Strona głównaTop 10Najciekawsze budynki w Polsce (Top 7)

Najciekawsze budynki w Polsce (Top 7)

Ciekawa architektura przyciąga wzrok, a w Polsce nie brakuje interesujących konstrukcji. Każda jest inna i równie intrygująca. Oto najciekawsze budynki w Polsce.

Ovo Wrocław

Ovo Wrocław
Ovo Wrocław. Fot. Unsplash

Jeden z najnowocześniejszych budynków we Wrocławiu czyli Ovo swoim obłym wyglądem przywodzi na myśl jajko. Całkiem słusznie – ovo właśnie to oznacza po łacinie.

Faliste fasady nie przypominają niczego innego w mieście. Biały budynek wyróżnia się na tle innych w okolicy. W Ovo mieści się hotel Hilton, apartamenty, sale konferencyjne, bary, restauracje i ekskluzywne sklepy. Trzeba przyznać, że dzięki Ovo architektoniczne sąsiedztwo stało się bardzo eklektyczne.

Muzeum II wojny światowej w Gdańsku

Muzeum II wojny światowej w Gdańsku
Muzeum II wojny światowej w Gdańsku. Fot. Unsplash

To całkiem nowe muzeum – otwarte w marcu 2017 roku w Gdańsku dla upowszechnienia wiedzy o II wojnie światowej. W konsultacjach przy tworzeniu interaktywnych wystaw brali udział tacy wybitni historycy jak Norman Davies.

Na ogromnej wystawie można zobaczyć jak wyglądało życie Polaków u progu wybuchu II wojny światowej dosłownie wchodząc im do mieszkań. Przedstawiono także realistyczne makiety zniszczonych budynków i ulic. Muzeum wyjaśnia jak doszło do wojny i co działo się po niej. Opowiada wojenną historię nie tylko Polski, ale i świata.

Renoma we Wrocławiu

Renoma we Wrocławiu
Renoma we Wrocławiu. Fot. Unsplash

Dawny Powszechny Dom Towarowy znany jako PeDeT zmienił się nie do poznania. W 2009 roku otwarto Dom Handlowy Renoma po gruntownej przebudowie. Już w latach 70. budynek został wpisany do rejestru zabytków jako piękny przykład modernizmu europejskiego. Udana rewitalizacja i rozbudowa tylko podkreśliła jego walory.

Katowicki Spodek

Katowicki Spodek
Katowicki Spodek. Fot. Unsplash

Katowicki Spodek to symbol miasta, wielka hala koncertowa i arena sportowych zmagań. Idea jej budowy pojawiła się 10 lat po zakończeniu wojny. W 1971 roku obiekt był gotowy. Koszt inwestycji zamiast planowanych 200 mln zł wyniósł 800 mln zł (trzeba brać też pod uwagę inflację, więc nie można tego porównywać to współczesnych budowli).

Filharmonia w Szczecinie

Filharmonia w Szczecini
Filharmonia w Szczecinie. Fot. Shutterstock

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie powstawała w latach 2011-14, a budynek wygrywał liczne konkursy. Sam zespół filharmonii ma 70-letnią tradycję.

Przepiękna futurystyczna bryła nowego gmachu wyróżnia się w panoramie miasta. Budowa kosztowała 100 mln zł.

Domy do góry nogami

Dom do góry nogami w Szymbarku
Dom do góry nogami w Szymbarku. Fot. Teresa Kasprzycka, Shutterstock

W domu do góry nogami wszystko na chwilę staje na głowie. Grawitacja jaką znamy do tej pory przestanie mieć znaczenie. Dom do góry nogami to obowiązkowa atrakcja Zakopanego dla małych i dużych, ale podobna stoi także w Szymbarku.

Zwiedzanie domów do góry nogami jest stosunkowo krótkie jednak pozostaje w pamięci na długie godziny.

Krzywy Domek na Monciaku

Krzywy Domek na Monciaku
Krzywy Domek na Monciaku. Fot. katatonia82, Shutterstock

Przy głównej ulicy Sopotu: Bohaterów Monte Cassino 53, znajduje się najdziwniejsza atrakcja Trójmiasta. Krzywy Domek powstał w 2004 r., a inspiracją do jego budowy były bajkowe rysunki Jana Marcina Szancera i Pera Dahlberga oraz projekty Gaudiego. Budynek swoim wyglądem idealnie wkomponował się w zabudowę słynnego deptaka na Monciaku.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE