Strona głównaCiekawostkiTu mieszkali wybitni Polacy – te domy możesz zwiedzać

Tu mieszkali wybitni Polacy – te domy możesz zwiedzać

Często muzea zwiedza nam się ciekawiej, jeśli wiemy że tworzyli tam Matejko, Kopernik, czy Witkacy. Popularne wśród turystów są domy urodzenia Chopina lub Jana Pawła II. Oto 7 domów wielkich Polaków – miejsc gdzie można poznać bliżej ich życie i zasługi.

Dom Jana Pawła II

Dom Jana Pawła II w Wadowicach
Dom Jana Pawła II w Wadowicach. Fot. Shutterstock

Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II znajdziemy w Wadowicach. Rodzice Karola Wojtyły, Emilia i Karol, zamieszkali w tym domu w 1919 roku. Rok później przyszedł tu na świat późniejszy papież.

Mały Karol Wojtyła mieszkał w tym miejscu aż do matury. W 1929 roku w domu tym zmarła jego matka. Muzeum zostało utworzone w 1984 roku. Kolekcja jest bogata, jednak wielu zwiedzających skarży się na brak czasu, by zapoznać się z większością eksponatów. Zwiedzanie odbywa się tylko z przewodnikiem. We wtorki poza ostatnim wtorkiem miesiąca wstęp jest bezpłatny.

Dom Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli

Dom Fryderyka Chopina
Dom Fryderyka Chopina. Fot. Shutterstock

Dom Urodzenia Fryderyka Chopina i park w Żelazowej Woli to oddziały Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie.

Ludwika Skarbkowa zatrudniła do pomocy matkę Chopina, Justynę z Krzyżanowskich. W tym samym domu zaczął pracować guwerner Mikołaj Chopin. Wkrótce Justyna i Mikołaj zostali parą i zamieszkali w oficynie dworskiej.

W 1810 roku na świat przyszedł Fryderyk. Już po kilku miesiącach cała trójka opuściła jednak Żelazową Wolę. Chopinowie często jednak odwiedzali Skarbków. Dziś można zwiedzać dom w cenie 23 zł (za bilet normalny). 

Czytaj więcej: Żelazowa Wola – tu urodził się wybitny kompozytor

Dom Mikołaja Kopernika w Toruniu

Dom Mikołaja Kopernika w Toruniu
Dom Mikołaja Kopernika w Toruniu. Fot. Dawid Galus, CC BY-SA 3.0

Mikołaj Kopernik związany był m.in. z Fromborkiem czy Wrocławiem, ale urodził się w Toruniu i to właśnie to miasto najbardziej się z nim kojarzy. W dwóch zabytkowych kamienicach, które niegdyś należały do jego rodziny, urządzono muzeum wybitnego astronoma z licznymi eksponatami. W tym hanzeatyckim domostwie Mikołaj pierwszy raz spoglądał w gwiazdy – można pójść w jego ślady oglądając pokazy na poddaszu.

To nowoczesne muzeum z pokazami 4D, po którym oprowadzi nas aplikacja na smartfony. W każdą środę wstęp do muzeum jest bezpłatny, w pozostałe dni kosztuje 13 zł (normalny) i 10 zł (ulgowy). Pokazy kina 4D są płatne osobno (odpowiednio 15 i 10 zł za seans).

Dom rodziny Pileckich

Dom rodziny Pileckich
Dom rodziny Pileckich

Muzeum w domu rodziny Pileckich upamiętnia rotmistrza Witolda Pileckiego i jego żonę Marię oraz ich zasługi dla Polski. Placówka znajduje się w Ostrowi Mazowieckiej (nie mylić z Ostrowem Mazowieckim).

W domu tym wielokrotnie gościł sam rotmistrz Witold Pilecki, a w czasie wojny i do 1949 r. także jego żona i dzieci. Remont muzeum nada mu nowocześniejszy wygląd. Termin otwarcia odnowionego obiektu to druga połowa 2019 r.

Dom Jana Matejki w Krakowie

Muzeum Jana Matejki w Krakowie
Muzeum Jana Matejki w Krakowie

Muzeum w rodzinnym domu Jana Matejki znajdziemy przy ul. Floriańskiej 41 w Krakowie. Malarz i dyrektor Szkoły Sztuk Pięknych w Krakowie urodził się tu, mieszkał wraz ze swoją rodziną i zmarł. Po raz pierwszy kolekcję eksponatów związanych z Matejką pokazano w 1898 r. Obecnie jest ich ponad 8 tys.

Zobaczymy tam m.in. przedmioty codziennego użytku, a także eksponaty autorstwa malarza: studia, rysunki i szkice, płótna (m.in. Mikołaj Kopernik), a nawet jego Autoportret z 1887 r. Są także. m.in. studia architektoniczne, w tym projekty polichromii do kościoła Mariackiego w Krakowie.

Znajdziemy tu również m.in. berło wręczone Janowi Matejce przez radę miasta jako symbol panowania w sztuce, cenne dokumenty i listy, liczne autografy (np. Sienkiewicza, Malczewskiego), czy też militaria służące temu wielkiemu malarzowi i jednocześnie kolekcjonerowi za inspirację podczas tworzenia obrazów.

Bilety kosztują 10 zł (normalne) i 5 zł (ulgowe). W niedziele wstęp na ekspozycje stałe jest bezpłatny. Muzeum jest nieczynne w poniedziałki.

Willa Witkiewiczówka

Willa Witkiewiczówka, Zakopane
Willa Witkiewiczówka, Zakopane

Stanisław „Witkacy” Witkiewicz, wybitny polski malarz i pisarz, mieszkał przez pewien czas w tej willi – którą jego rodzina zaprojektowała i zbudowała. Działał tu pensjonat prowadzony przez ciotkę Witkacego, Marię Witkiewiczównę. Zabytkowa willa jest dziś wzorowo wyremontowana i działa tam prywatny pensjonat tak więc można tam zanocować jak przed laty.

Dom Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce

Tzw. Dom Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce
Tzw. Dom Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce

Ignacy Łukasiewicz, twórca polskiego przemysłu naftowego i wynalazca lampy naftowej, mieszkał w wielu miejscach. W Bóbrce na terenie najstarszej na świecie kopalni ropy naftowej znajduje się tak zwany Dom Łukasiewicza – bardziej nazwany tak dla oddania mu zasług niż rzeczywiste miejsce, w którym na stałe mieszkał.

Znajdują się tam m.in. pomieszczenia zaaranżowane na wzór dawnej apteki. Budynek pełnił wiele funkcji, m.in. mieszkali tam kierownicy kopalni, robotnicy i mieściła się administracja zakładu. 

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE