Aż 600 kg odpadów zebrano podczas akcji oczyszczania Tatr. Wolontariusze posprzątali szlaki w ramach corocznej akcji Czyste Tatry i już po raz ósmy przecierali oczy ze zdumienia. 600 kg plastiku, puszek i innych śmieci to bardzo dużo.
Akcja zbierania śmieci w Tatrach znów szokuje
Aż 6 tysięcy wolontariuszy zaangażowało się w tegoroczną akcję, której organizatorem i pomysłodawcą jest Rafał Sonik, polski kierowca rajdowy startujący na quadach i zwycięzca m.in. Rajdu Dakar. Sonik od lat propaguje ochronę środowiska i świadomą turystykę i jak co roku podziękował wszystkim wolontariuszom. Pocieszające jest to, że świadomość turystów rośnie i śmieci nie jest aż tak dużo jak na początku ośmioletniej akcji. Podczas pierwszej edycji zebrano aż 1,5 tony śmieci. Mimo że odpadków ubywa, to wciąż są i to największy problem.
Miasta są eko, Ty też możesz być eko
W ochronie środowiska sam możesz pomóc. Kolejne miasta dołączają do ekomiejscowości, które nie używają plastikowych kubków, sztućców i talerzyków podczas miejskich wydarzeń. Na początku taką deklarację złożył Wałbrzych, następnie z plastiku zrezygnował Wrocław. Podczas jesiennego maratonu nie będzie we Wrocławiu np. plastikowych kubeczków dla biegaczy. Zastąpią je biodegradowalne.
Ważne jest, by samemu być świadomym jak szkodliwy może być plastik. Jeśli podczas wycieczki do lasu, w góry, czy nad jezioro zobaczysz śmieci, pozbieraj je! Możesz je oznaczyć na Instagramie albo Facebooku hasztagami #trashtag i #polskazachwyca. Ale nie musisz. Najważniejsze, że pokażesz dobry przykład i przyczynisz się do ochrony przyrody.
Czytaj również: Największe grzechy polskich turystów
Możesz też zostać ekowolontariuszem na rajskiej wyspie
Aby nie było, że jesteśmy gołosłowni, także jesteśmy eko! Redakcja serwisów Tanie-Loty i Polska Zachwyca promuje świadomą turystykę. Staramy się nie używać plastiku w ogóle, a czasami.. zbieramy go. Tak jak na rajskiej malezyjskiej wyspie Pulau Babi Besar, gdzie nagrywano reality show Wyprawa Robinson. Pamiętacie?
Okazało się, że w raju na Ziemi także są śmieci. Zainicjowałam akcję ich zbierania i mam dla Was świetną ofertę. Na rajskiej wyspie Pulau Babi Besar można mieszkać i jeść za darmo, jeśli zostanie się wolontariuszem. Poszukiwane są osoby propagujące ekologiczne podejście. Możesz współtworzyć stronę internetową organizacji ochrony wyspy, robić znaki informujące by nie śmiecić albo edukować lokalnych mieszkańców. To co będziesz robił i w jakim zakresie godzin zależy od Ciebie. Musisz tylko na własny koszt dolecieć do Malezji.
Sprawdź: Posprzątaliśmy wyspę z Robinsona. Złapiesz się za głowę ile śmieci było w raju na ziemi!
Rajdy na quadach i samochodowe, to w czystej formie dewastacja środowiska dla zabicia nudy.