Szlak Piastowski jest jednym z najciekawszych szlaków turystycznych w Polsce. Obejmuje najważniejsze miejsca i atrakcje związane z początkami polskiej państwowości. Przebiega przez tereny dwóch województw: wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego. Można nakreślić dwie osie, wzdłuż których zlokalizowane są te miejsca: z północy na południe oraz ze wschodu na zachód. W tym artykule opowiemy Wam o miejscach, które leżą na osi południe-zachód.

1Giecz – siedziba pierwszych Piastów

Romański kościół św. Mikołaja w Gieczu. Fot. Olga Kowalczyk

My zaczniemy przemierzać Szlak od miejscowości Giecz. Jest to niewielka wioska położona niedaleko Środy Wielkopolskiej. Warto do niej zawitać gdyż znajdują się tutaj dwa historycznie ciekawe obiekty.
Najpierw zajrzyjcie do kościółka św. Mikołaja, który jest bardzo rzadkim okazem architektury romańskiej w Polsce. Jego obecny wygląd pochodzi z końca XII wieku choć fundamenty pamiętają jeszcze przełom X i XI wieku. Kościółek jest urokliwym miejscem gdzie rozpoczniemy wizytę Giecza.

Stamtąd spacerem przejdziemy na teren Rezerwatu Archeologicznego Gród Wczesnopiastowski, który leży na półwyspie nieistniejącego obecnie jeziora. Z kroniki Galla Anonima i dzięki pracy archeologów dowiadujemy się, że za czasów Mieszka I i Bolesława Chrobrego była to ważna, monarsza rezydencja i jeden z głównych ośrodków wojskowych. Według kronikarza stacjonowało tutaj wtedy ponad 2000 zbrojnych. Dzisiaj trudno to sobie uzmysłowić. W tutejszym muzeum możemy jednak obejrzeć bogatą ekspozycję, która zaświadcza o tym i pobudza wyobraźnię.
Obejrzycie tutaj pozostałości zabudowań wczesnopiastowskich jakim jest palatium z X wieku, a także przyjemnie spędzimy czas w osadzie edukacyjnej. Jest to rekonstrukcja grodziska z przełomu X i XI wieku, w której pracownicy Rezerwatu często prowadzą warsztaty. Są one skierowane głównie do dzieci i trzeba się na nie wcześniej umówić.
Odbywają się tutaj także cieszące się popularnością wydarzenia cykliczne: „Letnie o Piastach bajanie…” w lipcu, w formie niedzielnego, rodzinnego pikniku z inscenizacją historyczną. W listopadzie natomiast, w 1. sobotę po Zaduszkach – „Dziady”, czyli wieczorna inscenizacja przedchrześcijańskich obrzędów słowiańskich związanych z pochówkiem zmarłych i obrzędach ku czci zmarłych.

Wnętrze drewnianego kościoła św. Jana Chrzciciela z XVIII w, który znajduje się na terenie Rezerwatu.
Budynek Muzeum Rezerwatu Archeologicznego w Gieczu otoczony parkiem.
Głaz z 2003 r. zainstalowany na pamiątkę Zjazdu Książąt Wielkopolskich w 1253 r.
Rekonstrukcja osady wczesnopiastowskiej ze współczesnymi elementami pełni rolę edukacyjną.
Wystawa eksponatów datowanych na X i XI wiek, które udało się archeologom wydobyć na terenie Rezerwatu w Gieczu. Fot. Olga Kowalczyk (5)
Poprzedni

Atrakcje w Polsce

 • Rafting Active Move w Szczawnicy

  Będąc w Pieninach nie można nie spróbować spływu Dunajcem. Dla ceniących spokój odpowiedni będzie spływ z flisakami, a dla chcących Czytaj więcej [...]

 • Opuszczona cerkiew w Tarnawie Górnej

  W Tarnawie Górnej w Bieszczadach stoją ruiny cerkwi pw. Zaśnięcia Matki Boskiej. Budynek pochodzi z 1817 r. i stoi w Czytaj więcej [...]

 • Ruiny kościoła w Kobułtach

  Opuszczone kościoły w Polsce są także w woj. warmińsko-mazurskim. W Kobułtach na trudno dostępnym terenie na wzgórzu, znajdują się ruiny Czytaj więcej [...]

Zobacz naszą kolekcję plakatów

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here