Drewniane kościoły Małopolski i Podkarpacia to grupa bardzo cennych historycznie obiektów sakralnych. To zabytki niezwykłe nie tylko dla Polski – są wyjątkowe w skali Europy, a nawet świata. Stanowią drugie najstarsze skupisko świątyń tego typu w Europie. Starsze są tylko drewniane kościoły klepiskowe w Norwegii. Za najstarszy z kościołów uważa się ten w Haczowie. Powstał on w 1388 roku. Część z kościołów znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej oraz na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Te perły Małopolski i Podkarpacia koniecznie musicie zobaczyć.
Kościół w Binarowej został zbudowany około 1500 roku. Znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Małopolskiego. Uznawany jest za jeden z najcenniejszych w Europie kościołów późnogotyckich. W 2003 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wyjątkowość obiektu docenił Miron Białoszewski, który poświęcił mu utwór pt. Stara Pieśń nad Binnarową.
2. Kościół św. Leonarda w Lipnicy Murowanej
Kościół w Lipnicy Murowanej, fot. Shutterstock
Kościół św. Leonarda powstał prawdopodobnie pod koniec XV wieku jednak według miejscowej tradycji pochodzi on z 1143 lub 1203 roku. Jest on jednym z najlepiej utrzymanych obiektów tego typu. Podobnie jak Binarowa został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 2003 roku.
Drewniane kościoły Małopolski mają wspólne cechy architektoniczne m.in takie jak konstrukcja zrębowa. Można ją również zaobserwować w obiekcie w Lipnicy Murowanej.
3. Kościół Wszystkich świętych w Bliznem
Kościół w Bliznem, fot. Shutterstock
Kościół Wszystkich Świętych w Bliznem jest położony na terenie województwa podkarpackiego. Data jego powstania nie jest dokładnie znana jednak szacuje się, że powstał on w XV lub XVI wieku. Kościół został gruntownie odrestaurowany w latach 1964-1980. Warto również wspomnieć o jego malowniczym położeniu – usytuowany jest na pagórku w otoczeniu pięknych starych drzew. Obiekt wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
4. Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Lachowicach
kościół w Lachowicach, fot. Pecold, Shutterstock
Kościół w Lachowicach jest obiektem nieco młodszym, ponieważ jego powstanie datuje się na koniec XVIII wieku. Wyposażenie kościoła reprezentuje styl późnobarokowy. Najcenniejszym dziełem znajdującym się w kościele, jest obraz Madonny namalowany na desce. To barokowa kopia obrazu w typie czeskiej Madonny Dublebskiej. Kościół w Lachowicach został zgłoszony na listę światowego dziedzictwa UNESCO, jednak nie został wybrany przez komitet i obecnie nie figuruje na liście.
5. Kościół św. Doroty w Trzcinicy
Kościół św. Doroty w Trzcinicy, fot. Shutterstock
Kolejną perłą wśród drewnianych kościołów jest parafia św. Doroty w Trzcinicy. Obiekt ten jest również zbudowany w stylu gotyckim. Cechuje go wyjątkowa smukłość i harmonijność proporcji. Świątynia znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Podkarpackiego (trasa VIII). Na terenie kościoła znajduje się dzwonnica parawanowa wzniesiona w 1907 roku.
6. Kościół św. Michała Archanioła w Szalowej
Kościół w Szalowej, fot. Pecold shutterstock
Kościół św. Michała Archanioła w Szalowej to parafia rzymskokatolicka z pierwszej połowy XVIII wieku. Jest obiektem o charakterze bazylikowym unikalnym na skalę nie tylko polską ale również europejską. To jedyny na naszej liście kościół niegotycki. W 2000 roku obiekt został wytypowany do wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO jednak nie został na nią jeszcze wpisany.