Strona głównaTop 10Bieszczady, atrakcje o każdej porze roku (Top 9)

Bieszczady, atrakcje o każdej porze roku (Top 9)

Malownicze okoliczności przyrody, zjawiskowe panoramy i wiele ciekawych miejsc, które koniecznie trzeba odwiedzić. Niezależnie czy jesteście miłośnikami górskich wspinaczek, wycieczek rowerowych albo nietypowych rozrywek gwarantujemy, że znajdziecie coś dla siebie w tym pięknym zakątku Polski. Bieszczady – atrakcje tu po prostu nie mają sobie równych. Sprawdźcie jak wiele ma do zaoferowania ten region.

Chatka Puchatka

bieszczady atrakcje
Chatka Puchatka to najwyżej położone schronisko w Bieszczadach. Fot. Shutterstock

Chatka Puchatka to jedno z najpiękniejszych górskich schronisk w Polsce, które zachwyca o każdej porze roku. To najwyżej położony obiekt tego typu w Bieszczadach. Kiedyś nazywane było Tawerną. Dzisiejsza nazwa przywodzi na myśl oczywiste skojarzenie z bajkowym misiem. Jej geneza nie ma jednak zbyt wiele wspólnego z żółtym miłośnikiem miodu. Schronisko otrzymało taką nazwę dzięki polskiemu żeglarzowi Leonidowi Telidze, który napisał o tym miejscu w jednym z reportaży: czuję się na swojej łajbie zagubionej na bezmiarze oceanu, jak ta samotna Chatka Puchatka na Połoninie Wetlińskiej. 

Jezioro Solińskie

bieszczady atrakcje
Solinę nazywa się czasem bieszczadzkim morzem. Fot. Shutterstock

Okolice Jeziora Solińskiego są potocznie nazywane Soliną. Powszechnie kojarzona przez większość Polaków jest punktem obowiązkowym dla tych, którzy chcą odpocząć od zgiełku i dużego miasta. Szczególnie docenić należy walory przyrodnicze i uzdrowiskowe tego regionu Polski. Coś dla siebie znajdą tu miłośnicy żeglowania i wędkarstwa. W okolicy jeziora Solińskiego znajduje się również uzdrowisko Polańczyk, w którym nie tylko podreperujemy swoje zdrowie, ale również będziemy się cieszyć pięknymi widokami. Jeśli macie ochotę na obcowanie z przyrodą to okolice Jeziora Solińskiego są do tego idealne. Solina zachwyca – my nie mamy co do tego wątpliwości.

Bieszczady atrakcje – Tarnica

bieszczady atrakcje
Tarnica to najwyższy szczyt w Bieszczadach. Fot. Shutterstock

Tarnica to punkt obowiązkowy wycieczki w Bieszczady i jednocześnie najwyższe wzniesienie tego pasma górskiego. Znajduje się na piątym miejscu na liście Korony Gór Polski. To najbardziej spektakularny punkt widokowy w Bieszczadach. Oprócz sąsiadujących wzniesień przy dobrej pogodzie można podziwiać z niego Tatry, Gorgany czy Ostrą Horę.

Na szczyt prowadzą dwie trasy piesze: jedna zaczyna się w Ustrzykach Górnych, druga w Wołosatem.

Bieszczadzka Kolej Leśna

bieszczady atrakcje
Bieszczadzka Kolej Leśna. Fot. Avillfoto, Shutterstock

Bieszczady atrakcje mają również dla najmłodszych. Trasa kolejki leśnej biegnie przez Wolę Michową, Balnicę, Solinkę, Żubracze, Cisną, Dołżycę oraz Przysłup. Tu przygoda rozpoczyna się już od przybycia na miejsce startu ciuchci – zabytkowa stacja kolejki przenosi małych i dużych turystów w klimat nadchodzącej podróży. Kolejki wąskotorowe, takie jak ta w Bieszczadach, to ciekawa alternatywa dla pieszego zwiedzania okolicy. Podziwianie najpiękniejszych widoków z okien klimatycznych wagoników? Bieszczady atrakcje dają tu taką wyjątkową możliwość.

Drewniane cerkwie i kościoły

bieszczady atrakcje
Przepiękne drewniane kościoły i cerkwie spotkacie w Bieszczadach. Fot. Shutterstock

Część pobytu w Bieszczadach warto zagospodarować na zwiedzanie drewnianych cerkwi i kościołów. W regionie znajduje się bardzo wiele ciekawych i dobrze zachowanych przykładów architektury drewnianej.

Widoczna na zdjęciu cerkiew św. Michała Archanioła w Turzańsku wraz z innymi drewnianymi cerkwiami i kościołami została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To jeden z ważniejszych punktów na podkarpackim Szlaku Architektury Drewnianej. Cerkiew została wzniesiona w latach 1801-1803. Przez lata swojego istnienia służyła nie tylko wyznawcom prawosławia, ale równie grekokatolikom i wyznawcom religii rzymskokatolickiej.

Połonina Caryńska

bieszczady atrkacje
Połonica Caryńska. Fot. Shutterstock

Połonina to nazwa jaką określa się zbiorowiska muraw alpejskich i subalpejskich. W Polsce kojarzona jest głównie z Bieszczadami i słusznie. W tym paśmie górskim znajduje się kilka połonin, a najbardziej znaną z nich jest Połonina Caryńska. Warto odwiedzić to miejsce przede wszystkim ze względu na widoki. Rozpościera się stąd rozległa panorama. Połonina Caryńska jest doskonałym punktem widokowym na masyw Wielkiej Rawki, Połoninę Wetlińską oraz najwyższe Szczyty Bieszczad – Tarnicę i Halicz.

Szlaki rowerowe

bieszczady atrakcje
Jeśli kochacie rower, Bieszczady to idealny kierunek podróży. Fot. Shutterstock

Bieszczady to nie tylko propozycja dla miłośników chodzenia po górach. Coś dla siebie znajdą tu również fani rowerowych wycieczek. Systematycznie pojawiają się tu nowe szlaki, które pozwalają odkrywać coraz ciekawsze zakątki Bieszczad. Wśród ciekawszych możemy wymienić m.in. Transgraniczną Trasę Rowerową zaczynającą się w Komańczy czy ponad 60 kilometrową biegnącą zjawiskową doliną Sanu. Bieszczady zdecydowanie sprzyjają rowerzystom – na trasach pojawia się coraz więcej parkingów rowerowych, a ścieżki są bardzo dobrze oznakowane.

Trójstyk

Bieszczady atrakcje
Trójstyk Polski, Ukrainy i Słowacji, Krzemieniec. Fot. Ondřej Žváček, Wikimedia commons, CC BY 2.5

Bieszczady atrakcje warte zobaczenia mają dosłownie na każdym kroku. Jedną z nich jest trójstyk czyli miejsce łączące terytoria trzech państw. Na terenie całego kraju znajduje się sześć trójstyków. Jeśli marzyło się Wam znaleźć się w kilku miejscach jednocześnie to teraz jest do tego okazja. Przyjeżdżając do Krzemieńca możecie stanąć w aż trzech państwach.

Bieszczadzki Park Narodowy

bieszczady atrakcje
Bieszczadzki Park Narodowy. Fot. Shutterstock

Mówiąc o atrakcjach tego regionu nie sposób pominąć Bieszczadzkiego Parku Narodowego.  To trzeci największy park narodowy w Polsce, a jego tereny były powiększane aż czterokrotnie. Tu również utworzono rezerwat biosfery UNESCO ze względu na ogromną wartość przyrodniczą obszarów parku. W Bieszczadzkim Parku Narodowym możemy spotkać praktycznie wszystkie gatunki dużych zwierząt drapieżnych występujących w Polsce: niedźwiedzie, wilki, rysie oraz żbiki. To kwintesencja piękna tego regionu.

Milena Goc
Milena Goc
Jej pasją są podróże. Chętnie pomaga spełniać innym ich podróżnicze marzenia. Kocha koty, niskobudżetowe wyjazdy i czytanie książek. W Polsce najbardziej zachwyca ją różnorodność i przepyszna kuchnia.

NAJPOPULARNIEJSZE