Strona głównaCiekawostkiSzydłów atrakcje żywcem wyjęte ze średniowiecza

Szydłów atrakcje żywcem wyjęte ze średniowiecza

W Szydłowie czas się zatrzymał. To unikatowe miasto w województwie świętokrzyskim zachowało swój średniowieczny charakter dzięki pozostałościom XIV-wiecznych murów i innych zabudowań. Szydłów to żywy relikt średniowiecza – wystarczy spojrzeć na to miasto, by poczuć się jakby czas cofnął się o kilka stuleci. 

Szydłów – polskie Carcassonne

szydłów województwo świętokrzyskie średniowieczne miasto - Szydłów atrakcje
Szydłów już z daleka imponuje średniowiecznymi murami. Fot. Shutterstock

Kilka miejscowości w Polsce zachwyca niesamowitym układem, zachowanym w niemal niezmienionej formie od średniowiecza. Na Szydłów mówi się polskie Carcassonne, podobnie jak na Byczynę i Paczków. Nie ma jednego miasta posługującego się porównaniem do francuskiego zamku na wyłączność.

O unikatowości Szydłowa stanowi niepowtarzalny klimat średniowiecznej wsi. Osadę lokowano jeszcze za Władysława Łokietka, ale to na czasy Kazimierza Wielkiego przypada rozkwit miasta i najwybitniejszy okres świetności Szydłowa.

Szydłów – miasto czy wieś?
Szydłów zwany jest polskim Carcassone
Szydłów zwany jest polskim Carcassonne. Fot. Shutterstock

1 stycznia 2019 roku Szydłów po wielu latach odzyskał prawa miejskie, które utracił w 1869 roku. Przez cały ten czas był wsią, siedzibą gminy w powiecie staszowskim. Teraz znowu cieszy się statusem miasta.

Zabytki Szydłowa

Brama Krakowska w Szydłowie – cenny średniowieczny zabytek
Brama Krakowska w Szydłowie – cenny średniowieczny zabytek. Fot. Shutterstock

Zabytkowy jest cały szydłowski zespół miejski, z widocznymi z daleka okazałymi i długimi na 700 m murami miejskimi. Pochodzą one z XIV wieku i zakończone są blankami, na których znajdowały się stanowiska strzelnicze. Ostatnio wszystkie te miejsca przeszły gruntowną rewitalizację i błyszczą świeżością.

Do średniowiecznego Szydłowa prowadziły trzy bramy, w tym zachowana do dziś Brama Krakowska, także pochodząca z XIV wieku i częściowo przebudowana dwa wieki później w stylu renesansowym.

Zamek w Szydłowie
Zamek w Szydłowie. Fot. Shutterstock

Wspominając najważniejsze zabytki Szydłowa nie można też pominąć innych średniowiecznych zabudowań. Są to między innymi:

  • Kościół farny pw. Świętego Władysława z XIV w.
  • Gotycki kościół pw. Wszystkich Świętych z przełomu XIV i XV w.
  • Ruiny kościoła i szpitala Świętego Ducha z początku XVI w.
  • Późnorenesansowa synagoga z XVI w., w której obecnie mieści się muzeum. Możemy tam oglądać m.in. szafę ołtarzową i cenne księgi religijne.
Zamek w Szydłowie
Zamek w Szydłowie - Szydłów atrakcje
Zamek w Szydłowie. Fot. Shutterstock

Osobno warto wspomnieć zamek w Szydłowie, zwany także jagiellońskim pałacem królewskim. To pochodząca z XIV wieku warownia, przebudowana podobnie jak Brama Krakowska w XVI wieku. Jest to jedyna, integralnie zachowana, średniowieczna rezydencja królów polskich. Król Władysław Jagiełło wizytował Szydłów aż 17 razy, a podczas swoich pobytów sprawował rządy i mieszkał w tym pałacu.
Do tej pory obiekt miał formę trwałej ruiny. Po rewitalizacji w 2019 r. pałac zadaszono i przystosowano do ruchu turystycznego. Przy zamku odbywają się różnego rodzaju imprezy plenerowe, m.in. Turniej Rycerski o Miecz Króla Kazimierza Wielkiego.

W zamku można zwiedzić prywatną komnatę królewską wraz z kominkiem, zaś w przyziemiu salę tortur oraz unikatowy na ziemiach polskich zabytek techniki – średniowieczne piece hypokaustyczne, które służyły do ogrzewania sali tronowej ciepłym powietrzem.

Warto zajrzeć też do Skarbczyka z XVI w. stojącego w miejscu dawnej baszty, gdzie zgromadzono zbiory archeologiczne i utworzono
Muzeum Zamków Królewskich. Jest to jedyna taka placówka w Polsce, prezentująca tematykę zamku szydłowskiego w szerokim kontekście europejskim. W muzeum znajduje się 10 makiet zamków 3D: dwa z Szydłowa (Zamek w Szydłowie w dobie średniowiecza oraz wczesnej nowożytności, cesarski kompleks w Akwizgranie, zespół palatialny w Wiślicy, pałac papieski w Awinionie, pałac Wielkich Mistrzów w Malborku, kompleks rezydencjalny w Vincennes, zamek Karola IV w Karlštejnie, pałac królewski w Wyszehradzie, Wawel w Krakowie. Makiety wykonane są w technologi 3D.

Przy okazji wizyty zobaczycie także chlubę muzeum czyli figury znanych postaci, żyjących na przełomie XIV i XV wieku, wykonane w skali 1:1. 

Synagoga w Szydłowie

synagoga szydłów wnętrze
Wnętrze synagogi w Szydłowie. Fot. materiały prasowe

Będąc w Szydłowie koniecznie trzeba zobaczyć synagogę, która jest najstarszą w woj. świętokrzyskim i jedną z najstarszych świątyń żydowskich w Polsce. Zbudowano ją w latach 1534-1564. Stoi w północnej części średniowiecznego miasta, w obrębie murów obronnych.
Po gruntownej rewitalizacji zakończonej w 2019 r. śmiało można zaliczyć ją do najlepiej zachowanych tego typu obiektów w naszym kraju.
Do zwiedzania udostępnione są sala modlitw z oryginalnym wnętrzem: Aron ha Kodesz (rodzaj ołtarza w którym przechowywano Torę – świętą księgę), skarbona, świeczniki, odblaśnice, fragmenty odsłoniętych w ub. r. polichromii. Bardzo bogata kolekcja judaików m.in. korona Tory, jady, księgi, świeczniki, przedmioty wykorzystywane podczas obrzędów religijnych. Rzeźby i płaskorzeźby wybitnego rzeźbiarza, prof. Kazimierza G. Zemły: Mojżesz, Dawid Psalmista, Wrota do przeszłości. Obecnie synagoga nie pełni już funkcji kultu religijnego. Swoją siedzibę ma tutaj Miejsko-Gminne Centrum Kultury.

Szydłów stolicą śliwki

święto śliwki Szydłów
Święto Śliwki w Szydłowie. Fot. materiały prasowe

Lubisz śliwki? Czy wiedziałaś, że gmina Szydłów jest największym zagłębiem śliwkowym w Polsce? Uprawianych jest tutaj ponad 40 różnych odmian śliw na obszarze ponad 1700 ha. Corocznie w Szydłowie odbywa się duża impreza plenerowa – Święto Śliwki. W tym roku miała miejsce na początku sierpnia. Może w przyszłym roku uda Ci się być?

CENY BILETÓW na 2020 r. na Szydłów atrakcje:
Bilet zbiorowy na WSZYSTKIE obiekty – 20 zł (normalny), 15 zł (ulgowy) Można zwiedzać także pojedyncze obiekty:
Plac zamkowy (Muzeum Zamków Królewskich i Zamek) – 15 zł (normalny), 10 zł (ulgowy)
Synagoga – 8 zł (normalny), 5 zł (ulgowy)
Kościół Wszystkich Świętych – 5 zł (normalny), 4 zł (ulgowy)
Szpital Ducha Świętego – 5 zł (normalny), 4 zł (ulgowy)
Bilet rodzinny na wszystkie obiekty (2 os. dorosłe + 2 dzieci) – 60 zł
Do wstępu bezpłatnego uprawnieni są przewodnicy, kierowcy autokaru, 1 opiekun na 10 podopiecznych, dzieci do lat 6, opiekuni osób niepełnosprawnych, kombatanci.

Obiekty można zwiedzać indywidualnie, grupowo, z usługą przewodnika po wcześniejszej rezerwacji.

Może zainteresuje cię także 15 rzeczy, których nie wiecie o Świętokrzyskiem.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE