak znane jak Twierdza Kłodzko, czy Twierdza Srebrna Góra, ale Fort Nysa stanowi podobnie imponujący system obronny. Festung Neiße powstała w XVIII wieku, a obecnie zachowane budynki w większości pochodzą z XX wieku. Są zróżnicowane i stoją w różnych miejscach miasta, a ogółem tworzą jeden z najlepiej zachowanych na Śląsku systemów obronnych. Same budynki zajmują powierzchnię około 80 ha. Twierdza Nysa powstała za panowania pruskiego i była położona tuż przy granicy z państwem Habsburgów. Miała stanowić zaporę broniącą Śląska właśnie przed Habsburgami.

Twierdza rozbudowywała się wielokrotnie. Wytrzymała nawet najazd podczas wojen napoleońskich. W czasie I wojny światowej mieściły się tu obozy jenieckie i przetrzymywano tutaj m.in. Charles’a de Gaulle’a. Z kolei podczas II wojny światowej funkcjonowała tu filia obozu Gross Rosen. Niezwykłą historię Fortu najlepiej poznać z przewodnikiem. Fort Prusy znajduje się przy ul. Obrońców Tobruku (za wieżą ciśnień) i można go zwiedzać po umówieniu się pod numerem.: 694 555 768. Do Fortu II można dojechać ul. Orląt Lwowskich (8 zł od osoby, czynne codziennie). Koniecznie trzeba zobaczyć także zupełnie inny budynek o funkcjach obronnych znajdujący się kawałek drogi stamtąd, czyli Bastion św. Jadwigi przy ul. Piastowskiej. Jest czynny codziennie w godz. 8-16 (10 zł już z przewodnikiem za multimedialną trasę turystyczną).

Poprzedni
Poprzedni artykułPolskie atrakcje na jesień – gdzie jechać, gdy jest zimno? (Top 6)
Następny artykułNajwyżej położone budynki w Polsce (Top 11 + bonus)
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa. Jest saunamistrzem i startuje w zawodach saunowych. Odpręża się czytając książki, w wolnych chwilach biega. Uwielbia gry planszowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here