W Polsce robi się coraz chłodniej. Wrzesień bywa kapryśny. Póki co na pogodę nie możemy narzekać, ale nie ma co ukrywać, że jesień zbliża się wielkimi krokami. Zanim ochłodzi się na dobre, a noce staną się mroźne, warto jeszcze odwiedzić te miejsca w Polsce.
Ogrody zoologiczne
Jesienią zwierzęta w ogrodach zoologicznych bywają mniej skłonne do wychodzenia na wybiegi. Nie ma co ukrywać, że spora część gatunków z polskich zoo jest egzotyczna. Chłodna jesień niektórym z nich jest niestraszna, ale część zwierzątek będzie się coraz częściej chowała w ciepłych norach, jamach, gniazdach i pawilonach.
Polskie ogrody zoologiczne pełnią ważną rolę w ochronie i rozmnażaniu zagrożonych gatunków. O ich sukcesach hodowlanych przeczytacie więcej w naszym tekście: Najlepsze ogrody zoologiczne w Polsce (Top 11). Mają wielkie sukcesy!
Labirynty
Labirynty to ciekawe polskie atrakcje, ale niestety sezonowe. Plątaniny ścieżek wytyczonych z roślin żywopłotowych czy kukurydzy są dostępne najczęściej jedynie latem. Pogoda jesienią nie sprzyja błądzeniu bez końca w labiryncie, a poza tym rośliny po prostu więdną.
Warto sprawdzić, gdzie jest najbliższy labirynt i do kiedy jest czynny. Więcej w naszym tekście: Labirynty w Polsce.
Zalewy i jeziora
Polacy uwielbiają wypoczywać nad wodą, ale niekiedy pogoda potrafi skutecznie zniechęcić do takiej aktywności. Warto łapać ostatnie ciepłe momenty na wypoczynek nad wodą. Polecamy zaplanować sobie weekend na pływanie kajakiem lub rowerem wodnym i spacer wzdłuż jakiegoś pięknie położonego akwenu.
Czytaj także: Największe i najciekawsze zalewy w Polsce (Top 17)
Ogrody i arboreta
Niektóre parki, ogrody botaniczne i arboreta warto zwiedzać zarówno wiosną, latem, jak i jesienią, by obserwować zmieniającą się szatę roślinną. Część takich placówek może się jednak niebawem zamknąć na sezon jesienno-zimowy, co warto sprawdzić.
Czytaj więcej: Najpiękniejsze ogrody w Polsce (Top 9)
Arboretum w Wojsławicach – 5 dobrych powodów, żeby się teraz wybrać
Arboretum w Bolestraszycach – zielona wizytówka Podkarpacia
Bałtyk
Wrzesień to dobry czas na odpoczynek nad Bałtykiem z kilku powodów. Letnia infrastruktura (bary, puby, sklepiki itd.) jeszcze nie wszędzie zdążyła się „zwinąć”. Można więc skorzystać z paru atrakcji poza samym piaskiem i wodą. Temperatura morza nie zachęca, więc kąpiele już raczej odpadają, ale za to uda Wam się znaleźć więcej bursztynów (rozpoczyna się sezon i nie ma takiej konkurencji. Na bursztyny warto wybrać zwłaszcza wschodnią część Pomorza). Jedźcie więc nad morze nawdychać się jodu!
Więcej: Atrakcje nad morzem – 11 pomysłów dla każdego!
Ogródki letnie – miejsca w Polsce, które warto odwiedzić przed nadejściem jesieni
W wielu miastach niebawem znikną ogródki letnie, rozkładane głównie na rynkach. To także atrakcje sezonowe i jeśli chcecie z nich skorzystać, warto się pospieszyć. Zjedzenie obiadu lub wypicie kawy czy drinka z widokiem na zabytkowe kamieniczki dodaje uroku wizycie we Wrocławiu, Krakowie, Sandomierzu, Zamościu czy Poznaniu oraz wielu innych miejscowościach. W ogródkach letnich obsługa najczęściej oferuje polarowe kocyki, by nie zmarznąć gdy wieczorem się ochłodzi.
Zamki
Niektóre polskie zamki są idealne do oglądania przez cały rok, inne z kolei zapraszają głównie latem. To wtedy odbywają się tam turnieje rycerskie, oprowadzania z przewodnikiem i atrakcje towarzyszące. Być może niedaleko Was znajduje się zamek, który bardzo chcieliście odwiedzić, ale jesienią będzie zamknięty? Warto to sprawdzić i przy okazji zapytać, czy dostępne jest jeszcze zwiedzanie z przewodnikiem. Pod koniec lata warto w szczególności odwiedzić ruiny. Lepiej zachowane zamki, które mają wszystkie dachy i w których wnętrzach znajdują się ekspozycje, można zostawić nawet na deszczową pogodę.
Sprawdź także: Najlepsze zamki w Polsce do odwiedzenia jesienią
Skanseny polskich wsi – miejsca w Polsce, które warto odwiedzić przed nadejściem jesieni
Jeśli jeszcze nie byliście w takim miejscu, koniecznie musicie to nadrobić. W skansenach można oglądać polskie wsie jak żywcem wyjęte z XIX wieku (a nawet wieków wcześniejszych). Znajdują się w wielu miejscach kraju: od Pomorza przez centralną Polskę, aż po Podlasie. Szczególnie miło się je ogląda przy ładnej pogodzie, więc warto się pospieszyć przed jesienią.
Gdzie zobaczyć takie cuda? Sprawdź: Skanseny w Polsce – dawne wsie zaklęte w czasie
Winnice – miejsca w Polsce, które warto odwiedzić przed nadejściem jesieni
W Polsce produkuje się wino i to nie tani zamiennik składający się głównie z siarki, a prawdziwe wino o bogatym aromacie, bogate w wytrawne nuty smakowe. Jeśli chcecie poznać bliżej polskie wino, koniecznie musicie odwiedzić winnice. Mogą to być na przykład uprawy winogron niedaleko Wrocławia (Adoria nieopodal Gniechowic). Stolicą polskiego wina jest jednak Zielona Góra, a najbardziej znane uprawy znajdują się w woj. lubuskim.
Czytaj więcej: Szlaki polskiego wina
Cmentarze…
Może ten punkt Was nieźle zdziwi, ale polskie cmentarze też kryją niesamowitą historię i są niekiedy równie ciekawe jak zabytki. W okresie Wszystkich Świętych nekropolie są zatłoczone, parkingi pełne, a dojazd utrudniony. Jeśli chcecie więc zgłębić ciekawostki o najważniejszych cmentarzach w kraju, teraz jest na to dobra pora.
Więcej w naszych tekstach: Najważniejsze polskie cmentarze – tu leżą słynni Polacy (Top 9)
Najciekawsze cmentarze żydowskie w Polsce. Miejsce zaklętej historii