Szlak Piastowski atrakcje ma nieprzebrane i jest jednym z najciekawszych szlaków turystycznych w Polsce. Obejmuje najważniejsze miejsca i atrakcje związane z początkami polskiej państwowości. Przebiega przez tereny dwóch województw: wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego. Można nakreślić dwie osie, wzdłuż których zlokalizowane są te miejsca: z północy na południe oraz ze wschodu na zachód. W tym artykule opowiemy Wam o miejscach, które leżą na osi południe-zachód.

1Giecz – siedziba pierwszych Piastów

Romański kościół św. Mikołaja w Gieczu. Fot. Olga Kowalczyk

Szlak piastowski atrakcje ma arcyciekawe. My zaczniemy podążać śladami pierwszych Piastów w miejscowości Giecz. Jest to niewielka wioska położona niedaleko Środy Wielkopolskiej. Warto do niej zawitać gdyż znajdują się tutaj dwa ciekawe obiekty.
Najpierw zajrzyjcie do kościółka św. Mikołaja, który jest bardzo rzadkim okazem architektury romańskiej w Polsce. Jego obecny wygląd pochodzi z końca XII wieku choć fundamenty pamiętają jeszcze przełom X i XI wieku. Kościółek jest urokliwym miejscem gdzie rozpoczniemy wizytę Giecza.

Stamtąd spacerem przejdziemy na teren Rezerwatu Archeologicznego Gród Wczesnopiastowski, który leży na półwyspie nieistniejącego obecnie jeziora. Z kroniki Galla Anonima i dzięki pracy archeologów dowiadujemy się, że za czasów Mieszka I i Bolesława Chrobrego była to ważna, monarsza rezydencja i jeden z głównych ośrodków wojskowych. Według kronikarza stacjonowało tutaj wtedy ponad 2000 zbrojnych. Dzisiaj trudno to sobie uzmysłowić. W tutejszym muzeum możemy jednak obejrzeć bogatą ekspozycję, która zaświadcza o tym i pobudza wyobraźnię.
Zobaczycie tutaj pozostałości zabudowań wczesnopiastowskich: palatium z X wieku, a także przyjemnie spędzicie czas w osadzie edukacyjnej. Jest to rekonstrukcja grodziska z przełomu X i XI wieku, w której pracownicy Rezerwatu często prowadzą warsztaty. Są one skierowane głównie do dzieci i trzeba się na nie wcześniej umówić.
Odbywają się tutaj także cieszące się popularnością wydarzenia cykliczne: „Letnie o Piastach bajanie…” w lipcu, w formie niedzielnego, rodzinnego pikniku z inscenizacją historyczną. W listopadzie natomiast, w 1. sobotę po Zaduszkach – „Dziady”, czyli wieczorna inscenizacja przedchrześcijańskich obrzędów słowiańskich związanych z pochówkiem zmarłych i obrzędach ku czci zmarłych.

Szlak Piastowski atrakcje, kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Gieczu
Wnętrze drewnianego kościoła św. Jana Chrzciciela z XVIII w, który znajduje się na terenie Rezerwatu.
Szlak piastowski atrakcje - muzeum archeologiczne w Gieczu
Budynek Muzeum Rezerwatu Archeologicznego w Gieczu otoczony parkiem.
szlak piastowski atrakcje
Głaz z 2003 r. zainstalowany na pamiątkę Zjazdu Książąt Wielkopolskich w 1253 r.
szlak piastowski atrakcje- osada wczesnopiastowska w Gieczu
Rekonstrukcja osady wczesnopiastowskiej ze współczesnymi elementami pełni rolę edukacyjną.
szlak piastowski atrakcje - wystawa w Rezerwacie w Gieczu
Wystawa eksponatów datowanych na X i XI wiek, które udało się archeologom wydobyć na terenie Rezerwatu w Gieczu. Fot. Olga Kowalczyk (5)
Poprzedni
Poprzedni artykułBarszcz czerwony na Wigilię – przepis także na zakwas!
Następny artykułNajciekawsze budynki w Polsce (Top 7)
blank
Redaktor naczelna i pomysłodawczyni nazwy serwisu. Leżąc w trawie w Pieninach, wsłuchując się w nurt Dunajca pomyślała, że Polska po prostu zachwyca. Z ciekawością i zachwytem odkrywa nowe zakątki naszego kraju. Niektóre miejsca takie jak Lublin, Jakuszyce czy Białowieża zapadają jej w serce na zawsze. Z wykształcenia romanistka. Po Polsce i troszkę dalej najczęściej podróżuje z przyczepą. Miłośniczka sztuki i sportów - w szczególności nart biegowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here